R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41624689 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Dziesięć lat maratonów
Czesława Langa i Skandii

 

16 kwietnia pierwsza edycja w Warszawie

16 kwietnia w warszawskim Wilanowie rozpocznie się tegoroczny cykl Maratonów Rowerowych Lang Team. W sumie odbędzie się siedem maratonów, w tym cztery edycje Skandia Maraton Lang Team. Zawody w Krakowie, Gdańsku i BUKOVINIE zostaną włączone do klasyfikacji Pucharu Polski i będą elementem kwalifikacji do reprezentacji Polski na imprezy rangi mistrzowskiej. W uroczystej prezentacji wzięli udział Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team, Paweł Ziemba, prezes Zarządu Skandia Życie TU oraz Dorota Stalińska z fundacji Nadzieja. Prezentację poprowadził spiker Tour de Pologne Dariusz Maląg.

W tym roku cykl siedmiu maratonów dla amatorów i zawodowców organizowany jest pod nazwą Maratony Rowerowe Lang Team. W ramach cyklu zostaną rozegrane cztery wyścigi Skandia Maraton Lang Team, a także BUKOVINA Lang Team Maraton, Krokowa Lang Team Maraton i Kwidzyn Lang Team Maraton. Idea wszystkich zawodów jest niezmienna od samego początku, czyli od 2007 roku – promocja kolarstwa i jazdy na rowerze, propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku oraz promocja najpiękniejszych miejsc naszego kraju. W maratonach wystartować może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności – wystarczy mieć rower i kask. Dla wszystkich przygotowane zostały trzy dystanse (Mini, Medio i Grand Fondo), a najmłodsi mogą spróbować sił na Paradzie Rodzinnej – niedługiej rundzie, którą mogą pokonać sami lub w asyście rodziców. W ubiegłym roku we wszystkich edycjach na starcie stanęło w sumie ponad osiem tysięcy uczestników, co było rekordowym osiągnięciem.

– Bardzo się cieszę z rosnącej popularności kolarstwa. Według badań to właśnie jazda na rowerze jest główną formą aktywnego wypoczynku Polaków. Jestem dumny, że wielu z nich startuje w naszych imprezach, to ogromny powód do satysfakcji. A także dowód na to, że coraz więcej Polaków zaczyna realizować swoje pasje, dbać o zdrowy styl życia i uprawiać sport – mówił Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.


Start do martonu Czesława Langa i Skandii przed rokiem w Warszawie. Bruk w Wilanowie.
Fot. Maratomania.pl

Pierwsza edycja Skandia Maraton Lang Team odbędzie się 16 kwietnia w warszawskim Wilanowie. Ciekawa, nadwiślańska trasa powinna być znakomitą inauguracją sezonu. Kolejne zawody odbędą się w Krakowie, gdzie w ubiegłym roku na starcie pojawiło się około 1800 zawodników. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się maraton w Gdańsku, bo kolarze walczą tam na bardzo wymagającej trasie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Prawdziwym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników powinien być BUKOVINA Lang Team Maraton, wyścig w wysokich górach, dobrze znanych uczestnikom Tour de Pologne Amatorów. W lipcu organizatorzy cyklu zapraszaja nad morze na wakacyjną edycję Krokowa Lang Team Maraton. Wrzesień to finałowa edycja Skandia Maraton Lang Team w zielonej Dąbrowie Górniczej, a w październiku odbędzie się kończący cały cykl Kwidzyn Maraton Lang Team.

– Skandia Maraton Lang Team to nie tylko wyścigi rowerowe, ale przede wszystkim impreza sportowa na najwyższym poziomie – stanowiąca rozrywkę, a przede wszystkim promująca aktywny styl życia. Bardzo się cieszę, że Skandia Życie TU po raz kolejny może być współorganizatorem tej wspaniałej imprezy. Trzymamy kciuki za uczestników wyścigu, którzy, jestem pewien, i w tym roku dostarczą nam prawdziwych sportowych emocji – powiedział Paweł Ziemba, Prezes Zarządu Skandia Życie TU. 

Do udziału w zawodach można się zapisywać przez internet na stronie www.skandiamaraton.pl oraz www.maratonylangteam.pl. Zgłoszeń można również dokonywać w Biurze Zawodów w miasteczku wyścigu. Wśród nagród dla najlepszych zawodników są kolarskie stroje Quest, zestawy produktów energetycznych Vitarade, akcesoria i osprzęt rowerowy Shimano, zegarki Festina, opony CST, bagażniki rowerowe Thule i kolarskie nagrody od Harfa Harryson. Podczas wszystkich edycji będzie także rozgrywana Premia Shimano z dodatkowymi nagrodami.


Start na dystansie Mega.
Fot. Szymon Gruchalski

Trzy z tegorocznych edycji Maratonów Rowerowych Lang Team – w Krakowie, Gdańsku i BUKOVINIE – będą zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w maratonach MTB. Dodatkowo maratony w Krakowie i Gdańsku będą częścią kwalifikacji do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy. Jak tłumaczył Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego do reprezentacji zakwalifikują się dwie zawodniczki i dwóch zawodników najwyżej sklasyfikowani w rankingu stworzonym na podstawie wyników uzyskanych w trzech maratonach, w tym dwóch Skandia Maraton Lang Team w Krakowie i Gdańsku. Natomiast BUKOVINA Lang Team Maraton będzie stanowił podstawę do zakwalifikowania się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w maratonie MTB.


Krótki komentarz

Pierwszy maraton Czesława Langa i Skandii odbył się w kwietniu 2007 w wielkopolskiej Chodzieży, ostatni w roku ubiegłym w październiku w Kwidzynie. Przez dziewięć lat ci, którzy kochają rowery i MTB, objechali całą Polskę.

Na trasie zmagań dwa razy była Białowieża, kilka razy Nałęczów. Chodzież gościła pasjonatów ruchu i sportowej rywalizacji aż pięć razy - w latach 2007-2011. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Dąbrowa Górnicza i Kwidzyn jawią się jako prawie stałe miejsca spotkań kolarzy górskich.

Dziewięć lat za nami. Od początku, od Chodzieży 2007, towarzyszę maratończykom w ich zmaganiach. Jako amator MTB i dziennikarz. Mam za sobą 41 startów w tym cyklu, zawsze z dojazdem na metę. W mojej pamięci na zawsze zapisała się deszczowa edycja w Bielawie w roku 2008 (mordercze zimno), piękna i szybka jazda po Puszczy Białowieskiej (2010), czy też zmagania w błotnym wąwozie lessowym pod Nałęczowem. Jak również lot nad kierownicą (bezpieczny) w roku ubiegłym w Kwidzynie.

Przez dziewięć lat powstała społeczność, która na hasło Czesław Lang i Skandia szykuje rowery, czyste stroje i rusza do rywalizacji. Ekipa Piotra Pawlaka z Poznania ("Eurobajki" teraz - wcześniej Corratec Team) pięć razy triumfowała drużynowo i jest od początku cyklu bodaj najbardziej wyrazistą i liczną. To Andrzej Kaiser, to Roman Kołodziejczyk, to zawodnicy JBG-2, to Czesław Sudra z Pabianic, to dziesiątki i setki ludzi, którzy mieli okazję się poznać w rowerowych zmaganiach.

Łza się w oku kręci. Dziesiąty rok startów przed nami. Nie będzie łatwo i to nie tylko tym, którzy walczyć będą o reprezentacyjne nominacje. Jazda po górach w Bukowinie to najtrudniejsze tegoroczne wyzwanie. Łatwo nie będzie w Gdańsku i w Krokowej. Ale kto raz już zakosztował maratonów Czesława Langa (perfekcyjna organizacja, miła obsługa, medialny rozgłos), ten pojawi się i w tym roku. Na wszystkich lub choćby na jednej edycji. Naprawdę warto.

                                                         Piotr Kurek

KALENDARIUM 2016:
16.04 Skandia Maraton Lang Team Warszawa Wilanów
07.05 Skandia Maraton Lang Team Kraków
21.05 Skandia Maraton Lang Team Gdańsk
11.06 BUKOVINA Lang Team Maraton MTB
30.07 Krokowa Lang Team Maraton MTB
17.09 Skandia Maraton Lang Team Dąbrowa Górnicza
01.10 Kwidzyn Lang Team Maraton MTB

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL