Jestes 41075400 gosciem na naszej stronie
Marek Konwa wygrał z Mariuszem Gilem

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym

Najbardziej utalentowany zawodnik rodzimego MTB Marek Konwa wywalczył dzisiaj w Koziegłowach tytuł mistrza Polski w kolarskich przełajach. Trzecie miejsce (wielkie gratulacje) zdobył Andrzej Kaiser (751). Zdjęcie wykonane przed finałem Grand Prix Kaczmarek Electric MTB w Wolsztynie, 30 września 2012.

Marek Konwa został w Koziegłowach pod Częstochową mistrzem kraju elity w kolarstwie przełajowym. Na finiszu wyprzedził jedynego Polaka rywalizującego w tym sezonie z czołówką światową, obrońcę tytułu Mariusza Gila. Brązowy medal wywalczył 39-letni Andrzej Kaiser. Startowało 30 zawodników.

Złoty i srebrny medalista ścigają się na co dzień w ekipach zagranicznych. 22-letni Konwa, olimpijczyk z Londynu (MTB), odnosił już znaczące sukcesy w kolarstwie górskim. W 2011 roku zdobył w szwajcarskim Champery srebrny medal mistrzostw świata w wyścigu młodzieżowców (do lat 23). Starszy o 10 lat Gil był czterokrotnie mistrzem kraju elity w przełajach, w tym w trzech ostatnich latach.

W wyścigu Koziegłowach, rozgrywanym na śniegu, długo prowadził Gil, ale końcówka należała do Konwy, który wyprzedził rywala zaledwie o sekundę.

Równie dramatyczny przebieg miał wyścig kobiet. Przez większość rund na czele stawki utrzymywała się Paula Gorycka, finisz należał jednak do Magdaleny Pyrgies.

Mężczyźni - wyniki
1. Marek Konwa (Superior Brentjens) - 58.00 min.
2. Mariusz Gil (Baboco Revor) - 1 sekunda
3. Andrzej Kaiser (Corratec Team Poznań) - 1.59 min.
4. Mariusz Kowal (KSKG Team Polanica) - 2.21
5. Kornel Osicki (Corratec Team Poznań) - 4.11
6. Paweł Baranek (Mbike Factory Team Mrągowo) - 4.43
7. Dariusz Batek (Bank BGŻ Team) - 5.15
8. Andrzej Michniak (Warszawski Klub Kolarski) - 5.22 min.
9. Paweł Król (Warszawski Klub Kolarski) - 5.22 min.
10. Radosław Lonka (Corratec Team Poznań) - 6.07 min.

Kobiety - wyniki
1. Magdalena Pyrgies (GK Gliwice) - 41.56 min.
2. Paula Gorycka (4F e-Vive) - 12 sekund
3. Magdalena Hałajczak (Corratec Team Poznań) - 1.34 min.
4. Dorota Warczyk (LKK Start Tomaszów Mazowiecki) - 1.42 min.
5. Marta Turoboś (Integral Collections Sławno) - 1.56 min.
6. Olga Wasiuk (Peugeot Team Start Lublin) - 2.09 min.

– Było mroźno, ale nie było wiatru, stąd, jak na styczeń, warunki do ścigania były prawie optymalne - powiedziała Magdalena Hałajczak Wielkopolskiemu Rowerowaniu. - Ścigało się dziesięć kobiet. Runda liczyła 2500 metrów. Trzeba było pokonać ich sześć. Zajęłam trzecie miejsce, co mnie bardzo cieszy. Przed rokiem w Ełku, w swym pierwszym starcie na Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym byłam druga, za Olgą Wasiuk.

Magdalena Hałajczak (druga z prawej) regularnie startuje w Skandia Maraton Lang Team. Bytów, 22 lipca 2012.

– Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, kibiców nie zabrakło. Mnie do walki dopingowali koledzy z Corratec Teamu: Ryszard Pawlak, Piotr Pawlak i Tadeusz Korzeniewski - pięciokrotny mistrz Polski w kolarskich przełajach - dodała Magdalena Hałajczak.

Trzecie miejsce w Koziegłowach to nie jedyny sukces Magdaleny Hałajczak w 2013 roku. W plebiscycie "Głosu Wielkopolskiego" na najlepszego sportowca amatora naszego regionu, zakończonym w piątek o północy, dzielna kolarka z Poznania zajęła wysokie piąte miejsce. Nominowanych do tej nagrody było trzydzieści osób, zdobył ją Marek Kopras (jeździectwo).

W wyścigu juniorek rywalizowało jedenaście zawodniczek, z czego aż osiem reprezentowało kluby z Wielkopolski. Wygrała Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka Koźminek) w czasie 29 minut 46 sekund. Jedną minutę i jedną sekundę za podopieczną trenera Marka Cieślaka linię mety przejechała Nicol Płosaj (UKS Jedynka Limaro Kórnik), trzecia była z tym samym czasem co pierwsza wicemistrzyni Natalia Radzicka (również UKS Jedynka Limaro Kórnik).

W pozostałych kategoriach niedzielnej rywalizacji pierwsze trzy miejsca zajmowali: orlicy - 1. Bartosz Pilis (MGLKS Błękitni Mexller Sokpol Koziegłowy), 2. Patryk Stosz (UKS Stobrawa Kluczbork), 3. Sebastian Młyński (GKS Cartusia Kartuzy), orliczki - 1. Marta Turoboś (Integral Collections Sławno), 2. Monika Żur (4F e-Vive), 3. Alicja Pyrgies (GK Merida Gliwice), juniorzy - 1. Michał Paluta (LKS POM Strzelce Krajeńskie), 2. Łukasz Mański (Baszta Bytów), 3. Piotr Konwa ((4F e-Vive).

Pierwszego dnia rywalizacji, w sobotę 12 stycznia, rozdano medale w młodszych kategoriach wiekowych. Na śnieżnej trasie ścigali sie młodzicy, młodziczki, juniorzy młodsi i juniorki młodsze.

Mistrzem Polski w juniorach młodszych został Marceli Bogusławski (Integral Collections Sławno), który przekroczył linię mety samotnie, zostawiając za swoimi plecami Damiana Sławka (LKS POM Strzelce Krajeńskie) oraz Tomasza Rzeszutka (Baszta Bytów).

W juniorkach młodszych po złoto sięgnęła Anna Tomczyńska (UKS Koźminianka Koźminek). Na podium stanęły również Kasia Socha (KLKS Azalia Brzózka Królewska) oraz Zofia Rzeszutek (Baszta Bytów).

Po pierwsze miejsce w zawodach w kategorii młodzików pojechał Grzegorz Mochola (LKK Start Tomaszów Maz.). Druga lokata - ze stratą blisko minuty - dla Daniela Jurczyka (MGLKS Błękitni Mexller Sokpol Koziegłowy). Trzecia pozycja dla Filipa Maciejuka (Pogoń Mostostal Puławy).

Natomiast w młodziczkach najlepsza okazała się Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek) przed Patrycją Świerczyńską (LKK Start Tomaszów Mazowiecki) oraz Mają Drelak (UKS Stobrawa Kluczbork).

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym są rozgrywane od 1928 roku. Tegoroczna edycja była 76. W klasyfikacji drużynowej pierwsze trzy miejsca zajęły: 1. LKS POM Strzelce Krajeńskie, 2. Corratec Team Poznań, 3. Baszta Bytów. W klasyfikacji województw triumfowała Wielkopolska przed Pomorzem i Lubuskiem.