R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41032495 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Siedem etapów 64. Tour de Pologne UCI Pro Tour

 

Pierwszy etap, 9 września 2007

W niedzielne popołudnie, 9 września, okolice placu Teatralnego w Warszawie opanują kolarze. Pierwszym etapem 64. Tour de Pologne UCI Pro Tour będzie 3-kilometrowa jazda drużynowa na czas, która powraca na trasę wyścigu po wielu latach przerwy (ostatnio 21 lat temu). 22 ekipy, najlepsze drużyny na świecie, będą miały wspaniałą okazję zaprezentowania się warszawskiej publiczności. Trasa jest bardzo widowiskowa i prowadzi wokół gmachu Teatu Wielkiego. Każda drużyna pokona trzy rundy po 1 km. Decyduje czas przyjazdu na metę piątego zawodnika każdej drużyny. Najlepsi otrzymają koszulki liderów. W Warszawie etap Tour de Pologne zakończy się po raz 35. Ostatnio, w 1995 roku, wygrał Włoch Mariano Piccoli, a na liście zwycięzców są takie nazwiska jak Stanisław Królak, Andrzej Trochanowski, Ryszard Szurkowski, Zenon Jaskuła, Jan Jankiewicz, Tadeusz Mytnik czy Frankie Andreu (USA).

Drugi etap, 10 września 2007

Drugi etap 64. Tour de Pologne otwiera serię długich i płaskich odcinków dla harcowników lub sprinterów. 10 września zawodnicy wystartują z Płońska, by po ponad dwustu kilometrach dotrzeć do Olsztyna. Po drodze lotne premie w Ciechanowie, Mławie i Działdowie, ale najważniejsza jest meta w stolicy Warmii i Mazur, gdzie peleton Tour de Pologne będzie finiszował po raz 12. W zabytkowym mieście na Łyną przed rokiem wygrał Holender Max van Heeswijk, a dwa lata temu sławny Włoch Daniele Benatti. W samym Olsztynie zawodnicy pokonają trzy rundy, każda z nich liczy ponad 6 kilometrów. Ten kto wygra, powinien zostać liderem. Liczyć się trzeba z finiszem peletonu i walką sprinterów o zwycięstwo etapowe.

Trzeci etap, 11 września 2007

Trzeci etap Tour de Pologne to odcinek z Ostródy do Gdańska. Start honorowy nastąpi 11 września na drewnianym molo nad Jeziorem Drwęckim. Oczywiście płasko i nieco ponad 190 kilometrów, ale dla urozmaicenia na trasie będą trzy lotne premie w Pasłęku, Elblągu i Malborku. Gdańsk w poprzednich latach był kilkakrotnie miastem startowym Tour de Pologne. Ostatnio w mieście nad Motławą zawodnicy finiszowali 16 lat temu, a sumie meta Tour de Pologne została tu wyznaczona po raz szósty. W tym roku finisz będzie wyjątkowy, w Gdańsku nie ma rund, więc kolarze wjadą prosto na metę na ulicy Rajskiej tuż koło Starówki. Jeśli finiszować będzie cały peleton, to ważne mogą się okazać bonifikaty. Przed rokiem w Gdańsku nie było finiszu, ale podobny etap z metą w Elblągu zakończył się sukcesem Włocha D. Benattiego, tego samego który niedawno wygrał etap Tour de France w Paryżu na Polach Elizejskich.

Czwarty etap, 12 września 2007

Czwarty etap tegorocznego Tour de Pologne odbędzie się 12 września. To odcinek z Chojnic do Poznania. W dalszym ciągu płasko, ale długi dystans – ponad 240 km może sprzyjać ucieczkom. Chojnice debiutują jako miasto startowe naszego narodowego touru. W pięknej Wielkopolsce zawodnicy będą mieli do rozegrania lotne premie, najpierw w Pile, później w Ujściu rywalizacja na górskiej premii, oczywiście nie będzie to wielka wspinaczka, ale koszulka najlepszego górala jest prestiżową zdobyczą. Lotne premie czekają jeszcze w Chodzieży i Wągrowcu, premia specjalna w Murowanej Goślinie.

