R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888469 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Piotr Zellner dziś najszybszy

 

Kolarzom świeciło słońce w Swarzędzu


Zwycięski Piotr Zellner. Swarzędz, 19 marca 2017.
Fot. Piotr Kurek

Piotr Zellner z Poznania (Fogt Bikes) został zwycięzcą jubileuszowych, już piętnastych, zawodów kolarskich im. Mariana Kegela, które dziś odbyły się nad Jeziorem Swarzędzkim.

Marian Kegel, rocznik 1945, był kolarzem Lecha Poznań i Legii Warszawa (w tym drugim klubie podczas służby wojskowej). Miał olbrzymi talent do szosowej rywalizacji. Już w wieku 19 lat startował na mistrzostwach świata i rywalizował wówczas na nich ze swym rówieśnikiem, Belgiem Eddy Merckxem.

Obaj byli wówczas na progu swych karier. Merckx - oszałamiającej, Kegel - godnej reprezentanta Polski i olimpijczyka. W wieku 20 lat Polak jedzie po raz pierwszy w Wyścigu Pokoju (pierwszy Wielkopolanin), w majowej imprezie startuje cztery razy. W 1968 roku bierze udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Przedwcześnie kończy karierę i umiera śmiercią tragiczną w roku 1972...


Fragment książki o Lechu Poznań. Kolarze przed laty tworzyli bogatą jego historię.
Fot. Piotr Kurek

– Miał papiery na wielkiego mistrza szosy - mówią zgodnie poznańscy ludzie kolarstwa, którzy dobrze go znali, i którzy z nim jeździli w Lechu Poznań. Taką osobą jest Bogdan Bartkowiak, który razem z Marianem Kegelem i Zenonem Czechowskim tworzyli sportową siłę kolejarskiego klubu.

Bogdan Bartkowiak, były prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów, przyjechał dziś do Swarzędza. Przywiózł z sobą wiele zdjęć i dwie książki, które dokumentują lata kolarskiej chwały w Poznaniu, dokonania Mariana Kegela, Zenka Czechowskiego i innych.

Jedną z nich był Tadeusz Kubiak (rocznik 1945, w październiku ukończy 72 lata), kiedyś kolarz szosowy, od lat aktywny działacz Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów i główny organizator wyścigów pamięci o Marianie Kegelu.


Kuba Antkowiak na prowadzeniu.
Fot. Piotr Kurek

Dziś, na jego zaproszenie, do Swarzędza przyjechały dwie panie (Lidia Trzepiżur i Joanna Horemska) i ponad trzydziestu kolarzy. Odbyły się trzy wyścigi, w tym jeden memoriałowy dla wszystkich - z handicapem czasowym dla starszych zawodników.

Była to jazda na pięciu rundach, jedno okrążenie - około 1500 metrów. Wygrał Piotr Zellner z Poznania (Fogt Bikes), który na około 1700 metrów przed metą wyprzedził prowadzącego Marka Jarosa ze Skwierzyny (Jaros Bike Team) i nie pozwolił się już wyprzedzić do końca wyścigu.

Wyścig memoriałowy
1. Piotr Zellner, Poznań
2. Marek Jaros, Skwierzyna
3. Dominik Lewek, Poznań
4. Bartosz Sierżant, Poznań
5. Lech Ergang, Poznań
6. Michał Fogt, Swarzędz
7. Jakub Antkowiak, Września
8. Dariusz Tarczyński, Żychlin
9. Marcin Sajewski, Poznań
10. Grzegorz Napierała, Bolechówko
11. Robert Kiszka, Poznań
12. Ryszard Bróździński, Poznań
13. Artur Ratajczak, Poznań
14. Bartosz Radecki, Poznań
15. Łukasz Jakubowski, Poznań
16. Lech Andrzejewski, Skórzewo
17. Tadeusz Kubiak, Gortatowo

– Kocham jazdę na rowerze, rywalizację - powiedział Piotr Zellner, rocznik 1970. – W tym roku przejechałem ponad 2000 kilometrów na swym bicyklu. Co tu dużo mówić, codziennie z Naramowic do Zalasewa pod Swarzędzem, gdzie pracuję, pokonują 15 km w jedną stronę i taki sam dystans z powrotem. I jeszcze na weekend aplikuję sobie trasę do 80 do 100 km - mówił Piotr Zellner.


Joanna Horemska (z lewej) i Lidia Trzepiżur - te panie jeżdżą na rowerach przez cały rok.
Fot. Piotr Kurek

Wcześniej odbyły się dwa wyścigi: w tym pierwszym rywalizowały kobiety, juniorzy młodzi i juniorzy, w drugim - zawodnicy kategorii cyklosport oraz masters - od M30 do M60+. W tym ostatnim jako pierwszy linię mety przejechał Filip Bogucki z Poznania (Bób Ogór Włoszczyna - jednoosobowy klub kolarski wegetarianina).

Kobiety
1. Lidia Trzepiżur, Swarzędz
2. Joanna Horemska, Pobiedziska

Junior młodszy
1. Jakub Bińkowski, Poznań

Juniorzy
1. Dominik Lewek, Poznań
2. Bartosz Sierżant, Poznań
3. Marcel Markiewicz, Poznań


Wojciech Pawlak, Kazimierz Gogolewski i Bogdan Bartkowiak - historia wielkopolskiego kolarstwa.
Fot. Piotr Kurek

Cyklosport
1. Mateusz Pulkowski, Poznań
2. Jakub Antkowiak, Września
3. Łukasz Jakubowski, Poznań

M30
1. Filip Bogucki, Poznań
2. Dariusz Tarczyński, Żychlin
3. Robert Kiszka, Poznań

M40
1. Piotr Zellner, Poznań
2. Marcin Horemski, Poznań
3. Tomasz Stachowiak, Poznań

M50
1. Marek Jaros, Skwierzyna
2. Lech Ergang, Poznań
3. Ryszard Bróździński, Poznań

M60
1. Grzegorz Napierała, Bolechówko
2. Kazimierz Gogolewski, Poznań
3. Tadeusz Kubiak, Gortatowo

Kolarzom świeciło dziś słońce, choć od strony Jeziora Swarzędzkiego dmuchał nieźle wiatr. Ich rywalizacji przyglądali się ludzie znający bardzo dobrze Mariana Kegela, jak Mirosław Jakubowski i Ryszard Pawlak. Panowała sympatyczna atmosfera. Najlepszym puchary wręczał prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów Wojciech Pawlak, fan rowerów i znany w mieście Przemysła adwokat.


Sześciu najlepszych zawodników wyścigu memoriałowego oraz organizatorzy: Tadeusz Kubiak )z lewej) i Wojcoech Pawlak (prezes PTC, z prawej). 
Fot. Piotr Kurek 
 
Piętnaste zawody kolarskie w Swarzędzu poświęcone pamięci Mariana Kegela były dziś ładnym potwierdzeniem, że jego koledzy z dawnych lat organizuję imprezę z klasą i mają siłę, jak Tadziu Kubiak, pedałować jeszcze po miejsce na podium.

Tak trzymać Tadziu, tak trzymać Prezesie Wojtku! Swym wysiłkiem przenosicie w ładny sposób pamięć o poznańskim kolarstwie sprzed pięćdziesięciu lat do młodego pokolenia: Dominika Lewka, Bartosza Sierżanta, Marcela Markiewicza (Stomil Poznań - rocznik 2000), czy też najmłodszego uczestnika dzisiejszej imprezy - Jakuba Binkowskiego (też Stomil Poznań - rocznik 2002).

                                                     Piotr Kurek 

Zdjęcia ze Swarzędza autorstwa Eweliny Pospiesznej dostępne pod adresem:
https://www.dropbox.com/sh/gobxdcf3d5vxzn2/AAChyl1-wWFMmFWVRL0UlIcBa?dl=0
  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL