R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41873085 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Włoch Davide Martinelli
zaskoczył rywali w Warszawie

 

Pierwszy etap 73. Tour de Pologne


Davide Martinelli wygrał we wtorek 12 lipca pierwszy etap 73. TdP z metą w Warszawie.
Fot. Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl

Davide Martinelli (Etixx – Quick Step) wygrał pierwszy etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour z Radzymina do Warszawy i został pierwszym liderem wyścigu.

„Szlakiem historii”, hasło przewodnie tegorocznego Tour de Pologne, towarzyszyło kolarzom od samego początku pierwszego etapu. Radzymin, miasto "Cudu nad Wisłą", to miejsce, które przypomina o ważnej roli, którą członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów odegrali w czasie Bitwy Warszawskiej. Po uroczystym otwarciu wyścigu, start honorowy, a następnie szybki przejazd do Warszawy. Tu peleton walczył na płaskich, ale trudnych technicznie rundach poprowadzonych najpiękniejszymi miejscami stolicy. Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie i wreszcie plac Teatralny, na którym od rana zbierało się mnóstwo kolarzy i kibiców. A to za sprawą Nutella Mini Tour de Pologne – wyścigów młodych kolarzy, które nie tylko przyciągają wielu fanów, ale również dostarczają wielu emocji.

Niedługo po zakończeniu rywalizacji dzieci i młodzieży na plac Teatralny po raz pierwszy wjechał zawodowy peleton, poprzedzony kilkuosobową ucieczką. Jej przewaga nie była wielka i trudno było wierzyć, by dojechała do mety. Peleton wchłonął ucieczkę, ale na finiszu zamiast klasycznej walki sprinterów mieliśmy niespodziankę. Na ostatniej rundzie najpierw zaatakował Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a na ostatnich dwóch kilometrach oderwać się próbował Michał Kwiatkowski (Team SKY). Kotłowało się z przodu od znakomitych nazwisk – Gilbert, Stybar, Gaviria, Ewan – widać było, że każdy z nich ma ogromną chęć na etapowe zwycięstwo. Tymczasem wszystkich zaskoczył Davide Martinelli, który zaatakował na kilkaset metrów przed metą. Nie dał się złapać wściekle goniącym rywalom i pierwszy wjechał na metę. Za nim Gaviria i Ewan. Michał Kwiatkowski dojechał na świetnej, ósmej pozycji i jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem.

Klasyfikacja generalna SKANDIA Davide Martinelli (Etixx – Quick Step)
Najlepszy góral TAURON Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice)
Najlepszy sprinter HYUNDAI Davide Martinelli
Najaktywniejszy zawodnik LOTTO Marc Fournier (FDJ)
Najlepszy Polak LOTOS Michał Kwiatkowski (Team SKY)
Zwycięzca etapu CARREFOUR Davide Martinelli

Davide Martinelli: – To była trudna, kręta końcówka, w pewnych momentach z kostką brukową. Kluczowy moment nastąpił mniej więcej 500 metrów przed metą, kiedy obserwowałem Stybara i Gilberta. Wyczekałem i znalazłem dobry moment do ataku. To niewiarygodne, ale udało mi się dojechać jako pierwszy. To moje pierwsze zwycięstwo w wyścigu UCI World Tour.

Michał Kwiatkowski: – Atakowałem, ale widziałem Stybara, Gilberta, a w takim układzie nie byłem w stanie wygrać. Próbowałem po prostu dojechać na wysokiej pozycji, żeby nie stracić cennych sekund. Gratulacje dla zwycięzcy.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL