Michałki 2017 w świetnej atmosferze
Zwycięski Przemysław Rozwalka.
Fot. Piotr Kurek
Młodzież śmiało atakuje - tymi trzema słowami w wielkim skrócie można opisać dzisiejszy maraton MTB Michałki w Wieleniu nad Notecią. Tak było podczas sportowej rywalizacji na najdłuższym dystansie, Giga - 100 kilometrów, podczas której trzy pierwsze miejsca zajęli: 1. Przemysław Rozwalka z Goniembic pod Lesznem(1994), 2. Bartłomiej Kołodziejczyk z Chodzieży (1993) i 3. Hubert Semczuk z Wyrzyska (1995). Tuż za nimi przyjechał niezmordowany Andrzej Kaiser z Bytowa.
Komunikaty z trasy przekazywane przez organizatorów i sędziego głównego imprezy Wojciecha Jankowskiego, już w pierwszej fazie wyścigu, były czytelne w treści: na czele jest czterech zawodników. Byli nimi Andrzej Kaiser (numer startowy 128), Bartosz Kołodziejczyk (182), Przemysław Rozwalka (200) i Hubert Semczuk (209).
Jeszcze kilkaset metrów jazdy i meta.
Fot. Piotr Kurek
Co tu dużo pisać, całe sto kilometrów przejechali razem, zmieniając się na prowadzeniu. Rywali zostawili już na początku rywalizacji i pedałowali bardzo szybko. Na Stadion Miejski im. Józefa Noijego w Wieleniu wjechali dwoma dwójkami, w odstępie kilku sekund. Pierwszą stanowili Kołodziejczyk i Rozwalka, drugą Semczuk i Kaiser.
Było milo popatrzeć, jak młodzi ludzie polskiego MTB (wielce obiecujący) pedałują po bieżni na ostatnich kilkuset metrach razem z Andrzejem Kaiserem - niezmordowanym fanem kolarstwa z Bytowa, który listopadzie tego roku ukończy 44 lata.
Najlepsi zawodnicy na dystansie Giga, zwyciężczyni na 100 km Katarzyna Hendrzyk-Majewska, organizatorzy imprezy oraz władze Wielenia.
Fot. Piotr Kurek
Trzy "młode wilki" polskiego MTB i Pan Andrzej. Triumfowal dziś Przemysław Rozwalka z Goniembic (Strefasportu.pl MV Invest Group) przed Bartkiem Kołodziejczykiem z Chodzieży (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) i Hubertem Semczukiem z Wyrzyska (Rybczyński-Bikes Remmers TP-Link), czwarty był Andrzej Kaiser z Bytowa (Euro Bike Kaczmarek Electric Team).
Ta czwórka dokonała dziś czegoś nadzwyczajnego:100 km pokonali w niełatwym terenie w czasie 3 godzin 28 minut 18 sekund (zwycięzca). Jego średnia to 28, 8 km/h. Bartek Kołodziejczyk miał czas gorszy o jedną sekundę, Hubert Semczuk - o trzy, Andrzej Kaiser - o dwadzieścia.
Michał Górniak przed Rafałem Chmielem - dwóch najlepszych zawodników na trasie Mega.
Fot. Piotr Kurek
– Do pięćdziesiątego kilometra jechało mi się bardzo dobrze - mówił za linią mety Przemek Rozwalka. – I wtedy nastąpił kryzys. Przetrwałem go, nie straciłem kontaktu z kolegami z ucieczki, później odzyskałem siły. Na stadion wjechałem za Bartkiem Kolodziejczykiem, na drugiej pozycji, ale zachowałem jeszcze energię na zwycięski finisz - cieszył się niezwykle sympatyczny student Poltechniki Poznańskiej.
Na jazdę na dystansie Giga zdecydowało się ponad 50 osób, w tym sześć pań. Triumfowała wśród nich Katarzyna Hendrzyk-Majewska z podpoznańskiej miejscowości Koziegłowy (Real 64-sto) przed Magdaleną Hałajczak z Poznania (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) i Darią Kasztaryndą z Chodzieży (Cellfast MTB Team/ Rowerplus.pl).
Tomasz Jaworski, Jan Niewiada (10 lat) i Piotr Cibart.
Fot. Piotr Kurek
Pięć godzin 20 minut 22 sekundy dzielnie jechali trasę 100 kilometrów lekarze Edyta Swat i Jacek Swat. Była do dla nich jazda wielce emocjonalna, gdyż w ten sposób uczcili pamięć swego starszego syna Sebastiana, który przed dwoma laty wygrał maraton Michałki na dystansie Giga i dwa miesiące później zmarł.
Padał momentami deszcz, trasa - jak zwykle - do łatwych nie należała. Prawie 500 osób wzięło udział w Michałkach 2017. Najmłodszym maratończykiem MTB był 10-letni Jan Niewiada z Dąbrówki pod Poznaniem (jechał w asyście taty Arkadiusza Niewiady), najstarszym Jan Dymecki z Czaplinka (1948).
Edyta i Jacek Swatowie kończą jazdę na dystansie 100 kilometrów.
Fot. Piotr Kurek
Na dystansie Mega triumfowali Michal Górniak z Poznania (Rybczyński-Bikes Remmers TP-Link) i Małgorzata Zellner z Poznania (Euro Bike Kaczmarek Electric Team), na Mini - Oskar Kucharczak z Sadów (rocznik 2001) i Nitka Kostecka (Zgrupka Luboń).
Ponad 170 dzieci ścigało się w kilku wyścigach. Entuzjazm dzieci udzielał się rodzicom i kibicom. Swoje mistrzostwa mieli lekarze i medycy.
Maraton Michałki 2017 przechodzi do historii jako sympatyczne spotkanie fanów MTB, jako szlachetna rywalizację o dobre nagrody. Nie bez znaczenia był udział Jana Graczyka - zastępcy burmistrza Wielenia ("Sto lat" dla pani burmistrz z okazji urodzin), starosty czarnkowsko-trzcianeckiego, szefów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
Triumfatorzy Michalków 2017: Katrzyna Hendrzyk-Majewska i Przemysław Rozwalka.
Fot. Piotr Kurek
Tomasz Kaczmarek, lekarz i społecznik z Wielenia, po raz czternasty zorganizował maraton MTB Michałki w mieście nad Notecią. Pomagało mu w tym prawie dwustu ludzi. Dziś zostal doceniony przez miejscowe władze, ale myślę o tym, by zgłosić Pana Tomka do nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za swe społeczne zaangażowanie, za to co zrobił dla sportu kolarskiego i rekreacji rowerowej w naszym regionie. Nie dziś i nie wczoraj, a przez siedemnaście lat, gdy Michałki także w latach 2001-2003 były zawodami cross country w Dębogórze.
Piotr Kurek |