R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888657 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Młodzież triumfuje w górach

 

Przemysław Rozwalka z Goniembic
pierwszy w Dziwiszowie pod Jelenią Górą


Przemysław Rozwalka (1094) najszybciej ruszył na trasę.
Fot. Piotr Kurek

Przemysław Rozwalka z Goniembic pod Lesznem (Strefasportu.pl MW Invest) wygrał w niedzielę w górskim Dziwiszowie maraton MTB z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric. Zrobił to w ładnym stylu, solo wjeżdżając na metę i pokonując ostatnie kilometry w towarzystwie Mikołaja Dziewy.

23-latek z Wielkopolski pokazał, że lubi  i potrafi się ścigać w górach: 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej zajął 5. miejsce w Tour de Pologne Amatorów (ponad 2 tysiące startujących), natomiast w niedzielę 13 sierpnia pod Jelenią Górą pokonał groźnych i utytułowanych rywali.


Przemysław Rozwalka na mecie.
Fot. Piotr Kurek

Przemek Rozwalka, sympatyczny kolarz spod Leszna, swym sukcesem przechodzi do historii cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. Już ósmy rok ścigają się amatorzy i zawodowcy w różnych miejscach Lubuskiego i Wielkopolski. Tym razem impreza odbyła się po raz pierwszy w górach: pod Jelenią Górą - w Dziwiszowie. Mówiąc w największym skrócie, w ojczyźnie prywatnej Mai Włoszczowskiej - dwukrotnej srebrnej medalistki olimpijskiej w kolarstwie górskim (Pekin - 2008) i Rio de Janeiro (2016).

Kto nie był w niedzielę w tym miejscu, niech żałuje. Ogromna górska polana (Łysa Góra) pełna zieleni przyjęła ponad 650 zawodniczek i zawodników z całego kraju, nie licząc członków rodzin i sympatyków MTB. Było miło, sympatycznie, sportowo i rekreacyjnie.


Najlepsi na Giga: Rafał Alchimowicz (od lewej - 3. miejsce), Przemysław Rozwalka - zwycięzca i Mikołaj Dziewa - 2. miejsce.
Fot. Piotr Kurek

Jako pierwsi ruszyli na trasę startujący na Giga - dystans 60 km. Z numerem 1 Andrzej Kaiser, z 5 - Mariusz Gil, z 613 - Krzysztof Krzywy. I "młode wilki" polskiego MTB: Przemysław Rozwalka (1994), Hubert Semczuk (1995), Mikołaj Dziewa (1996) i inni. Wyprawiał ich życzliwym wzrokiem w jazdę po górach Marcin Sapa, szosowy mistrz Polski 2008 (tytuł zdobył w Złotoryi, a więc niedaleko Dziwiszowa) i uczestnik Tour de France 2009 (jeździł wówczas we włoskiej grupie Lampre).

Ponad trzy godziny trwały zmagania na najdłuższym dystansie. Kibice zastanawiali się, kto tym razem wygra, kto okaże się triumfatorem pierwszego w pełni górskiego maratonu MTB pod marką Kaczmarek Electric. Przemek Rozwalka wjechał solo na metę, potwornie zmęczony, ale i zarazem szczęśliwy.


Joanna Balawajder i dzesięciu najlepszych zawodników na Giga.
Fot. Piotr Kurek

– Od początku wyścigu jechałem w czołowej grupie. Obok mnie pedałowali Andrzej Kaiser, Bartłomiej Oleszczuk, Mikołaj Dziewa, Rafał Alchimowicz, Mariusz Gil i Krzysztof Łukasik - mówi student III roku Politechniki Poznańskiej (kierunek budownictwo). – Na premii górskiej DT Swiss byłem pierwszy, by prawie następną rundę pokonać sam. W jej końcówce dojechał do mnie Mikołaj Dziewa i tak razem podążaliśmy następne okrążenie do mety. Na zakosach Łysej Góry w Dziwiszowie mnie wyprzedził, ale wykrzesałem z siebie ostatnie pokłady energii. I wygrałem z nim o 14 sekund - podkreśla.

I dodaje: – To coś niewiarygodnego, ale nigdy nie wygrałem maratonu Grand Prix Kaczmarek MTB. Najlepsze w nim miejsce - to piąte. Teraz wygrałem i to, jak wszyscy mówią dookoła, najtrudniejszy, bo w górach. 4 sierpnia startowałem w Bukowinie Tatrzańskiej w Tour de Pologne Amatorów i byłem piąty na prawie dwa tysiące ścigających się fanów szosy.


Joanna Balawajder i pięć pań z Giga.
Fot. Piotr Kurek
 

Przemek Rozwalka jechał na rowerze KTM, 29-calowym, w pełni amortyzowanym. – Lubię góry, w roku ubiegłym na Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze byłem trzeci wśród orlików: za Piotrem Konwą z Zielonej Góry i Filipem Heltą z Walbrzycha.

– Przyjechałem w niedzielę do rodzinnego domu w Goniembicach, kilka godzin po tym jak moi rodzice (Elżbieta i Zbigniew) wrócili z wakacji w Chorwacji. Przywiozłem im prezent: zwycięstwo w ważnym polskim maratonie MTB i to wywalczone górach. Po tym sukcesie mam apetyt na następny: chcę się starannie przygotować do Górskich Szosowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w Wysowej. Pojadę tam jako zawodnik cyklosportu.

Giga (60 km) - wyniki
Mężczyzni
1. Przemysław Rozwalka - 3:20:22
2. Mikołaj Dziewa - 3:20:36
3. Rafał Alchimowicz - 3:22:03
4. Michał Ficek - 3:23:39
5. Mariusz Gil - 3:25:16
6. Bartłomiej Oleszczuk - 3:25:16
7. Andrzej Kaiser - 3:25:48
8. Paweł Wasiński - 3:28:12
9. Grzegorz Grabarek - 3:29:11
10. Krzysztof Łukasik - 3:30:02

Kobiety
1. Aneta Imelska - 4:24:08
2. Karolina Cierluk - 4:30:01
3. Małgorzata Zellner - 4:43:13
4. Katarzyna Hendrzyk-Majewska - 4:44:03
5. Patrycja Piotrowska - 5:14:41

Z dystansem Giga uporało się 62 startujących, w tym pięć pań.

                                             Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL