R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42128237 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Pamięć o Cytadeli Poznańskiej
na Grobie Nieznanego Żołnierza

 

Panie Wojewodo Wielkopolski,
niech Pan jedzie do Warszawy!


Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie - plac Piłsudskiego. 1 grudnia 2017.
Fot. Piotr Kurek

Breda, Wał Pomorski, Cytadela Poznańska, Kołobrzeg, Bolonia, Odra, Nysa Łużycka, Budziszyn, Wilhelmshaven, Berlin - w tych miejscach w latach 1944-1945 Polacy walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

Breda - od 29 do 30 października 1944 roku polscy żołnierze toczyli zacięte boje na holenderskiej ziemi i wyzwolili to miasto z rąk Niemców. Od 1 do 10 lutego 1945 roku Polacy idący ze Wschodu ginęli bohatersko na Wale Pomorskim. Od 21 do 23 lutego 1945 Polacy brali aktywny udział w walkach o Cytadelę Poznańską i też ginęli.

O Bredzie, o Wale Pomorskim, o Cytadeli Poznańskiej przypomina tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 1 grudnia 2017, w godzinach wieczornych, będąc w stolicy poszedłem zobaczyć to święte dla Polaków miejsce pamięci. Wiedziałem, że ostatnio zostały zmienione tablice, byłem wielce ciekaw, które z miejsc walk Polaków na świecie nie zasługują już na pamięć i szacunek, które zaś widnieją dumnie i godnie w światłach wiecznego ognia.

Oglądam tablicę po tablicy. I oczom nie wierzę, że Cytadela Poznańska i walki o nią w dniach 21-23 lutego 1945 zostały w tym historycznie ważnym miejscu dla Polaków, na placu Piłsudzkiego w Warszawie, zapisane. Mocno wyryte. Jako godne zapamiętania na zawsze.

Tak sobie myślę, że ci którzy dbają o o zachowanie pamięci o walkach Polaków w czasach II wojny światowej i reprezentują władzę centralną (rządową) powinni dać jakiś sygnał wojewodzie wielkopolskiemu, że na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w grudniu 2017 widnieje napis "Cytadela Poznańska 21-23 II 1945".

Jeśli zatem na Grobie Nieznanego Żołnierza w stolicy wyraźnie widać ten napis, to dlaczego Pan Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hofmann zamierza zmieniać nazwę ulicy 23 Lutego w Poznaniu, gdzie tego dnia tego miesiącu 1945 roku zakończyły się walki o Gród Przemysła i Cytadelę?

Panie Wojewodo! Mam prośbę do Pana. Niech Pan podczas najbliższej bytności w stolicy znajdzie chwilę czasu, by z zadumą, najlepiej wieczorem, stanąć na placu Piłsudzkiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. I spojrzeć na napis "Cytadela Poznańska 21-23 II 1945". I zastanowić się przez moment czy jest jakaś korelacja między warszawską (centralną - rządową) wersją historii a Pana dekomunizacyjną gorliwością zacierania śladów po wysiłku wojennym i krwi Polaków walczących w lutym 1945 o Poznań - o swoje miasto.

                                                     Piotr Kurek

  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL