Jestes 41031859 gosciem na naszej stronie
Pond 1000 uczestników na starcie

Skandia Maraton Lang Team w Olsztynie

Olsztyn spisał się na medal. Wspaniała atmosfera oraz świetna frekwencja sprawiły, że kolejna edycja Skandii Maraton Lang Team zakończyła się pełnym sukcesem. Niezwykły był wyścig rodzinny, gdzie pojawiło się mnóstwo startujących, w związku z czym aż trzy najlepsze rodziny zostały nagrodzone. Na najdłuższym dystansie Grand Fondo (77 km) triumfowali Magdalena Hałajczak (Shimano) z Poznania i Radosław Tecław (Corratec Team) z Bydgoszczy.

Po sobotnim słonecznym dniu z VacansOleil Grand Prix MTB, niedziela upłynęła pod znakiem maratonu Skandii. Tradycyjnie jako pierwsi wystartowali zawodnicy na dystansie Grand Fondo, który w Olsztynie liczył 73 kilometry. Później kolejne dystanse - łącznie ponad 1000 uczestników, a gdyby nie pochmurne niebo, byłoby ich z pewnością dużo więcej.

Zaledwie 15-letni Łukasz Mański wygrał dystans Rodzinny, ale tuż za nim przyjechali Marcin i Wiesław Skierka (Skierka - GKS Cartusia Kartuzy), którzy triumfowali na 8-kilometrowym dystansie jako rodzina. Organizatorzy oraz miasto Olsztyn postanowili jednak uhonorować całe podium, czyli aż trzy rodziny.

Na dystansie Mini najczęściej dochodzi do rywalizacji młodych adeptów kolarstwa, którzy jeszcze nie są tak wytrzymali, aby walczyć na dłuższej trasie. 28-kilometrowy dystans został zdominowany przez kolarzy z Baszty Bytów, gdyż aż trzech z nich znalazło się w czołowej czwórce. Wygrał Sebastian Młyński. W licznym gronie kobiet najlepsza okazała się Justyna Kowalczyk (RMF FM Pepsi MAX MTB), która pokonała Agnieszkę Bolestę (KR Oil) i Natalię Młyńską (Baszta Bytów).

Spokojem i opanowaniem w rywalizacji Medio popisał się Wojciech Halejak (Mróz ActiveJet), który wygrał rywalizację na tym dystansie. - Czułem się najmocniejszy, ale czekałem na podjazd, kilometr przed metą. Tam zaatakowałem nie pozostawiając złudzeń rywalom i pewnie wygrywając. 13-sekund później na mecie zameldował się triumfator z Białowieży Sławomir Pituch (Corratec Team), a za nim linię mety przekroczył Patryk Piasecki (Mrągowo Racing Team).

Panie również walczyły dzielnie na 53-kilometrowej trasie, a pewne zwycięstwo odniosła Anita Banach z Warszawy. Dużo ciekawiej było w walce o drugą pozycję, gdzie minimalnie lepsza okazała się jedna z najlepszych kolarek w swojej kategorii wiekowej - Łucja Pietrzak (Corratec Team). Trzecie miejsce dla Doroty Jędrzejska (PRODENT-Skleprowerowy.pl).

Przez ponad połowę wyścigu Grand Fondo uciekał Krzysztof Krzywy (Mróz ActiveJet), ale w końcówce został doścignięty przez sześcioosobową grupkę. Na finiszu najwięcej sił zachował bydgoszczanin Radosław Tecław (Corratec Team), przed Łukaszem Osieckim (Mróz ActiveJet) i Dariuszem Woźniakiem (Skorpion Polkowice). Po wyścigu zwycięzca przyznał, że: - Było wiele gry taktycznej, w przewadze byli kolarze Mroza, ale udało ich się pokonać na finiszu.

Najdłuższy dystans nie był groźny również dla kobiet, które dzielnie stawiły mu czoła. Po raz kolejny, już trzeci, zwyciężczynią Grand Fondo została Magdalena Hałajczak (Shimano) z Poznania, przed Olgą Niewiarowską (Kross Racing Team) i Anią Świrkowicz (Subaru Trek Gdynia).

Warto w tym miejscu podkreślić, że poznanianka triumfowała w Bielawie, w Białowieży i w Olsztynie.

Kolejne zmagania już za niespełna 2 tygodnie w Sopocie - 27 czerwca. Będzie to piąta edycja Skandia Maraton Lang Team 2010.