Bartosz Banach sprawił sobie
piękny prezent na urodziny

Ponad 1300 osób na starcie słonecznej
edycji Skandia Maraton Lang Team w Sopocie

Bartosz Banach jedzie po zwycięstwo. Zostało mu jeszcze niecałe 200 metrów do mety, za nim pedałuje brat Robert Banach.

Skandia Maraton LangTeam z edycji na edycję bije rekordy popularności. Tydzień temu w Olsztynie liczba startujących przekroczyła 1000 osób, jednak nadmorski kurort Sopot przyciągnął jeszcze więcej miłośników dwóch kółek i aktywnego spędzania czasu - w 5. edycji Skandii Maraton udział wzięło ponad 1300 osób! Na dystansie Grand Fondo triumfowali: Magdalena Hałajczak z Poznania (Shimano Polska) i Bartosz Banach z Gdańska (Mróz Active Jet).

Bohaterowie sopockiego maratonu Skandii i Czesława Langa: Robert Banach (od lewej), Bartosz Banach i Krzysztof Krzywy.

Bartek Banach 1 lipca ma urodziny i dziś swym sukcesem w Sopocie sprawił sobie piękny prezent na dwudzieste czwarte urodziny.

- Cieszę się, że udało mi się wygrać, bo przecież tą trasę znam doskonale - powiedział Bartosz Banach. Wraz z bratem Robertem, Radkiem Tecławem i Michałem Putzem oderwaliśmy się od stawki. Następnie uciekłem samotnie i niewiele przed metą słyszałem od kibiców, że mam około 1.5 minuty przewagi nad Robertem i Radosławem Tecławem. Byłem spokojny, ale na szczęście na dojeździe do mety odwróciłem się i zobaczyłem, że oni są niedaleko mnie i ścigają się o lepsze miejsce. Musiałem przyspieszyć, bo inaczej mogłoby być różnie - zakończył zwycięzca z Sopotu.

Poznaniank Marek Witkiewicz, (z lewej) jest znakomitym prawnikiem i dziś w Sopocie był najlepszy na dystansie Grand Fondo w kategorii M5, Czesław Lang i Tomasz Urbanowicz z Wrześni.

Za Bartkiem (nie startował w poprzedniej edycji w Olsztynie) przyjechał Robert Banach, który stracił do zwycięzcy tylko jedną sekundę. Trzeci był bydgoszczanin Radosław Tecław (Corratec Team Poznań) - 2 sekundy straty do młodszego z braci Banachów. Na czwartym miejscu uplasował się Michał Putz (AGPOL Team GKKG) - 10 sekund gorszy od triumfatora.

– Cieszę się z czwartego miejsca - powiedział Wielkopolskiemu Rowerowaniu Michał Putz z wielkopolskiego Powidza. – To dla mnie historyczny dzień, gdyż na mecie po raz pierwszy w swej sportowej karierze zameldowałem się wcześniej od Andrzeja Kaisera. Byłem dziś, po prostu lepszy, od Andrzeja Kaisera, guru polskich maratończyków MTB.

Zawodnicy startujący na Mini podniesieniem rąk wyrażają zgodę i entuzjazm na jazdę w sopockim maratonie Skandii i Czesława Langa.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pierwszą edycję tegorocznej Skandii wygrał Robert Banach (Chodzież), następne dwie Bartosz Banach (Bielawa i Bialowieża), w Olsztynie triumfował Radosław Tecław.

7. Krzysztof Krzywy

Najlepszą z kobiet na 88-kilometrowym dystansie była Magdalena Hałajczak (Shimano Polska). Poznanianka wygrała już w tym roku cztery edycje Skandia Maraton Lang Team na dystansie Grand Fondo (Bielawa, Białowieża, Olsztyn i Sopot).

Magdalena Hałajczak z Poznania wygrała w Sopocie rywalizację pań na dystansie Grand Fondo (na zdjęciu z kolegami z Shimano Polska podczas sobotniej jazdy po Sopocie właśnie).

Medio
Mężczyzni - Sławomir Pituch
Kobiety - Karolina Paterka

Mini
Mężczyzni - Mirosław Płotka
Kobiety - Justyna Kowalczyk

W maratonie Rodzinnym wystartowało prawie 200 osób, zaś w klasyfikacji generalnej zwyciężył w Sopocie Corratec Team z Poznania.

Oni czynem popierają dzieło Czesława Langa i Tour de Pologne.

Uwagę startujących i widzów przykuł 35-osobowy team Rosjan z Kaliningradu, z których najbardziej utytułowanym zawodnikiem był 38-letni Aleksander Laurenenko - 10. kolarz szosowych mistrzostw świata w Palermo w 1994 roku. Kazach, przyjaciel Aleksandra Winokurowa. Obecnie wuefista i sportowy opiekun młodzieży w Kaliningradzie. Zapowiedział swój przyjazd z równie liczną grupą we wrześniu do Białegostoku na siódmę edycję maratonów Skandii i Czesława Langa.

Wielkopolan było bardzo dużo w Sopocie, wielu z nich wygrało swe kategorie wiekowe na różnych dystansach (Roman Kołodziejczyk, Marek Witkiewicz, Kazimierz Maląg). Pojawiło się też na starcie sporo nowych zawodniczek i zawodników z naszego regionu (Grażyna Kanoniczak - mama Mateusza Kanoniczka, który przed dwoma laty w Gdańsku został szczęśliwym posiadaczem Skody Fabii).