R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 26731027 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-06-14

 
Rafał Jaros wygrywa rok po roku

 

Swarzędzkie przełaje pamięci
obserwował Zenon Czechowski


Początek wyścigu memoriałowego. Na prowadzeniu Patryk Krajewski z Poznania. Za nim Rafał Jaros (z lewej) i Marek Jaros.
Fot. Piotr Kurek

W niedzielę 15 marca 2015 nad Jeziorem Swarzędzkim odbyły się przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela. Zawody zostały przeprowadzone już po raz trzynasty w kilku kategoriach wiekowych; poza mastersami wystartowały także kobiety, ścigali się również młodzicy, juniorzy młodsi i niestowarzyszeni. Wyścig memoriałowy wygrał Rafał Jaros ze Skwierzyny, który powtórzył sukces sprzed roku.

Pogoda dziś była sprzyjająca, w odróżnieniu od tego, co działo się w marcu 2014. Było wówczas przenikliwie zimno, padał deszcz, zacinał wiatr. Takie okoliczności sprawiły, że przed rokiem niecałe dwadzieścia osób zdecydowalo się na sportową rywalizację nad Jeziorem Swarzędzkim.


Wyścigi w Swarzędzu zgromadziły w niedzielę doświadczonych oraz mlodych adeptów kolarstwa.
Fot. Piotr Kurek

Tadeusz Kubiak, główny organizator imprezy, skrócił trasę o około 300 metrów do półtora kilometra i uczynił ją bardziej możliwą do pokonania. W niedzielę 15 marca nie padał deszcz, nie wiało, warunki pogodowe były prawie optymalne i po godzinei 11 zaczęło świecić słońce.

Najpierw odbył się wyścig kobiet, amatorów, młodzików, juniorów młodszych oraz mastersów trzech kategorii (M50, M60 i M70). Młodzi adepci kolarstwa, jak i najstarszy startujący (Tadeusz Kubiak - rocznik 1945) mieli do pokonania 5 rund. Ten łączony wyścig wygrał Marek Jaros ze Skwierzyny.
 


Rafał (z lewej) i Marek Jarosowie ze Skwierzyny - bohaterowie dzisiejszych zawodów w Swarzędzu. Za nimi (od lewej): Marian Paździor, Zenon Czechowski, Eugeniusz Gąsiorek i Bogdan Bartkowiak.
Fot. Piotr Kurek

Zawody w Swarzędzu poświęcone są pamięci Mariana Kegela (kolarza, olimpijczyka z Meksyku - rok 1968), który jako pierwszy Wielkopolanin wystartował w 1965 roku w Wyścigu Pokoju. W majowej imprezie uczestniczył cztery razy. Ścigał się na mistrzostwach świata, zmarł śmiercią tragiczną w 1972 roku. Miał zaledwie 27 lat... Obserwował je jego kolega z dawnych lat (też olimpijczyk z Meksyku, pięciokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju) Zenon Czechowski, który dla społeczności kolarskiej naszego regionu jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy o tym, co działo się nie tylko na polskich szosach w latach 60. i 70. XX wieku.

W drugim wyścigu (8 rund po 1500 metrów) ścigali się juniorzy, amatorzy oraz mastersi (M30 i M40). Klasą dla siebie był Rafał Jaros ze Skwierzyny.


Tadeusz Kubiak (rocznik 1945 - rówieśnik Mariana Kegela) organizuje zawody w Swarzędzu i sam w nich startuje.
Fot. Piotr Kurek

Pierwszy wyścig wygrał Marek Jaros (ojciec), drugi - Rafał Jaros (syn). Do rywalizacji memoriałowej (10 rund) zgłosiło się osiemnastu mężczyzn. Podobnie jak przed rokiem, triumfowal Rafał Jaros ze Skwierzyny. Drugi był Patryk Krajewski z Poznania, trzeci Marek Jaros.

Wyścig memoriałowy - pierwsza dziesiątka
1. Rafał Jaros, Skwierzyna
2. Patryk Krajewski, Poznań
3. Marek Jaros, Skwierzyna
4. Janusz Przybysz, Koło
5. Marek Włodarczak, Poznań
6. Jerzy Neumann, Swarzędz
7. Grzegorz Napierała, Bolechówko
8. Piotr Łącki, Klęka
9. Piotr Sienkiewicz, Poznań
10. Jacek Głowacki, Poznań
Startowało i ukończyło wyścig 18 zawodników

Rafał Jaros mieszka w Skwierzynie. Niedawno skończył studia na Uniwersytecie Szczecińskim (praca magisterska dotyczyła infrastruktury rowerowej w wybranych miastach naszego kraju) i z przyjemnością przyjeżdża na zawody kolarskie w Wielkopolsce. Przed rokiem wygrał w pięknym stylu jeden z czwartków kolarskich na torze samochodowym "Poznań", przed tygodniem odbierał na Winogradach puchar za triumf w klasyfikacji generalnej cyklu Cyclocross Wielkopolska 2015 (zawody w Skokach, Wągrowcu i Poznaniu).


Najlepsi zawodnicy dzisiejszych zawodów oraz bumistrz Swarzędza Marian Szkudlarek (od lewej), sekretarz gminy Swarzędz Agata Kubacka i prezes PTC Romuald Szaj.
Fot. Piotr Kurek

W poszczególnych kategoriach triumfowali: kobiety - Bożena Łącka (Klęka), M70 - Tadeusz Kubiak (Łowęcin), M60 - Grzegorz Napierała (Bolechówko), M50 - Marek Jaros (Skwierzyna), M40 - Rafał Łukawski (Poznań), M30 - Michał Fogt (Swarzędz), cyklosport - Rafał Jaros (Skwierzyna), junior - Michał Nowakowski (Poznań), junior młodszy - Mateusz Boruczkowski (Poznań), amator - Wojciech Zieleniewski (Poznań), młodzik - Jan Modzelewski (Swarzędz).

Puchary zwycięzcom i zawodnikom z podium wręczali: burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, sekretarz gminy Swarzędz Agata Kubacka oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów Romuald Szaj.


Zwycięzcy wyścigów memoriałowych
2003 - Lech Ergang (Poznań)
2004 - Lech Ergang (Poznań)
2005 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2006 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2007 - Mirosław Sokołowski (Kowary)
2008 - Bartosz Brzeziński (Poznań)
2009 - Bogdan Pszenica (Strojec koło Częstochowy)
2010 - Radosław Lonka (Września)
2011 - Radosław Lonka (Września)
2012 - Artur Spławski (Bogdanowo)
2013 - Artur Spławski (Bogdanowo)
2014 - Rafał Jaros (Skwierzyna)
2015 - Rafał Jaros (Skwierzyna)

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL