R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41335761 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Wielki powrót Sagana

 

Słowak wygrywa pierwszy etap
74. Tour de Pologne


Peter Sagan wygrywa w Krakowie. Dwukrotny mistrz świata (2015, 2016), triumfator TdP w roku 2011, powrócił w wielkim stylu na trasy Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski

Peter Sagan (Bora - Hansgrohe) zwyciężył na pierwszym etapie 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Słowacki kolarz wygrał sprinterski finisz w al. Focha w Krakowie i został liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków Paweł Franczak (reprezentacja Polski) zajął ósme miejsce. 

Na trasę pierwszego etapu 74. Tour de Pologne wyruszyło 153 kolarzy. W peletonie mnóstwo gwiazd z Rafałem Majką, Peterem Saganem (obaj Bora - Hansgrohe) i Vincenzo Nibalim (Bahrain - Merida) na czele. Po uroczystym otwarciu i starcie honorowym na krakowskim Rynku Głwnym kolarze pojechali na południe. Pierwszego dnia peleton miał? do pokonania 130 kilometrów lekko pofałdowanej trasy.

Od peletonu dość szybko oderwała się czteroosobowa ucieczka, w której znależli się dwaj Polacy - Paweł? Bernas (reprezentacja Polski) oraz Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). W grupce mocno pracowali również Martijn Keizer (Team LottoNL-Jumbo) oraz Charles Planet (Team Novo Nordisk), dzięki czemu przewaga uciekających zbliżyła się nawet do czterech minut.

Na trasie etapu znajdowały się dwie góskie premie TAURON IV kategorii - w Bachowicach i Kaszowie. Obie wygrał Keizer. Holender triumfował także na jedynej lotnej premii LOTTO w Krakowie. Tym samym zapewnił sobie koszulki najaktywniejszego kolarza i najlepszego górala.


Peter Sagan z butelką szampana.
Fot. Szymon Gruchalski

Gdy kolarze zbliżali się z powrotem do Krakowa, przewaga ucieczki wyraźnie zmalała. Samotnego ataku próbował Paterski, ale peleton zwiększył tempo i jeszcze przed wjazdem na rundy dogonił Polaka. Na ostatnich kilometrach kolarze trzy razy okrążali Błonia. Tuż przed finiszem w al. Focha doszło do kraksy, w której ucierpiało kilku kolarzy.

Na ostatniej prostej mocno zaatakował Peter Sagan, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Tuż za nim na metę wpadł Caleb Ewan (Orica - Scott), a trzecie miejsce zajął Danny van Poppel (Team Sky). Najlepszy z Polaków był Paweł Franczak (reprezentacja Polski), który zajął ósme miejsce.

Klasyfikacje 74. Tour de Pologne po 1. etapie:
Klasyfikacja generalna CARREFOUR: Peter Sagan
Najlepszy góral TAURON: Martijn Keizer (Team LottoNL - Jumbo
Najlepszy sprinter HYUNDAI: Peter Sagan
Najaktywniejszy zawodnik LOTTO: Martijn Keizer
Najlepszy Polak LOTOS: Paweł Franczak
Najlepsza drużyna: Gazprom - RusVelo

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL