R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41646589 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Zdążyli przed ulewą i burzą

 

Spartakiada lekkoatletyczna w Borku Wielkopolskim


Sztafeta 4x400 metrów kończyła rywalizację przy padającym deszczu i odgłosach burzy.
Fot. Piotr Kurek

Biegali, skakali w dal, rzucali piłeczką palantową, rywalizowali w sztafetach. Ponad 600 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych uczestniczyło w Borku Wielkopolskim w spartakiadzie lekkoatletycznej powiatu gostyńskiego.

We wtorek 31 maja od godziny dziesiątej stadion sportowy w Borku Wielkopolskim tętnił sportowym życiem. Uczniowie siedmiu gmin powiatu gostyńskiego (Borek Wielkopolski, Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Poniec) biegali na dystansach 60, 100, 200, 300, 400, 600 i 1000 metrów, także w sztafetach 4x400 metrów i 12x400 metrów, skakali w dal i rzucali pałeczką palantową.


Maria Mróz, Wojciech Mróz i Marek Rożek - burmistrz miasta Borek Wielkopolski.
Fot. Piotr Kurek

Była to jubileuszowa spartakiada lekkoatletyczna, już dwudziesta (trzecia z kolei w wymiarze powiatowym). Po raz pierwszy odbyła się 24 maja 1997 w tym samym miejscu i miała wymiar gminny. Doszło do niej w wyniku inicjatywy obecnego Zespołu Szkół w Borku Wielkopolskim (Krzysztof Baska, Elżbieta Figielek, Artur Paździerski), władz miasta i gminy (Marian Jańczak, Marek Rożek) oraz firmy Mróz (Maria i Wojciech Mrozowie). Od trzech lat w jej organizację włączyło sie Starostwo Powiatowe w Gostyniu (Janusz Sikora).

I tak rok po roku młodzi ludzie rywalizowali szlachetnie w biegach, skokach i rzutach. Nie inaczej było i w tym roku. Od początku do końca wtorkowe zawody obserwowała Maria Mróz, w młodości lekkoatletka. Przez pięć lat biegała w znanym klubie sportowym LKS Orkan Wielkopolska. – To było kilka dekad temu, a mój rekord życiowy na 100 metrów to 11,8 sek. – mówi żona Wojciecha Mroza.


Lekkoatletyczne święto sportu - Borek Wielkopolski, 31 maja 2016.
Fot. Piotr Kurek

Nazwisko Mróz od ponad dwudziestu lat kojarzy się z dobrą marką i cyklizmem. W grupie kolarskiej Mróz startowali, między innymi, Piotr Wadecki, Cezary Zamana, Grzegorz Wajs, Dariusz Wojciechowski, Marek Rutkiewicz, Jacek Morajko, Mariusz Witecki, Piotr Osiński, Mateusz Taciak, Paweł Cieślik, czy też specjaliści MTB - Wojciech Halejak, Bartosz Banach, Robert Banach, Krzysztof Krzywy.

Od mniej więcej roku silna grupa kolarska z Kórnika pozyskała sponsora - firmę Mróz. Weronika Humelt, Natalia Morytko, Sabina Napieralska, Nikol Płosaj, Natalia Radzicka, Alicja Ratajczak, Stefania Staszel i Viktoria Żegleń mają na koncie wiele indywidualnych sukcesów i drużynowych osiągnięć. Mówiły one o tym na początku kwietnia podczas prezentacji teamu UKS Mróz Colango Jedynka Kórnik w Borku Wielkopolskim.

I o ile o dawnych i spodziewanych sukcesach kolarzy i kolarek sponsorowanych przez firmę Mróz mówi się w wymiarze ogólnopolskim, to zaangażowanie Marii i Wojciecha Mrozów w lekkoatletyczne zmagania uczniów najpierw gminy Borek, od trzech lat powiatu gostyńskiego - ma lokalny wymiar. Wiedzą o tym miejscowi, mniej wie się o tym dalej od krainy gospodarności, jaką jest Borek Wielkopolski i powiat gostyński.


Biegali na całego, do upadłego.
Fot. Piotr Kurek

Skrzyżowanie inicjatywy Krzysztofa Baski (nieżyjącego od prawie roku dyrektora Zespołu Szkół w Borku Wielkopolskim, pałeczką po nim przejęła Elżbieta Figielek), zaangażowanie nauczycieli wychowania fizycznego (Artura Paździerskiego i jego koleżanek i kolegów), miłość do l.a. i pieniądze Państwa Mrozów dają od dwudziestu lat młodym ludziom możliwość uczestnictwa w dużej imprezie sportowej.

W tym roku przez kilka godzin biegali, skakali i rzucali. Ostatni bieg, sztafeta 4x400 metrów, kończył się w deszczu, który wkrótce przerodził się w ulewę. Zwycięsko jako pierwsza dobiegła do mety, słysząc odgłosy burzy, ekipa z Gostynia.

W rywalizacji gmin triumfował Gostyń, kolejne miejsca zajęły: 2. Piaski, 3. Pogorzela, 4. Borek Wielkopolski, 5. Krobia, 6. Pępowo i 7. Poniec. W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, miejsca do 2. do 7. zajęły: 2. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, 3. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, 4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, 5. Zespól Szkół Zawodowych w Gostyniu, 6. Zespół Szkół Zawodowych w Borku Wielkopolskim i 7. Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu.


Maria Mróz, nagrodzone młode lekkoatletki i Elżbieta Figielek - dyrektor Zespołu Szkół w Borku Wielkopolskim.
Fot. Piotr Kurek

Startowało 630 zawodniczek i zawodników. Doliczając rezerwowych, opiekunów, sędziów, zaproszonych gości oraz kibiców, we wtorek na stadionie było 1000 osób. Tyle też zjedzono pysznych kiełbasek, mniej bułek.

Za rok kolejna odsłona lekkoatletycznych zmagań w Borku Wielkopolskim. I znów organizatorzy spartakiady mogą liczyć na Marię i Wojciecha Mrozów. – Zanim to nastąpi, czekają mnie wkrótce wielkie emocje – mówi Maria Mróz. – 25 czerwca, w dniu moich urodzin, elita kobiet ścigać się będzie w Świdnicy podczas szosowych Mistrzostw Polski, w lipcu zaś dziewczyny/ panie z Kórnika pod wodzą trenera Roberta Taciaka wystartują w Tour de Pologne Kobiet (organizuje go Czesław Lang) w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. Ich dobra jazda w Świdnicy i na Podhalu będzie dla mnie wspaniałym prezentem - sumuje Maria Mróz.

                                                                               Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL