Jestes 41070552 gosciem na naszej stronie
Johan van Summeren
wygrał wyścig Paryż - Roubaix

Fabian Cancellara na drugim miejscu

Johan van Summeren wygrał Tour de Pologne w 2007 roku. Z lewej Paweł Ziemba - prezes Skandii, wielki fan kolarstwa.

Johan van Summeren (Garmin-Cervelo) okazał się najszybszy na mecie 109. edycji kolarskiego wyścigu klasycznego Paryż - Roubaix o długości 258 km. Zawody były kolejnymi z cyklu UCI ProTour. Drugie miejsce zajął dwukrotny zwycięzca imprezy Szwajcar Fabian Cancellara, a trzecie Belg Maarten Tjallingii.

Na starcie zwanego ze względu na niezwykły stopień trudności "Piekłem Północy" wyścigu stanęły wielkie nazwiska z Fabianem Cancellarą (Leopard Trek) na czele. Od samego początku kilku zawodników decydowało się na ucieczki, ale ich próby były szybko neutralizowane przez ścigający ich peleton.

Na około 50 kilometrów przed końcem sytuacja zaczęła się krystalizować, zaś do walki na dobre włączył się Cancellara, starając się o dogonienie uciekających rywali. Ostatecznie końcówka należała jednak do bardzo dobrze dysponowanego w niedzielę Johana van Summerena, który uciekł na 13 km przed metą z czołowej grupy, w której jechał, między innymi, Cancellara. Ostatecznie Szwajcar nie zdołał jednak dogonic rywala i finiszował 18 sekund za nim.

Dotychczas największym sportowym sukcesem Belga było zwycięstwo w Tour de Pologne w 2007 roku i piąte miejsce w 2009 roku na trasie z Paryża do Roubaix.

- Gdy znalazłem się na czele uciekającej grupy uwierzyłem, że mogę wygrać. I udało się! To coś wspaniałego, tyle tylko mogę powiedzieć - przyznał Johan van Summeren, który w 2009 roku uplasował się na 5. pozycji, a wygrał Tom Boonen.

W trakcie tegorocznego wyścigu doszło do kilku groźnych kraks, w jednej z nich uczestniczył Boonen, który doznał kontuzji barku i musiał się wycofać.

Jedyny Polak startujący w tegorocznej edycji Jarosław Marycz (Saxo Bank) został sklasyfikowany na 93. pozycji, ze stratą 13.53 min.

Wyścig Paryż-Roubaix to jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich, zawsze rozgrywany w kwietniu. Inauguracja odbyła się 19 kwietnia 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą był Niemiec Joseph Fischer.

Jest uważany za jedną z najtrudniejszych na świecie jednoetapówek, nazywaną "Piekłem Północy". Z 258 km trasy, ponad 55 km przebiega po kocich łbach, wąskimi uliczkami wybrukowanymi w XIX wieku bazaltową kostką.

Rowery używane w tym wyścigu są wzmocnione, mają specjalne łańcuchy i bardziej wytrzymałe obręcze kół. Końcówka touru rozgrywana jest na betonowym torze kolarskim w Roubaix.