Jestes 41073797 gosciem na naszej stronie
Niesamowity Fabian Cancellara

Słońce świeciło dziś dla Szwajcara
w wyścigu dookoła Flandrii

Szwajcar Fabian Cancellara z grupy Saxo Bank wygrał 94. edycję wyścigu kolarskiego Dookoła Flandrii, o długości 261 km z Brugii do Meerbeke.

Fabian Cancellara jedzie po swój wielki sukces.

29-letni Cancellara, mistrz olimpijski z Pekinu oraz aktualny mistrz świata w jeździe na czas, samotnie minął linię mety z przewagą ponad jednej minuty nad drugim Belgiem Tomem Boonenem. Szwajcar na 17 km przed metą na jednym z podjazdów uciekł Boonenowi, z którym wcześniej razem jechał przez ponad 70 km.

Boonen z grupy Quick Step stracił do zwycięzcy 1.13. Na trzeciej pozycji uplasował się także Belg - Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto), ze stratą 2.10.

W wyścigu jechał także siedmiokrotny triumfator Tour de France Amerykanin Lance Armstrong (Team RadioShack), który zajął 27. miejsce - starta 2:35 minut do Cancellary.

Jedyny Polak startujący w wyścigu - Marcin Sapa z grupy Lampre-Farnese Vini, nie ukończył wyścigu. Sklasyfikowanych zostało 95 zawodników, jako ostatni - ze stratą 13:20 minut - zameldował się na mecie - Holender Joost Van Leijen (Vacansoleil Pro Cycling Team). Nie ukończyło niedzielnego wyścigu 103 kolarzy, w tym Daniele Bennati (Liquigas-Doimo) i Mark Cavendish (Team HTC - Columbia).

Tour of Flanders, Brugia - Meerbeke, 261 km - wyniki

1. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Saxo Bank) - 6:25.32 h
2. Tom Boonen (Belga/Quick Step) - strata 1.13 min.

Krótki komentarz

Niebo może było dziś zachmurzone w całej Belgii, ale promienie jasnego słońca świeciły dla Szwajcara Fabiana Cancellary (Saxo Bank), gdy jechał on po swe spektakularne zwycięstwo w Tour of Flanders. Mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas pokazał swą olbrzymią siłę, gdy na wzniesieniu Kapelmuur (17 km od mety) jakby od niechcenia odjechał słynnemu Belgowi Tomowi Boonenowi, by na mecie zyskać nad nim ponad minutę przewagi.

Na ostatnich kilkuset metrach, już w Meerbeke, zwolnił ciut tempo jazdy, chwycił szwajcarską flagę i miał czas, by z dyrektorem sportowym teamu Saxo Bank świętować w wielkanocną niedzielę swój sukces.

Paryż-Roubaix w 2006 roku, Mediolan - San Remo w 2008 roku i dziś Tour of Flanders. Trzy pominkowe wyścigi kolarskie wygrane przez sympatycznego Szwajcara, który w minionych latach stał się ambasadorem kolarzy, także naszego Tour de Pologne (jechał w nim w 2007 roku), czynią postać kolarza Saxo Banku jeszcze większą. Prawie pomnikową, jak jego wygrane w słynnych klasykach.  I zwiastują olbrzymie emocje za tydzień, na trasie z Paryża do Roubaix - po słynnym bruku.