R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42137871 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Od szkółki do kadry

 

Ruszył Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa


W Obiszowie odbyły się we wrześniu Mistrzostwa Polski szkółek kolarskich. Zmagania najmłodszych pasjonatów MTB obserwowali: od lewej - Artur Chodor (główny organizator imprezy), prezes PZKol Wacław Skarul, Dariusz Miłek oraz minister sportu i turystyki Andrzej Biernat. Obiszów, 14 września 2014.
Fot. Piotr Kurek

Wśród dzisiejszej młodzieży są zawodnicy pokroju Michała Kwiatkowskiego, czy też Rafała Majki, jednak trzeba ich najpierw odnaleźć, a potem właściwie pokierować. Od miesiąca realizowany jest pilotażowy projekt Narodowego Rozwoju Kolarstwa, który pozwoli tego dokonać.

W 4 województwach – kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim - utworzono już 61 szkółek kolarskich. Łącznie ćwiczy tam 915 uczniów od 3-4 klasy szkoły podstawowej po gimnazjum. - Pozalekcyjne zajęcia kolarskie i ogólnorozwojowe prowadzone są dwa razy w tygodniu, po 90 minut, przez licencjonowanych instruktorów kolarstwa. Dzieci i młodzież trenują na rowerach górskich, gdyż jest to najbezpieczniejsza, najbardziej powszechna i najbardziej dostępna odmiana kolarstwa. Specjalizacja będzie wprowadzana na późniejszym etapie rozwoju zawodnika – mówi Artur Chodor, koordynator projektu na poziomie pierwszym i założyciel szkółek MTB Obiszów, na podstawie której stworzony został program. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują strój (w tym kask oraz buty), a w listopadzie część zawodników przejdzie pierwsze testy na trenażerach, które pokażą możliwości ich organizmów.

Cała Polska jeździ na rowerze

Budżet projektu to 490 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W przyszłym roku planowane jest objęcie projektem całej Polski i utworzenie ok. 160 szkółek. Wiązałoby się to oczywiście z koniecznością pozyskania większych środków. – Rozmowy z ministerstwem trwają i liczymy, że uda się pozyskać taką kwotę, która umożliwi nam realizację projektu w całym kraju. Chcemy zbudować system, dzięki któremu w młodym wieku wyselekcjonowani zostaną przyszli mistrzowie i będą odpowiednio prowadzeni. Im więcej dzieci będzie uczestniczyć w zajęciach i zakocha się w kolarstwie, tym większa szansa, że znajdziemy następnego Michała Kwiatkowskiego, Rafała Majkę albo Maję Włoszczowską – mówi Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Projekt oficjalnie rozpoczął się podczas mistrzostw Polski MTB szkółek kolarskich, które odbyły się w Obiszowie w połowie września tego roku. W zawodach uczestniczyło 206 zawodników, a zmaganiom przyglądali się, między innymi, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, prezes PZKol Wacław Skarul, czy też właściciel firmy CCC Dariusz Miłek, największy sponsor polskiego kolarstwa. Oficjalne zakończenie i podsumowanie pilotażowego projektu ma mieć miejsce na torze w Pruszkowie w grudniu 2014.

Szkoleniowa etapówka

Treningi w szkółkach są pierwszym etapem na drodze wyszukiwania przyszłego mistrza. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy chętni. Najzdolniejsi trafią do kadry szkółki. Dostaną oni rowery, będą mieć dodatkowy, ukierunkowany trening tygodniowo i będą rywalizować w okręgowej lidze kolarskiej. Najlepsi z okręgu trafią do kadry okręgowej szkółek. Otrzymają oni licencję i będą się ścigać w wyścigach Okręgowego Związku Kolarskiego. Nad szkoleniem w okręgach czuwać będą trenerzy koordynatorzy, o sporym doświadczeniu i wiedzy na temat treningu kolarskiego. Na kolejnym,drugim etapie projektu, gdy wyróżniający się młodzi zawodnicy lub zawodniczki skończą gimnazjum, trafią do Kolarskich Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży. Będą to ośrodki, w których funkcjonują już Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz nowe, które zostaną powołane w 5-6 miejscach w Polsce. Przy selekcji zawodników brane będą pod uwagę nie tylko aktualne wyniki sportowe, ale też wyniki badań i potencjał fizjologiczny (wrodzony i wykształtowany przez trening). Za ten poziom odpowiadał będzie doświadczony trener Jacek Kasprzak.

Kolarska piramida

Ostatnim, trzecim poziomem piramidy są kadry narodowe, do której trafią najzdolniejsi z całego kraju w kategorii junior, U23 oraz senior. Zawodniczki i zawodnicy na tym poziomie muszą być otoczeni profesjonalnym sztabem szkoleniowym (lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, dietetyk, biomechanik, serwisant, fizjolog), nad którym czuwać będzie trener. Ten pozom pozostaje pod bezpośrednią kuratelą dyrektora sportowego PZKol Andrzeja Piątka. - Projekt składa się zatem z 3 poziomów – poziom 1 - szkółki kolarskie, poziom 2- Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży oraz poziom 3 - kadry narodowe. Chcemy, aby przejście między nimi było płynne i by z tysięcy młodych kolarzy, udało się wyselekcjonować tych, którzy mają wszelkie potrzebne cechy, by zostać mistrzami. Główny cel projektu jest jeden – złoty medal olimpijski dla polskiego kolarstwa – podsumowuje Wacław Skarul.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL