Aleksandra Dawidowicz i Dariusz Batek
mistrzami Polski w maratonie MTB

Wielkopolanin Bartosz Bejm z Koła
najszybszy na dystansie Mini

Aleksandra Dawidowicz ma dobry sezon. Była siódma na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w Dąbrowie Górniczej przyjechała na linię mety jako pierwsza, kilkanaście metrów przed koleżanką z CCC Polkowice Anną Szafraniec.

Aleksandra Dawidowicz i Dariusz Batek zdobyli złoty medal Mistrzostw Polski w Maratonie MTB, które odbyły się w Dąbrowie Górniczej. Oboje reprezentują barwy polkowickiego klubu CCC. W młodzieżowcach triumfował Piotr Kurczab z KTM Racing Złoty Stok. W imprezie licznie uczestniczyli Wielkopolanie, z których najwięcej powodów do satysfakcji miał Bartosz Bejm z Koła. 20-latek, reprezentujacy poznański Corratec Team, przyjechał na linię mety jako pierwszy na dystansie Mini, pozostawiając za sobą ponad 400 rywali.

Rywalizacja u mężczyzn była niezwykle dynamiczna i miała dramatyczny finisz. Na początku odjechali Robert Banach (HP-Sferis), Krzysztof Krzywy (Corratec Team) i Tomasz Drożdż (JBG-2), którzy mieli na 25 kilometrze 3 minuty przewagi. To jednak nie pozwoliło im na wiele, gdyż za ich plecami ruszyły mocne ataki faworytów. Ostatecznie uformowała się duża grupka, z której odjechali Wojciech Halejak (HP-Sferis), Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice) i Piotr Brzózka (JBG-2). Ten ostatni na ostatnich kilometrach miał pecha (jak większość kolegów z teamu z Markiem Galińskim na czele), gdyż najechał na ponad 5-centymetrowego gwoździa i odpadł z ostatecznej rywalizacji. W tej sytuacji walkę o złoto stoczył duet Batek-Halejak.

Startuje elita mężczyzn. Pierwszy z prawej Marek Galiński, czterokrotny olimpijczyk, najważniejsza postać polskiego MTB w historii.

Z długiego finiszu atakować próbował Halejak. Dojeżdżając do ostrego zakrętu po wewnętrznej wcisnąć próbował się Batek. To spowodował sczepienie się kolarzy i upadek Halejaka. Batek dojechał jako zwycięzca, ale na mecie nawet nie uniósł rąk do góry w geście triumfu.

Dariusz Batek i Wojciech Halejak, trzymający się za krwawiącą rękę, za linią mety.

- To nie jest zwycięstwo w stylu, w jakim chciałbym wygrać. Niestety doszło do upadku Wojtka. Taka wygrana mnie nie satysfakcjonuje. Co do trasy to muszę przyznać, że było dużo negatywnych komentarzy przed startem, ale to co zobaczyliśmy na miejscu było świetne. Nie brakowało niczego, a o jej trudności niech choćby świadczy fakt, w jakich odstępach na metę przyjeżdżają zawodnicy - powiedział Batek. Po chwili na linię mety dojechał Halejak z grymasem bólu wymalowanym na twarzy i mocno pokrwawioną lewą rekę.

Finisz o trzecie miejsce wygrał uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich Artur Korc (Algida Centrum Rowerowe Olsztyn), który w Londynie zdobył srebrny medal, prowadząc w tandemie Krzysztofa Kosikowskiego.

Trzech najlepszych maratończyków w Dąbrowie Górniczej: Wojciech Halejak (od lewej), Dariusz Batek i Artur Korc.

U kobiet walka o medal rozstrzygnęła się na ostatnich metrach. W sprinterskim pojedynku najlepsza okazałą się Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice), pokonując swoją klubową koleżankę Annę Szafraniec i Katarzynę Solus-Miśkowicz (MKS Cyclo Korona Kielce).

W młodzieżowcach wygrał Piotr Kurczab (KTM Racing Team Złoty Stok) przed Bartłomiejem Wawakiem (JBG-2) i Mariuszem Kozakiem (RMF FM Adrenaline). Michał Kowalczyk ze Swarzędza (HP-Sferis) zajął czwarte miejsce.

Na dystansie Grand Fondo, który liczył 108 kilometrów rozegrano w 8 kategoriach Amatorskie Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, w których udział wzięło blisko 100 uczestników.

M5 - Dariusz Zakrzewski
M6 - Kazimierz Maląg (Antonin - Wielkopolska)
K2 - Wioleta Piątek
K3 - Anna Tkocz
K4 - Krystyna Pawlik

xxx

Na dystansie Mini (40 kilometrów), w którym walczono o tytuł Amatorskiego Mistrza Polski, wystartowało ponad 400 uczestników.

Bartosz Bejm z Koła (Corratec Team) w spektakularny sposób wywalczył w Dąbrowie Górniczej tytuł amatorskiego mistrza Polski.

Impreza rangi Mistrzostw Polski to zawsze coś wyjątkowego. Triumfatorzy poszczególnych kategorii wiekowych stanęli na podium i założyli koszulkę z orłem na piersi. Walka była pasjonująca i w niektórych przypadkach o wszystkim decydował sprinterski finisz.

Najszybszym zawodnikiem na dystansie Mini był 20-letni Bartosz Bejm z Koła (Corratec Team Poznań), który wygrał finisz z 9-osobowej grupy i zdobył Amatorskie Mistrzostwo Polski w kategorii M2. Jako drugi przyjechał Paweł Pięta z Zabrza również z kategorii M2, a trzeci był Przemysław Mikołajczyk z Konina (Reco Honda), który zwyciężył w M4.

Startowałem w Dąbrowie Górniczej na dystansie Mini i zająłem 310. miejsce na ponad 400 sklasyfikowanych. Ostatnie chwile przed startem - na zdjęciu w koszulkach kolarskich Skandii fani MTB z Murowanej Gośliny.

- Trasa była bardzo szybka. Podjazdów za wielu nie było, były miejsca, gdzie można było się zakopać. Trzeba było też przeskakiwać przez tory, ale te utrudnienia spowodowały tylko tyle, że grupka stopniała do niespełna 10 osób. Na trasie dużo pracowałem, a w końcówce wykorzystałem znajomość trasy, gdyż przejechałem ostatnie metry przed startem. Miałem chwilę grozy, gdyż wypiął mi się pedał na finiszu, ale zdołałem go szybko wpiąć i wygrać o przysłowiowy błysk szprychy o czym zadecydował foto-finisz - powiedział na mecie triumfator Bartosz Bejm, który dzień wcześniej, w sobotę 15 września, startował w maratonie MTB Michalki w Wieleniu nad Notecią (też dystans Mini - 34 km), gdzie zajął drugie miejsce za Bartoszem Kołodziejczykiem z Chodzieży (też Corratec Team).

Debiutant na Mini Mateusz Regulski, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, z rodzicami: Beatą i Piotrem Regulskimi. 14-latek zajął 327. miejsce z czasem 1:45:34 i był bardzo z tego faktu zadowolony.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Karolina Cierluk z kategorii K1. Druga na mecie, ale pierwsza w K2 była Paulina Bielecka. Jako trzecia z kobiet przyjechała Magdalena Faroń, również z kategorii K1 co dało jej srebrny medal.

Amatorscy Mistrzowie Polski w Maratonie MTB dystans Mini:
M1 - Marcel Fabian
M2 - Bartosz Bejm (Koło - Wielkopolska)
M3 - Piotr Karmelita
M4 - Przemysław Mikołajczyk (Konin - Wielkopolska)
M5 - Zbigniew Domżalski
M6 - Robert Szymański
K1 - Karolina Cierluk
K2 - Paulina Bielecka

xxx

Patryk Piasecki reprezentujący barwy Renault Eco2 okazał się bezkonkurencyjny na dystansie Medio podczas Mistrzostw Polski w Maratonie MTB, które zorganizowane zostały przez Lang Team w Dąbrowie Górniczej.

78 kilometrów mieli do pokonania zawodnicy z dystansu Medio walczący o tytuł Amatorskiego Mistrza Polski w Maratonie MTB. Na starcie stanęło prawie 250 zawodników, którzy walczyli w 10 kategoriach wiekowych. Najlepszemu kolarzowi - Patrykowi Piaseckiemu, pokonanie trasy zajęło 2 godziny 27 minut i 26 sekund.

Maciej Paszkiewicz (440) z podpoznańskiej Murowanej Gośliny kończy z uśmiechem jazdę na dystansie Mega. Zajął 111. miejsce na 219 sklasyfikowanych osób.

Piasecki okazał się bezsprzecznie najlepszy, gdyż pokonał o ponad 6 minut swoich rywali. Walkę o drugie miejsce rozegrali pomiędzy sobą czterej zawodnicy. Wygrał ją Tomasz Dygacz z MTB Silesia Rybnik, a za nim przyjechał Łukasz Małaszowski z RKK OPTeam. Wszyscy startowali w kategorii M2.

Poznaniacy w Dąbrowie Górniczej: Piotr Siebert (z lewej) był 51. na Mega, Adam Chojnacki (były zapaśnik, pięciokrotny mistrz Polski) zajął na tym samym dystansie 31. miejsce.

Agnieszka Sikora reprezentująca Legion Serwis okazała się najlepszą kobietą, pokonując dystans 78 kilometrów w czasie 2 godzin i 49 minut. Druga przyjechała jedna z najlepszych polskich zawodniczek MTB młodego pokolenia Aleksandra Podgórska z ekipy Viking Dream Bike, zdobywając tytuł mistrzyni w kategorii K1, gdyż Agnieszka Sikora wygrała w kategorii K2. Jako trzecia wśród kobiet, linię mety minęła miejscowa zawodniczka Krystyna Chećko z Dąbrowy Górniczej.