R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900423 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Przywieźć kostkę bruku do Lipna

 

Mikołaj Konieczny startuje w niedzielę
w juniorskim wyścigu Paryż - Roubaix 

 
Mikołaj Konieczny na trasie kultowego wyścigu Paryż - Roubaix dla juniorów. Rok 2016, zajął w nim 63. miejsce.

Fot. archiwum Mikołaja Koniecznego

Mikołaj Konieczny z Lipna pod Lesznem wystartuje w niedzielnym wyścigu Paryż - Roubaix. Siedemnastolatek ruszy o poranku na trasę o długości 110 kilometrów, na której rywalizować będą juniorzy. Pojedzie w koszulce reprezentanta Polski.  

– Jeżdżę na rowerze od kilku lat, mam już sporo sukcesów, ale marzy mi się wygranie kultowego wyścigu Paryż - Roubaix. Wygrać go i przywieźć do Lipna kostkę bruku byłoby wielką sprawą - mówi zawodnik KKS Gostyń, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy.

Urodził się w Lesznie, mieszka w Lipnie. Rowerami zainteresował się w roku 2013 (MTB), by rok później zostać szosowcem. Od sezonu 2014 jest zawodnikiem KKS Gostyń, podopiecznym trenera Waldemara Minty.


Mikołaj Konieczny w Katarze. Debiut w szosowych Mistrzostwach Świata. Rok 2016.
Fot. archiwum Mikołaja Koniecznego

– Mam spryt na finiszu, lubię kryteria, uwielbiam finisz pod górę - mówi młody Wielkopolanin, który dwa lata temu zdobył trzy tytuły wicemistrza Polski: w kolarskich przełajach w Bytowie, w górskim wyścigu szosowym w Przesiece i w omnium (wieloboju) na torze w Pruszkowie.

Koszulkę reprezentanta Polski założył po raz pierwszy w marcu 2016 w Belgii, przed wyścigiem juniorów na trasie Gent-Welwegem. Zajął w nim 46. miejsce na prawie 200 startujących.

Ścigał się w Belgii, Francji, na Białorusi. Reprezentował Polskę w roku ubiegłym na szosowych mistrzostwach świata w Katarze. – Powiem krótko, przegrałem z warunkami pogodowymi: temperaturą, niesamowitą duchotą i wiatrem. Nie ukończyłem wyścigu. 


Mikołaj Konieczny jedzie po 5. miejsce w jeździe indywidualnej juniorów na czas. MP w kolarstwie szosowym 2016, czerwiec Świdnica.
Fot. archiwum Mikołaja Koniecznego

Dwa tygodnie temu ścigał się w juniorskich wyścigach szosowych w Belgii: w jednym był 30. na 200 startujących, w drugim 40. na 160 zawodników.

W najbliższy czwartek pod okiem trenera Tomasz Owsiana wyrusza na juniorski wyścig szosowy Paryż - Roubaix. – Byłem tam przed rokiem. Dwieście metrów po starcie leżałem w kraksie. Podniosłem się i jechałem mimo bólu, nasilającego się z każdym kilometrem, do końca. Byłem 63. na mecie na 150 startujących.


Mikołaj Konieczny na prowadzeniu. Wyścig juniorów w Żaganiu, 2 kwietnia 2017.
Fot. archiwum Mikołaja Koniecznego

Tym razem pojedzie z kolegami z reprezentacji Polski: Filipem Prokopyszynem z Zielonej Góry, Dawidem Burczukiem (Warmia Biskupiec), Filipem Maciejukiem (Mostostal Puławy) oraz Maciejem Knapowskim i Kacprem Walkowiakiem (obaj Copernicus Toruń).

– Jadę na ten wyścig pełen nadziei. Jestem dobrze przygotowany, ale wiem, że do sukcesu, do zwycięstwa potrzebne jest trochę szczęścia. Byłem tam przed rokiem, było to dla mnie niesamowite przeżycie: jazda po bruku i ten niesamowity, szalony doping kibiców - mówi mieszkaniec Lipna, który 16 czerwca ukończy 18 lat.

Jest uczniem II klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Jego kolegami z szosy są Kacper Wiszniewski z Gdyni, Norbert Śmieszek z Tarnowa Podgórnego, Marcel Musielak z Jarocina, dzielna trójka z Sobótki - Patryk Gieracki, Michał Pustuła i Jan Zalewski, czy też Adrian Kuś z Wielunia. Wychowawczą opiekę nad nimi sprawuje Katarzyna Kaczmarczyk, a kolarskiego rzemiosła uczy ich aż sześciu trenerów.


Mikołaj Konieczny - wicemistrzem Polski w kolarskich przełajach, kategoria junior młodszy. Bytów, styczeń 2015.
Fot. Piotr Kurek

W niedzielę o poranku start Mikołaja Koniecznego w juniorskim wyścigu Paryż - Roubaix. Drugi w krótkim i owocnym już kolarskim życiu. – W domu rodzinnym w Lipnie trzymać będą za mnie kciuki rodzice Katarzyna i Robert Konieczni oraz starszy brat Krzysztof - piłkarz Polonii Leszno (czwarta liga, ale dobrze wymiata na obronie). Myślę, że także moi wierni kibice, z Grzegorzem Brzechwą i Tomaszem Błaszakiem (sponsorem leszczyńskich żużlowców) na czele.

– Byłem przed rokiem na kultowej imprezie kolarskiej, jadę tam dobrze przygotowany. Myślę także, że mój niezawodny od dwóch lat rower szosowy Focus Izalco Max doprowadzi/ dowiezie mnie do wymarzonej kostki bruku - kończy opowieść ambitny 17-latek z Lipna.

                                                            Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL