Jestes 41069835 gosciem na naszej stronie
1 etap: CSC Saxo Bank najlepszy,
Duńczyk Lars Ytting Bak liderem

W niedzielę 14 września punktualnie o godzinie 14.34 rozpoczął się 65. Tour de Pologne. W Warszawie rozegrano jazdę drużynową na czas na dystansie 4 km, którą we wspaniałym stylu wygrał zespół CSC Saxo Bank. Pierwszym liderem został Duńczyk Lars Ytting Bak.

Grupa CSC Saxo Bank pokonała dwie dwukilometrowe rundy w czasie 4:05.53 (do klasyfikacji liczy się czas piątego zawodnika na mecie). Ten zespół, złożony z gwiazd światowego kolarstwa, wyjechał na trasę jako siedemnasty i po wspaniałym przejeździe wyprzedził prowadzącą do tej pory drużynę Liquigas-Gaspol (4:08.65). Lider CSC Saxo Bank, Szwajcar Fabian Cancellara (mistrz świata i mistrz olimpijski w jeżdzie indywidualnej na czas), jechał na czele przez większość dystansu i to on poprowadził drużynę do zwycięstwa. Metę jako pierwszy przejechał jednak Duńczyk Lars Ytting Bak i to on został pierwszym liderem 65. Tour de Pologne.

Zanim kolarze CSC Saxo Bank minęli linię mety, długo prowadziła włoska ekipa Liquigas-Gaspol z czasem 4:08.65. Lider drużyny Franco Pellizotti nie ukrywa, że przyjechał do Polski wygrać cały wyścig. – Oczywiście na początek zamierzaliśmy zwyciężyć również w czasówce, ale się nie udało – powiedział.

Cieszył się również Maciej Bodnar, Polak z Liquigasu-Gaspolu. – Czuję siłę w nogach – powiedział. – Powinno być dobrze, planuję jechać z przodu do piątego etapu. Nasza grupa pojedzie oczywiście na Franco Pellizottiego. Chcemy się pokazać w Tour de Pologne.

Trzecie miejsce zajęła hiszpańska ekipa Caisse d’Epargne, startująca jako piętnasta. Kolarze tej grupy na mecie zameldowali się z czasem 4:09.31.

Reprezentacja Polski BGŻ zajęła na pierwszym etapie 16. miejsce z czasem 4:20.21.

Podczas pierwszego etapu nie obyło się bez przykrego wydarzenia. Trzech kolarzy z jadącej jako przedostatnia grupy Silence-Lotto miało upadek. Grupa dojechała do mety w pięcioosobowym składzie, ale zajęła ostatnie miejsce.

W poniedziałek 15 września 2. etap na trasie Płock – Olsztyn (231 km).