Zawody Pucharu Polski w Strzelcach Krajeńskich
Marek Konwa wygrał dziś pewnie wyścig elity w Strzelcach Krajeńskich.
Fot. Piotr Kurek
Niedzielne zawody Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym odbyły się w Strzelcach Krajeńskich. Wyścig elity w ładnym stylu wygrał - pod nieobecność Mariusza Gila i Kacpra Szczepaniaka - Marek Konwa (Euro Bike Kaczmarek Electric Team).
W sobotę w Zwierzynie triumfował Kacper Szczepaniak (Agrochest Team) przed Markiem Konwą. To było piękne widowisko, które na długo zostanie w pamięci kibiców. Dziś w Strzelcach Krajeńskich podczas ósmej serii Pucharu Polski nie doszło do rewanżu dwóch znakomitych kolarzy. Po prostu, Kacper Szczepaniak nie był dysponowany, by stanąć na starcie i podjąć sportową rywalizację.
Startowało 17 zawodników elity i orlików. Marek Konwa pewnie wygrał, wyprzedzając drugiego na mecie orlika Bartosza Miklera (Victoria Jarocin) o 1 minutę i 52 sekundy. Trzeci, ze stratą 2:54 min. do zwycięzcy, zameldował się na mecie młodzieżowiec Remigiusz Gil (LKS POM Strzelce Krajeńskie). Na miejscu czwartym uplasował się orlik Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Euro Bike Kaczmarek Electric Team), na piątym orlik Piotr Rzeszutek z Bytowa (Hotel Cztery Brzozy).
Początek wyścigu młodzików.
Fot. Piotr Kurek
W wyścigu juniorów triumfował Tomasz Rzeszutek (Baszta Bytów) przed Arturem Sowińskim (GKS Cartusia) i Konradem Kasprzakiem (Victoria Jarocin).
Było chłodnawo (7 stopni Celsjusza) i trochę było zimno, ale zawodniczki i zawodnicy ścigali się na całego. Dotyczy to także mastersów, których aż 24 stanęło na starcie. Mieli oni do pokonania dystans 15 kilometrów. Było to jakby powtórzenie rywalizacji z soboty w Zwierzynie, gdzie triumfował Rafał Chmiel (Strzelce Krajeńskie) przed Radosławem Lonką z Wrześni (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Dziś Wielkopolanin prowadził przez większą część dystansu i dosłownie na ostatnich 200 metrach Rafał Chmiel wyprzedził dwukrotnego triumfatora Tour de Pologne Amatorów. Znany w całej Polsce Radek przegrał o cztery sekundy i zajął drugie miejsce w kategorii MI (do 40 lat). Trzeci był Sławomir Spławski z Bogdanowa pod Obornikami (Merx Team Wągrowiec). W mastersach starszych klasą dla siebie był Robert Bondaryk z Cybinki (Diversey Team), drugi był Marek Bonecki ze Zbąszynka (Diversey Team), trzeci Dariusz Drelak (Sokół Bralin).
Najlepsza piątka w wyścigu elity i orlików. Z prawej dyrektor oddziału BGŻ w Strzelcach Krajeńskich Jolanta Tutko, z lewej burmistrz miasta Wiesław Sawicki, wicewojewoda Jan Świrepo i Leszek Piasecki - znakomity przed laty kolarz.
Fot. Piotr Kurek
W pozostałych kategoriach triumfowali: młodziczki - Martyna Krefta (Baszta Bytów) , młodzicy - Kacper Siński (Huragan Żagań), juniorki młodsze - Aleksandra Trzebińska (UKS Koźminianka Koźminek) juniorzy młodsi - Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń), juniorki - Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia), kobiety open - Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia). Ścigały się także dzieci do lat 12 oraz żakinie i żacy.
Najmłodsi i najlepsi mastersi: 1. Rafał Chmiel, 2. Radosław Lonka, 3. Słowomir Spławski. Z prawej dyrektor oddziału BGŻ w Strzelcach Krajeńskich Jolanta Tutko i wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, z lewej burmistrz miasta Wiesław Sawicki.
Fot. Piotr Kurek
Jak to zawsze ma miejsce w Strzelcach Krajeńskich, zawody kolarzy przełajowych zostały zorganizowane niezwykle sprawnie, w czym zasługa, przede wszystkim, działaczy LKS POM. Nie bez znaczenia było wsparcie materialne i obecność ludzi władzy - wicewojewody lubuskiego Jana Świrepo i burmistrza miasta Wiesława Sawickiego.
Trzech najlepszych juniorów młodszych: (od prawej) - 1. Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń), 2. Wiktor Richter (UKS Koźminianka Koźminek), 3. Wojciech Ceniuch (Piast Szczecin) oraz Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek) - piąte miejsce.
Fot. Piotr Kurek
Miłym zaskoczeniem dla kibiców i zawodników była obecność Leszka Piaseckiego, znakomitego przed laty kolarza, dwukrotnego mistrza świata. Honorował on razem z wicewojewodą lubuskim i burmistrzem Strzelec Krajeńskich najlepszych zawodników elity, orlików i juniorów.
Z kronikarskiego obowiązku trzeba poinformować, że Baszta Bytów (pierwszy klub Czesława Langa) przyjechała na dwudniowy weekend przełajowy na Ziemię Lubuską w sile 20 zawodniczek i zawodników. Prezes klubu Kazimierz Kwidziński już teraz zaprasza do Bytowa na 78. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym, które w tym mieście odbędą się w dniach 10 i 11 stycznia 2015.
Piotr Kurek
|