Zacięta rywalizacja w kilku wyścigach

Dzisiaj w Wągrowcu odbyła się druga edycja
Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011

Prawie sześćdziesięciu mastersów ścigało się dziś w Wągrowcu.

Dzisiaj (8 maja) w Wągrowcu odbyły się zawody MTB w ramach Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011, będące zarazem mistrzostwami Ziemi Wągrowieckiej w kolarstwie górskim. Startowali zawodnicy z licencjami, jak i amatorzy - i to we wszystkich kategoriach wiekowych, od żaków i dzieci poczynając.

Zawody zostały rozegrane nad Jeziorem Durowskim na terenach przylegających do obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Kościuszki 59. Kolarze ścigali się na rundach o długości około 3600 metrów.

Poznanianki Weronika Rybarczyk (UKS Trójka Jarocin) i Magdalena Hałajczak (Shimano Polska) stoczyły piękną walkę w kategorii elita kobiet. Wygrała studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (z lewej), choć zawodniczki często zmieniały się na prowadzeniu.

Dawid Wieczorkiewicz i Artur Sobkowiak (obaj z Piły) zdominowali rywalizację juniorów młodszych. Razem wjeżdżali na metę, ale sędziowie uznali, że wygrał Artur Sobkowiak (201), który dopiero od dwóch lat zajmuje się kolarstwem górskim.

W drugiej edycji Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011, która odbyła się dzisiaj, 8 maja, w Wagrowcu, w poszczególnych kategoriach zwyciężali:

Sebastian Swat spektakularnie w tym sezonie wygrywa. Wygrał wyścig elity 3 kwietnia w Gnieźnie (Thule Cup 2011), w miniony wtorek wygrał maraton MTB na dystansie Giga w Barlinku, dziś wygrał rywalizację w Wągrowcu (Thule Cup 2011). Przed studentem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego trudny wybór: być kolarzem czy lekarzem? Jak jego rodzice, Edyta i Jacek, regularnie startujący w zawodach XC i maratonach MTB.

dzieci do lat dziesięciu - Tytus Dopierała (Poznań)
żaczki - Joanna Golec (Jarocin)
żak - Marcin Musielak (Jarocin)
młodziczki - Zuzanna Cyraniak (Jarocin)
młodzicy - Bartosz Zaworski (Września)
junior młodszy - Artur Sobkowiak (Piła)
juniorki - Aleksandra Konieczna (Jarocin)
kobiety elita - Weronika Rybarczyk (Poznań)
kobiety masters I - Małgorzata Zellner (Poznań)
kobiety masters II - Edyta Swat (Poznań)
masters I - Radosław Lonka (Września)
masters II - Roman Grzemski (Barlinek)
masters III- Marek Witkiewicz (Poznań)
masters IV - Zdzisław Baran (Złotów)
mężczyzni elita - Sebastian Swat (Poznań)
juniorzy - Michał Kowalczyk (Swarzędz)

Startowały dzieci do lat dziesięciu, które zostały w jednakowy sposób nagrodzone. Oddzial BGŻ w Wągrowcu, dzięki jego dyrektorowi Remigiuszowi Łączce (drugi z prawej), w istotny sposób przyczynił się do klimatu i nastroju udanych zawodów XC w Wągrowcu.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Miasta w Wągrowcu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu oraz ognisko TKKF "Pałuki" z Wągrowca.

Kolarska walka na całego

Dzisiaj, 8 maja 2011, w Wągrowcu odbyła się druga edycja Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011, zawodów XC w kolarstwie górskim.

Startowali najlepsi Wielkopolanie, zawodniczki i zawodnicy, którzy odnoszą sukcesy w największych imprezach kolarstwa górskiego w naszym kraju.

Michał Kowalczyk, rocznik 1993, mieszka w Swarzędzu i do końca ubiegłego roku reprezentował Taris Sevroll Puszczykowo. W tym sezonie pod swe skrzydła wziął go Piotr Kosmala, dyrektor sportowy zawodowej grupy kolarskiej Mróz ActiveJet.

Niezwykle sympatyczny zawodnik Mroza dziś w piękny sposób wygrał w Wągrowcu wyścig juniorów. I oni i zawodnicy elity startowali razem. Najszybciej po sygnale Wojciecha Jankowskiego, sędziego głównego imprezy, ruszyli Sebastian Swat, Sławomir Pituch, Radek Lonka.