W stolicy Wielkopolski finał wokół prześlicznego jeziora Malta. Dwie rundy po nieco ponad 12 km powinny być decydujące. Tu łatwo dogonić ewentualną ucieczkę. Poznań był miastem etapowym pierwszego Tour de Pologne. W 1928 roku w mieście Koziołków wygrał pierwszy triumfator wyścigu Feliks Więcek. Przed rokiem w mieście nad Wartą wygrał szybki włoski sprinter Daniele Benatti. W tym roku w Poznaniu kolarze finiszować będą po raz 15 w historii.

 

Piąty etap, 13 września 2007

Piąty etap to najdłuższy odcinek 64. Tour de Pologne. Trasa liczy aż ponad 255 km. Start 13 września we Wrześni, w której kolumna Tour de Pologne gościła tylko raz, w 1979 roku wygrał Krzysztof Sujka. Następnie trasa prowadzi malowniczymi miasteczkami Wielkopolski. Lotne premie w Środzie Wielkopolskiej, Gostyniu i Żmigrodzie. Premia specjalna w Śremie, mieście gdzie urodził się Zenon Jaskuła. Długość etapu sprzyjać będzie ucieczkom, teren jednak płaski, ale może silnie powiać z zachodu. Będzie to ostatni etap przed wjazdem w góry. Czy dojdzie tutaj do pierwszych rozstrzygnięć? Tak może się zdarzyć, bowiem będzie to ostania szansa dla ataku dla kolarzy nie lubiących gór. Jeśli nikt nie ucieknie peletonowi, to do końcowej rywalizacji dojdzie na czterech rundach po 5,4 km w samej Świdnicy. Warto wiedzieć, że świdnicka starówka obok toruńskiej, krakowskiej czy poznańskiej starej zabudowy miasta jest uznawana za najpiękniejszą i najcenniejszą w Polsce. W Świdnicy kolarze finiszowali w historii wyścigu dwa razy, ale bardzo dawno. W 1967 roku wygrał Władysław Kozłowski, a dwa lata później Mikołaj Fadiejew z ZSRR.

 

Szósty etap, 14 września 2007

Szósty etap Tour de Pologne 14 września z Dzierżoniowa do Jeleniej Góry to już podjazdy. Już zaraz po starcie etapu liczącego 193 km zawodnikom przyjdzie pokonać przełęcz Walimską, następnie przejazd przez Wałbrzych i Szczawno Zdrój i Kamienną Górę, gdzie czekają lotne premie. I wreszcie trzy okrążenia wokół Karpacza z podjazdem pod Orlinek i Karpacz Górny. W sumie sześć górskich premii – trzy na Orlinku i trzy obok sławnej świątyni Wang. Następnie zjazd do Jeleniej Góry. Na etapie ucieczki są pewne, czy jednak harcownikom uda się dojechać do mety? Jelenia Góra będzie po raz 10 oglądała finisz Tour de Pologne. Ostatnio wygrywali tu Artur Krasiński (w 1999 roku), rok później sprinter Jaan Kirsipuu z Estonii, a przed rokiem o zwycięstwie zadecydował pojedynek Stéphane Auge – Aaron Olsen. Wygrał Francuz z Cofidisu.

 

Siódmy etap, 15 września 2007

Ostatni siódmy etap będzie na pewno rozstrzygający o wszystkim. Decyzję powinny zapaść w sobotę 15 września. Tego typu odcinki nazywa się „królewskimi”. Start w Jeleniej Górze, a następnie dobrze znana zawodnikom „pętla karkonoska”, czyli sześć razy pokonywana runda wokół Karpacza licząca prawie 22 km. W tym mieście jeden lotny finisz, a obok świątyni Wang sześć górskich premii. Razem prawie 150 km. Karpacz jest finałowym miastem Tour de Pologne od 1999 roku. W sumie zawodnicy kończyli tu aż 24 etapy, w erze dyrekcji Czesława Langa zawsze na Orlinku. I zawsze były to superciekawa rywalizacja, decydująca o zwycięstwie. Wygrywał zawsze ten kolarz, który zachował najwięcej sił w końcówce. Przed rokiem dwa razy zwyciężył Niemiec Stefan Schumacher, poprzednio triumf w całym wyścigu na Orlinku zapewniali sobie Kim Kirchen, Ondrej Sosenka, Cezary Zamana, Laurent Brochard. Warto dodać, że cztery lata temu czasówkę wygrał tu aktualny triumfator Tour de France, młodziutki wówczas Hiszpan Alberto Contador i był to jego pierwszy sukces w karierze zawodowca. Kto pójdzie w jego ślady?

 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL