Aktualizowano: 2024-04-18
Nasze wielkopolskie aktywa

Jeszcze raz o imprezie w Karkonoszach

Dominik Wiewiór (Tarnovia Tarnowo Podgórne) wywalczył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Z lewej Patryk Wiewiór, który użyczył swego roweru bratu, gdy zaklinował mu się łańcuch.

W miniony weekend w Karkonoszach odbyły się Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski, w których wzięło udział ponad 700 zawodniczek i zawodników - kolarzy z licencjami oraz amatorów. Licznie wystartowali w nich Wielkopolanie i to z sukcesami. Nikol Płosaj z Kórnika została mistrzynią Polski juniorek, natomiast junior Dominik Wiewiór (Tarnovia Tarnowo Podgórne) i junior młodszy Dawid Łączkiewcz (UKS Koźminianka Koźminek) wicemistrzami Polski.

Nikol Płosaj mistrzynią Polski

W sobotę po tytuł mistrzyni Polski sięgnęła juniorka z Kórnika (UKS Jedynka Limaro) Nikol Płosaj (rocznik 1996). Podopieczna trenera Roberta Pawlaka wygrała sprint pod górę i okazała się lepsza od Agnieszki Skalniak (KK Tramwajarz Łódź). Brązowy medal zdobyła jej koleżanka z grupy Natalia Radzicka. Ósme miejsce w tej rywalizacji zajęła Weronika Humelt (też z Kórnika), czternasta Anna Tomczyńska (UKS Koźmininaka Koźminek). Na starcie stanęło 20 juniorek, doejchało do mety 16.

42 juniorki mlodsze na starcie

Z 42 juniorek modszych, które stanęły na starcie, po pokonaniu 35 km najszybciej na mecie zameldowała się Karolina Perekitko (GKS Cartusia Kartuzy) przed Wikorią Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Magdaleną Zielińska (UKS Sokół Kęty). Joanna Golec (UKS Jedynka Limaro Kórnik) zajęła siódme miejsce i była najlepszą z Wielkopolanek (startowały w tej kategorii jeszcze: Zuzanna Garczarek - 22. miejsce, Klaudia Bielawska - 27. i Maja Drelak - 29. oraz Zuzanna Kasprzyk - 33).

Triumf kobiecgo Torunia

Rywalizacja elity pań została zdominowana przez TKK Pacific Toruń. Trzy zawodniczki tej ekipy oderwały się w połowie rywalizacji – Monika Brzeźna, Paulina Brzeźna-Bentkowska i Anna Plichta z 7-osobowej, czołowej grupy. Jechały w niej Milena Faryn (GK Żyrardów), Paulina GUZ (LKS Atom Domex Dzierżoniów), Paula Gorycka i Monika Żur (obie 4F Racing).

Na ostatnim podjeździe najwięcej sił zachowała Paulina Brzeźna-Bentkowska i samotnie przekroczyła linię mety. Kilka sekund za nią zameldowała się Anna Plichta, najlepsza z orliczek. Trzecia była Monika Brzeźna. W kategorii U23 na podium stanęły także Milena Faryn oraz Monika Żur.

Jedyną Wielkopolanką w tym towarzystwie była Alicja Ratajczak z Kórnika (UKS Jedynka Limaro Kórnik), ale nie dojechała do mety.Na starcie stanęły 22 panie, ukończyło rywalizację - 16.

Dominik Wiewiór wicemistrzem Polski

Wyścig juniorów został zdominowany przez kolarzy WLKS Krakus BBC Czaja. Na podium stanęło dwóch kolarzy tej grupy, a wygrał Dawid Adamczyk.

Mikołaj Gutek, Dominik Wewiór (obaj KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Patryk Górecki (KS Dazar Olimpic Piaseczno), Dawid Adamczyk i Jakub Działowy (obaj WLKS BBC Krakus Czaja) wjechali na ostatnie okrążenie razem. Na ostatnim podjeździe zaatakował Adamczyk i Wewiór. Dwójka ta wpadła razem na metę, ale to Adamczyk był szybszy i wywalczył złoto. Wiewiór zdobył srebro, a brąz zawisł na szyi Jakuba Działowego.

Mikołaj Gutek był czwarty, Mikołaj Sójka (KTK Kalisz) -24., Szymon Korcz (Tarnovia Tarnowo Podgórne) - 33., Piotr Zaleśny (KTK Kalisz) - 35.

Dawid Łączkiewicz wicemistrzem Polski

Mateusz Manowski (Dobre Sklepy Rowerowe Author) wygrał rywalizację wśród juniorów młodszych. Dawid Łączkiewcz z Koźminka zdobył tytuł wicemistrza Polski.

Na starcie w Jeleniej Górze, w tej kategorii wiekowej stanęło aż 147 kolarzy. Wyruszyli oni w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych i taka pogoda utrzymała się przez cały wyścig. Łącznie mieli do pokonania 60 kilometrów.

Po pierwszej wspinaczce na czele jechała kilkudziesięcioosobowa grupa, a na kolejnej na solowy atak zdecydował się Mateusz Manowski. Wypracował sobie półtorej minuty przewagi.

Na kolejnych kilometrach jego zapas utrzymywał się na tym samym poziomie i samotnie rozpoczął finałową rundę. Na ostatnim podjeździe na metę przewaga nieznacznie zmalała, ale była ona wciąż na tyle wysoka, że niezagrożony przeciął linię mety. Srebrny krążek wywalczył Dawid Łączkiewicz (UKS Koźminianka Koźminek), a Jakub Murias (CWKS Resovia Rzeszów) wyszedł zwycięsko z pojedynku o brązowy medal z Dawidem Burczakiem (LKK Warmia Biskupiec).

Szymon Krawczyk (KTK Kalisz) zajął 11. miejsce, jego kolega klubowy Dawid Czubak - 16., Mateusz Kostański (KLTC Konin) -20., Przemysław Kuświk (KTK Kalisz) - 21., Jan Łamaszewski (UKS Jedynka Limaro Kórnik) - 38., Adrian Lorenc (KLTC Konin) - 40., Michał Kuciński (UKS Koźminianka Koźminek) - 42., Marcel Musielak (Tarnovia Tarnowo Podgórne) - 48., Wojciech Bystrzycki (UKS Jedynka Limaro Kórnik) - 51., Wojciech Kaczmarek (UKS Jedynka Limaro Kórnik) - 68., Bartosz Kuśmirek (KTK Kalisz) - 79., Karol Zdun (KKS Gostyń) - 86., Kamil Kordus (KKS Gostyń) - 98.

Maciej Paterski na piątym miejscu,
Michał Kowalczyk czwartym orlikiem

Wyścig elity zdominowali kolarze CCC Polsat Polkowice, gdyż aż 3 ich przedstawicieli zameldowało się w pierwszej czwórce. Wygrał Łukasz Owsian przed Tomaszem Marczyńskim. Trzeci był Michał Podlaski (ActiveJet Team), czwarty Marek Rutkiewicz.

Najlepszym z Wielkopolan okazał się kolarz z Jarocina Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), który zajął piąte miejsce. Mateusz Taciak z Kórnika (CCC Polsat Polkowice) był 10., Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) - 14., Marcin Karbowy (Tarnovia Tarnowo Podgórne) - 19., Gracjan Szeląg (Tarnovia Tarnowo Podgórne - GFDD ALTOPACK) - 21. Rywalizację ukończyło 39 zawodników

Na 6. miejscu przyjechał najlepszy z orlików Dominik Oborski. Na podium w tej klasyfikacji stanął także Bartłomiej Wawak oraz Jakub Foltyn. Miejsce czwarte wśród orlików zajął Michał Kowalczyk, Marcin Karbowy był 6., Gracjan Szeląg - 8.