Michał Kowalczyk był ustawiony gdzieś z tyłu. Juniorzy i zawodnicy elity musieli dziś pokonać jedną rundę rozjazdową (około 500 metrów) i osiem okrążeń o długości 3600 metrów każde. Sebastian Swat pierwsze rundy jechał jako pierwszy, za nim jak cień podążał Sławomir Pituch z Bytowa (Corratec Team z Poznania). Za nimi uformowała się trzyosobowa grupa z Michałem Kowalczykiem na czele, obok którego jechali Rafał Chmiel (Strzelce Krajeńskie) i Radek Lonka z Wrześni.

Wyścig elity był wyścigiem niezwykłym. W połowie trasy na prowadzenie wyszedł Sławomir Pituch. I kiedy wydawało się, że jest w stanie wygrać niedzielną rywalizację, przebił oponę. Z pomocą przyszedł mu Jacek Swat, lekarz i kolarz zarazem, który rywalowi swego syna - Sebastiana podarował koło.

W tym momencie Sebstian Swat wyprzedził swego rywala i wygrał wyścig (1:15:15), chociaż bytowianin Sławomir Pituch (1:16:49) wściekle gonił konkurenta. Jacek Swat, czwarte miejsce w wyścigu mastersów MII, dziś w Wągrowcu zasłużył na nagrodę fair play.

Mrozowiec Michał Kowalczyk, duży talent kolarski, był trzeci w tym łączonym wyścigu zawodników elity i juniorów. I oczywiście triumfował w swej kategorii wiekowej, choć startowali obok niego rówieśnicy: ci, którzy w największych polskich maratonach MTB stawali już na podium, jak Sylwester Swat (Przeźmierowo) i Bartosz Kołodziejczyk (Chodzież).

By być w zgodzie z faktami, impreza w Wągrowcu miała międzynarodowy wymiar, gdyż wziął w niej udział Rosjanin Władimir Łoginow z Kaliningradu. – Lubię startować w Polsce, organizujecie dobre wyścigi.

Mastersów wystartowało prawie sześćdziesięciu. Triumfował, jak 3 kwietnia w Gnieźnie - pierwsza edycja Thule Cup 2011, Radosław Lonka z Wrześni (Corratec Team). Prowadził on od startu do mety, ale za jego plecami jechali Mateusz Łangowski z Gorzowa Wielkopolskiego i Marcin Wichłacz z Poznania.

W takiej oto kolejności - Radek Lonka, Mateusz Łangowski, Marcin Wichłacz - wjeżdżali na metę. Michał Badowski (Września) był czwarty, Marek Witkiewicz (Poznań) - piąty. Miejsca od szóstego do dziesiątego kolejno zajmowali: 6. Tomasz Dopierała (Poznań), 7. Krzysztof Ciera (Bytów), 8. Zdzisław Baran (Złotów), 9. Roman Grzemski (Barlinek) i 10. Tomasz Kaczmarek (Wieleń).

Radek Lonka ma niespożyte siły: startował w dwóch wyścigach - mastersów i elity. W tym pierwszym wygrał, ale ostatnie półtora kilometra pokonał biegiem. Znowu przebita opona (jak we wtorek 3 maja w Barlinku), ale, na szczęście, miał tyle przewagi nad rywalami, że wygrał.

Krótki komentarz

Coraz trudniej wygrywać w Wielkopolsce. Weronika Rybarczyk dziś pokonała w Wągrowcu Magdalenę Hałajczak, która w 2010 roku triumfowała w klasyfikacji generalnej na dystansie Giga wśród kobiet w cyklu Skandia Maraton Lang Team.

Mówiąc zrozumiałym dla Wielkopolan językiem: coraz więcej dobrej Wiary ściga się w zawodach XC i maratonach MTB w naszym regionie. W sobotę 14 maja w Krakowie, na Błoniach - na wielkiej łące na 48 hektarach, Pyrlandczycy pojawią się gromadnie.

Będą wśród nich ci, którzy w coraz bardziej prestiżowym cyklu Puchar Wielkpolski - Thule Cup, zajmują pierwsze miejsca. Być pierwszym w Wielkopolsce - oznacza drogę do podium. Nie tylko w Skandia Maraton Lang Team.