Jestes 41035021 gosciem na naszej stronie
Rabobank i Euskaltel jadą na pomarańczowo

Holenderski Rabobank i hiszpański Euskaltel to kolejne drużyny, które przysłały wstępne składy na 64. Tour de Pologne UCI Pro Tour.

Rabobank zjawi się w Polsce w bardzo silnym zestawieniu. Gwiazdą tej ekipy, jeżdżącej w pomarańczowych koszulkach, będzie na pewno Thomas Dekker. Holender z Amsterdamu, ale mieszkający w Monaco to kolarz, który w Polsce wygrał już etap. Dwa lata temu był jedym z najlepszych zawodników Tour de Pologne, wygrał czasówkę w Karpaczu, a w całym wyścigu zajął trzecie miejsce. Thomas Dekker ma 23 lata, ale już wiele sukcesów na koncie. W tym roku wygrał wyścig Tour de Romandie, trudną szwajcarską etapówkę, zaliczaną do cyklu ProTour, ponadto był pierwszy na mecie pamiętnego etapu Tour de Suisse, kiedy kolarzy tuż przed startem przywitało wielkie gradobicie. W kolekcji Dekkera są też dwa srebrne medale mistrzostw świata do lat 23 (2004), a także wygrany przed rokiem wyścig Pro Tour Tirreno – Adriatico.

Bardzo znanym zawodnikiem jest też Hiszpan Juan Antonio Flecha, który jest znanym specjalistą wiosennych klasyków (w tym roku drugi w Paryż – Roubaix), ale kibice zapamiętali go przede wszystkim z etapowego sukcesu w Tour de France (2003), gdy na mecie prezentował swoje nazwisko (strzała) gestem strzelania z łuku. Flecha ma na koncie zwycięstwo w z Zurychu, kiedy ten klasyczny wyścig był zaliczany do Pucharu Świata.

21 lat ma zaledwie Robert Gesink, ale ten zawodnik nie bez przyczyny uważany jest, obok Dekkera, za nową falę holenderskiego kolarstwa. Niedawno Gesink ukończył wyścig Dookoła Niemiec na piątym miejscu wygrywając klasyfikację młodzieżową. Doświadczenie to Leon van Bon, brązowy medalista MŚ z 1997 roku. Wygrał też dwa etapy Tour de France, jeden hiszpańskiej Vuelty, etap w wyścigu Paryż – Nicea.

Sprinty to domena Australijczyka Greame Browna. To jeden z... najniebezpieczniej finiszujących kolarzy. Był mistrzem świata w torowej drużynie na 4 km. Skład ekipy uzupełniają Bram De Groot, Gerben Loewik oraz Rosjanin Dimitrij Koznoczuk.

Liderem baskijskiej ekipy Euskaltel, także jeżdżącej w pomarańczowych koszulkach, jest Hiszpan Jon Bru. Ten kolarz wygrał klasyfikację punktową w Tour de Pologne cztery lata temu, ścigając się wówczas w barwach portugalskiej ekipy La Pecol. Był też dwukrotnie bliski etapowego sukcesu, zajmując po razie miejsce drugie i trzecie. W drużynie ponadto Lander Aperribay, Aitor Galdos, Markel Irizar, Antton Luengo, Alan Perez, Andoni Aranga i Iban Iriondo.