R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41071642 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Piła i Skórzewo mają mistrzów MTB

 

Niezapomniane mistrzostwa Polski w Żerkowie


Borys Góral z Piły mistrzem Polski w sprintach MTB. Z lewej Piotr Konwa, z prawej Marcin Kawalec. Żerków, 6 lipca 2013 , Stadion Miejski.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim w Żerkowie były czterodniową imprezą na najwyższym poziomie sportowym, bardzo dobrze zorganizowane, których zawodniczki i zawodnicy nie zapomną. Z takimi myślami i wrażeniami wyjeżdżali z tego pięknego wielkopolskiego miasteczka nasi znakomici specjaliści MTB - Maja Włoszczowska i Marek Konwa.

Ta koszulka ma wartość. Maja Włoszczowska zdobyła w Żerkowie tytuł mistrzyni Polski. – Cieszę się, że koszulka najlepszej zawodniczki w Polsce wróciła do mnie. Jestem zadowolona z obecnej formy, takiego udanego początku sezonu nie miałam chyba jeszcze nigdy. Nawet rok temu, gdy doznałam kontuzji. Ale jest jeszcze nad czym pracować – podkreśliła wicemistrzyni olimpijska z Pekinu (rok 2008) na konferencji prasowej, mając po swej prawej stronie Katarzynę Solus-Miskowicz (2. miejsce) i Annę Szafraniec po lewej (trzecie miejsce).

Panie ścigały się na pięciu rundach, każda o długości 4,1 kilometra. Miało być ich sześć, ale sędziowie kolarscy z Tomaszem Cichym z Katowic na czele skrócili trasę rywalizacji o jedno okrążenie z uwagi na ogromny upał.


Katarzyna Solus-Miskowicz (od lewej), Maja Włoszczowska i Anna Szafraniec. Przed nimi, od lewej, burmistrz Żerkowa Jacek Jędraszczyk, prezes Superior Energy MTB Team Michał Główczewski i prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul. Żerków, 7 lipca 2013.

– Startowałam tutaj po raz pierwszy i trochę byłam zaskoczona trasą. Myślałam, że będą płaskie rundy, a tymczasem miałyśmy do pokonania strome podjazdy. Do tego ogromny upał sprawił, że przejechanie całej trasy było naprawdę ciężkie – powiedziała zmęczona i zarazem uradowana Maja Włoszczowska tuż za linią mety.

Przed rokiem wicemistrzyni olimpijska z Pekinu nie startowała w mistrzostwach Polski MTB w Kielcach, gdyż przygotowywała się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Poważna kontuzja wyeliminowała ją z walki o kolejny medal.

Maja Włoszczowska startowała w Żerkowie z numerem 168. Po starcie najszybciej ruszyła Katarzyna Solus-Miskowicz, ale na drugiej rundzie Włoszczowska wyszła na prowadzenie i zwiększała stale przewagę nad rywalkami. Do sukcesu, do złotego medalu, do mistrzowskiej koszulki prowadził ją doping kibiców, którzy gromadnie zajęli miejsca prawie wzdłuż całej trasy. Ta wrzawa wokół trasy była swego rodzaju podziękowaniem za to, co Maja Włoszczowska zrobiła dotąd dla polskiego MTB: za jej medale, zwycięstwa, wzruszenia i emocje.

Jej sukces obserwowała mama - Ewa Włoszczowska i brat - Michał Włoszczowski, którzy nie stronią od rowerów, i którzy w tym roku jako pasjonaci rowerów startowali w Skandia Maraton Lang Team (Pani Ewa 27 kwietnia w Warszawie, Pan Michał 15 czerwca w Bytowie).

Niezawodny mistrz. Marek Konwa, nasz najlepszy kolarz górski, też zdobył tytuł mistrza Polski w elicie mężczyzn. Powtórzył swój sukces sprzed roku z Kielc, choć kilka dni przed imprezą w Żerkowie zatruł się i miał obawy, czy w ogóle wystartuje.


Marek Konwa mistrzem Polski MTB 2013 w elicie mężczyn. W Mistrzostwach Świata MTB w RPA chciałby uplasować się w pierwszej dziesiątce zawodników.

Marek Konwa wygrał zdecydowanie, choć po starcie przez jedną rundę na czele jechał Kornel Osicki. Od drugiej rundy pochodzący z Wilkanowa pod Zieloną Górą kolarz pędził jak natchniony na końcową kreskę. Kiedy do niej dojeżdżał - zatrzymał się, uniósł rower w górę i już się cieszył.

Maja Włoszczowska i Marek Konwa cieszyli się w Żerkowie ze swych sukcesów i radość emanowała z ich twarzy: na mecie, na konferencji prasowej, na podium, gdy z rąk Wacława Skarula, prezesa Polskiego Związku Kolarskiego otrzymywali medale i mistrzowskie koszulki. Marka też dopingowała jego rodzina: mama Wioleta, tata Dariusz, dziadek Ryszard i młodsza siostra Monika.

Sprinter z Piły. Walka o mistrzowskie koszulki toczyła się od piątku do niedzieli. 5 lipca 2013 trzynaście kobiet i aż 55 mężczyn rywalizowało w kolarskich sprintach. Wśród panów triumował Borys Góral z Piły, jeżdżący w barwach średzkiego Superior Energy MTB Teamu, studiujący na Politechnice Poznańskiej. Wygrał eliminacje, wygrał wyścigi ćwierćfinałowe, półfinałowe i w finale był najlepszy. Wygrał w piątek, zaś w sobotę przed wieczorem na Stadionie Miejskim w Żerkowie odbierał złoty medal mistrza Polski i nie ukrywał wzruszenia. Ten sukces młodemu pilaninowi otwiera drogę do startów w prestiżowych wyściach sprinterskich na świecie, do reprezentacji kraju w tej specjalności MTB.


Drużyna Andrzeja Piątka w sobotę w w tym składzie zajęła drugie miejsce w rywalizacji drużynowej sztafet. Od lewej Piotr Konwa (trzy medale MP 2013 - dwa srebrne, jeden brązowy), Monika Żur (dwa medale - złoty i srebrny), Andrzej Piątek , Paula Gorycka (jeden medal - srebrny) i Adrian Kucharek (jeden medal - srebrny). Żerków, 6 lipca 2013.

Podobnie się cieszył Bartosz Banach z Gdańska, który team Sante BSA Tour doprowadził do złotego medalu w drużynowej rywalizacji sztafet. – Ścigam się na rowerze czternaście lat, wygrałem wiele wyścigów i maratonów, ale po tytuł mistrza Polski sięgnąłem po raz pierwszy. Razem z nim jechali i też bardzo się cieszyli: Aleksandra Podgórska z Bielawy, Piotr Kurczab z Ząbkowic Śląskich i Patryk Adamkiewicz z podpoznańskiego Skórzewa.

Skórzewo ma mistrza Polski. Patryk Adamkiewicz od kilku lat ściga się w zawodach MTB. Uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Żywcu i przez ostatni rok, jako junior, poczynił niebywałe postępy - słuchając rad Marka Galińskiego. W niedzielę młody Wielkopolanin zdobył drugi medal - srebrny w wyścigu XC, przegrywając z Łukaszem Winiarskiem z Wałbrzycha. Trzeci w tej rywalizacji był Piotr Konwa (4F Racing Team), rocznik 1995 - brat Marka, wielki talent. W niedzielę prowadził po pierwszej rundzie, później dopadł go pech - dwa razy zmiana koła, pokrzywiony łańcuch. Na ostatnią rundę wjeżdżał na siódmej pozycji, zdołał jeszcze wyprzedzić trzech rywali i sięgnąć po trzeci medal - brązowy. W sobotę z Adrianem Kucharkiem oraz Moniką Żur i Paulą Gorycką zdobyli srebro w sztafetach, w piątek Piotr Konwa zdobył srebro w sprintach.


Patryk Adamkiewicz ze Skórzewa z ekipy Sante BSA Tour (trzeci od lewej) mistrzem Polski MTB w wyścigu sztafet. Od lewej Bartosz Banach, Aleksandra Podgórska i z prawej Piotr Kurczab. Żerków, 6 lipca 2013.

Piotr Konwa reprezentuje team Andrzeja Piątka - 4F Racing Team. Przed rokiem zdobył w Kielcach tytuł mistrza Polski juniorów, w Żerkowie go nie obronił, ale nie zmienia to faktu, że obaj bracia (Marek i Piotr) przez najbliższe lata będą podstawą polskiej kadry narodowej MTB.

Talentów nie brakuje. Cztery dni Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim były znakomitą okazją, by przyjrzeć sie utytułowanym mistrzom i obiecującej młodzieży. Gabriela Wojtyła (nr startowy 88) z Zatoru przed rokiem wygrała w Kielcach na MP rywalizację młodziczek i w Żerkowie swój sukces powtórzyła w tej samej kategorii wiekowej. Sądzę, że podopieczna trenera Sebastiana Żabińskiego może wyrosnąć na zawodniczkę wielkiego formatu.


Drużyna MTB Silesia Rybnik zdobyła brązowy medal w wyścigu sztafetowym, Elżbieta Figura (z prawej), jak Piotr Konwa, zdobyła trzy medale MP: brąz z drużyną, srebro w wyścigu juniorek i srebro w sprintach kobiet.

18-letnia Elżbieta Figura z Żywca (MTB Silesia Team) zdobyła w Żerkowie trzy medale: srebrny w sprintach (lepsza od Aleksandry Dawidowicz), srebrny w wyścigu juniorek i brązowy w rywalizacji sztafet.

Trasa na medal. Byłem przez cztery dni w Żerkowie. Przedstawiałem zawodniczki i zawodników, relacjonowałem przez mikrofon ich rywalizację. Wszystkim startującym trasa w Żerkowie przypadła do gustu. Dzieło Daniela Kurpisza, wiceprezesa Superior Energy MTB Team (on ją wymyślił, on ją przez półtora roku przygotowywał), zostało niejednokrotnie publicznie pochwalone przez włodarzy polskiego kolarstwa - prezesa Wacława Skarula i dyrektora sportowego Andrzeja Piątka. Myślę sobie głośno, że za rok jedna z edycji Pucharu Polski MTB winna odbyć się w Żerkowie właśnie.


Ewa Włoszczowska, Michał Włoszczowski i Piotr Kurek. Żerków, 7 lipca 2013.

Ogrom pracy. Półtora roku trwały przygotowania do tych czterech dni w Żerkowie. Jacek Jędraszczyk - burmistrz miasta, Michał Główczewski - prezes Superior Energy MTB Team, Daniel Kurpisz - wiceprezes Superior Energy MTB Team, otóż te trzy osoby wzięły cały ciężar organizacyjnej odpowiedzialności na siebie.

Pomagało im łącznie około 300 osób - z Urzędu Miasta i Gminy Żerków, miejscowi strażacy i ci z Jarocina, policjanci ze Środy Wielkopolskiej i Jarocina, nadleśniczy Krzysztof Schwartz, starosta jarociński Mikołaj Szymczak, Kasper Ekert - dyrektor Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, Alina Kasprzak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie, Piotr Florek - wojewoda wielkopolski.

Monika Kurpisz kierowała biurem zawodów, wspomagała ją Anna Spalik. Dagmara Warot działała skutecznie w obszarze marketingu, Rafał Łuksza był w każdej chwili dostępny dla dziennikarzy, Magdalena Grzywa była rzecznikiem prasowym MP. Szymon Gruchalski i Paweł Jóźwiak dwoili się i troili, by wiernie zapisać fotograficznie i na wideo sportową rywalizację.

Do tej listy dopisuję Piotra Główczewskiego, Piotra Radowicza, Sebastiana Grześkowiaka, Adama Deskę, Krzysztofa Ratajczaka, Łukasza Kałużnego, Przemysława Filozofa, Bartosza Okrasińskiego, Annę Wowk, Beatę Olejniczak, Łukasza Góreckiego, Witolda Ostynowicza, Dorotę Raczkiewicz, pracowników Grabowskiego Centrum Medycznego, firmę ochrony Borpol z panami Karolem Borutą i Karolem Domańskim na czele.

Lista wolontariuszy z całej Polski liczy kilkadziesiąt osób, których społeczne działania koordynowali: Katarzyna Barczyńska, Katarzyna Staszczyk i Tomasz Szczepaniak.

Powiem krótko, udało się na medal. Była to niezapomniana impreza. Trasa XC (jedna z trudniejszych w Polsce) spodobała się kolarzom MTB i naszym najważniejszym mistrzom - Mai Włoszczowskiej i Markowi Konwie, świeciło organizatorem i startującym słońce (niekiedy w nadmiarze, na szczęście nie padało), kibice licznie pojawili się wokół wieży telewizyjnej.

Media nie zawiodły. Do Żerkowa przyjechało dużo dziennikarzy.Tomasz Zimoch na żywo relacjonował przebieg sportowej rywalizacji dla Polskiego Radia, Małgorzata Kubiak przygotowała materiał dla Telewizji Polskiej. Szymon Gruchalski zrobił wiele dobrych zdjęć, nie brakowało relacji na żywo w internecie.

Zjednoczone siły mediów pokazały Polsce Żerków jako urokliwe miasteczko, jako idealne miejsce do przeprowadzania wyścigów XC na najwyższym poziomie.

                                                                      Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL