Aktualizowano: 2024-03-15
Maja Włoszczowska i Thomas Vokrovhlik
najlepsi w Szczawnie Zdroju

Udana inauguracja cyklu Lang Team Grand Prix MTB

Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, dziś w pierwszych zawodach XC z cyklu Lang Team Grand Prix MTB, które odbyły się w Szczawnie Zdroju, zdecydowanie zwyciężyła. Najlepszym zawodnikiem elity okazał się Czech Tomas Vokrovhlik. W udanych zawodach, inaugurujących sezon kolarstwa górskiego w naszym kraju, uczestniczyli także zawodniczki i zawodnicy z Czech,  Ukrainy i Rosji.

Licznie zgromadzeni kibice przyszli oglądać zawodników w kilku kategoriach wiekowych, począwszy od młodzika/młodziczki a skończywszy na zawodnikach elity kobiet i mężczyzn.

Maja Włoszczowska i Anna Szafraniec po wyścigu.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja naszych utytułowanych zawodniczek MTB: Mai Włoszowskiej (CCC Polkowice) i Anny Szafraniec (JBD-2). Obie one, jak i ich rywalki miały do pokonania dwie małe rundy i pięć dużych o długości 5 km każda. Po starcie najszybciej ruszyła Anna Szafraniec, za nią jak cień podążała Maja Włoszczowska. Po pierwszej rundzie ta kolejność się utrzymała, po drugiej również. Na trzeciej Maja Włoszczowska wyszła na prowadzenie i tak już zostało do końca.

Maja Włoszczowska po swój sukces jechała jedną godzinę 45 minut 14 sekund. Anna Szafraniec zajęła drugie miejsce - czas 1:46:45 h. Trzecia była Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice) - 1:49:09. Kolejne miejsca zajęły: 4. Magda Sadłecka (CCC Polkowice), 5. Paula Gorycka (DEK Meble Cyclo Korona Kielce), 6. Natalia Krompets (Ukraina).

Na mecie Maja Włoszczowska nie kryła swej radości. - Wygrałam w tym roku wyścig w Republice Południowej Afryki, dzisiejszy sukces mnie cieszy. Wkrótce jadę na zawody Pucharu Świata, ale najważniejszym tegorocznym wyścigiem będą wrześniowe mistrzostwa świata w Australii.

Wyścig elity mężczyn (2 rundy rozjazdowe) i 7 dużych przebiegał pod znakiem dominacji Czechów. Prowadzili oni od pierwszych metrów, ale na końcówce najwięcej sił zachował Thomas Vokrovhlik (FACTOR Bike Team Teplice), 27-letni zawodnik z Hradec Kralove.

– Przed rokiem wygrałem zawody Czesława Langa w Bielawie, dziś na ostatniej rundzie wyprzedziłem dobrze mi znanego kolarza - Jirzi Friedla z Czech (Merida Biking Team). Trzecie miejsce zajął najlepszy tego dnia Polak Dariusz Batek (MTB Silesia Rybnik). Czwarty był kolejny Czech Filip Eberl (SCOTT Scania Team Kolin), po nim linię mety minęli: Piotr Brzózka (JBG-2) i Adrian Brzózka (JBG-2).

Marek Galiński, od lat najlepszy polski kolarz, czterokrotny olimpijczyk, miał dziś problemy z rowerem - jechał na deptaku z przebitą dętką - i na mecie uplasował się miejscu dziesiątym, ze stratą 9 minut 37 sekund do zwycięzcy.

Wyścig młodzieżowców w ładnym stylu wygrał Marek Konwa z Zielonej Góry (TEAM UNTENSILNORD), Czech Tomas Pesek (Scott Scania Team Kolin) był drugi, trzeci - Maceij Dombrowski (DEK Meble Cyclo Korona Kielce).

W pozostałych kategoriach wygrywali: młodziczki - Elżbieta Figura (GK Zagłębie Sosnowiec), młodzik - Piotr Konwa (LKS Trasa Zielona Góra), junior młodszy - Ondrej Zniva (Czechy), junior - Jan Nesvada (Czechy), juniorka - Karolina Kalasova (Czechy).

14. inauguracja najważniejszych zawodów XC, jakimi są są Lang Team Grand Prix MTB, mogła podobać się publiczności, licznie zgromadzonej na deptaku jak i na trasie wyścigu. Nie zawiedli zawodniczki i zawodnicy (prawie 350startujących), najliczniej obsadzonym wyścigiem była rywalizacja juniorów - 84. Okazuje się, że młodych pasjonatów MTB nie brakuje w naszym kraju, którym marzą się sukcesy na miarę Mai Włoszczowskiej, Anny Szafraniec i Marka Galińskiego.

Następne zawody Lang Team Grand Prix MTB odbędą się w Bielawie (16 maja), kolejne w Nałęczowie (30 maja), finał będzie miał sportowy wymiar w Gdańsku (6 czerwca).

Za osiem dni, 26 kwietnia, Czesław Lang zaprasza do Chodzieży na swój pierwszy tegoroczny Skandia Maraton Lang Team. Pasjonatów MTB mogę poinformować, że na kilku edycjach będą mieli okazję pościgać się z Mają Włoszczowską, która zadeklarowała swój udział w maratonach Czesława Langa i Pawła Ziemby - prezesa Towarzystwa Ubezpieczeniowego Skandia. Oj, będzie się działo, a nagrody też będą, jak przed rokiem, zachęcały pasjonatów rowerów do uczestnictwa w imprezie o sportowo-rekreacyjnym wymiarze.