R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42561406 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-12-06
Jan Brzeźny gościem prezentacji
Muzeum Ryszarda Szurkowskiego

 

Krzysztof Kozanecki przedstawi projekt


Krzysztof Kozanecki (z lewej) i Jan Brzeźny. Główni aktorzy sobotniego spotkania prasowego w Baranowie.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

Jan Brzeźny będzie w najbliższą sobotę (19 listopada) gościem prezentacji Muzeum Ryszarda Szurkowskiego. Odbędzie się ona w podpoznańskim Baranowie - w hotelu Edison. Uczestniczyć w niej będą znani przed laty szosowcy, ludzie kolarstwa oraz władzy samorządowej. W roli głównej wystąpi Krzysztof Kozanecki (Lions Club Poznań 1990), animator powstania miejsca pamięci o Wielkim Ryszardzie.


Jan Brzeźny należy do grona najwybitniejszych kolarzy polskich. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (rok 1976), na mistrzostwach świata. Jechał kilka razy Wyścig Pokoju, wygrał dwa razy Tour de :Pologne. Był kolegą i przyjacielem Ryszarda Szurkowskiego, z którym dumnie reprezentowali Dolmel Wrocław.


Jan Brzeźny (od lewej), Mieczysław Żelaznowski. Bal dolnośląskich kolarzy. Wrocław, styczeń 2017.

Fot. Piotr Kurek

W najbliższą sobotę Jan Brzeźny (przed rokiem ukończył 70 lat) będzie gościem prezentacji Muzeum Ryszarda Szurkowskiego. Będzie to znakomita okazja, by przypomnieć lata, w których podopieczni trenera Żelaznowskiego triumfowali w Polsce i święcili sukcesy na szosach świata.

Z bogatego życiorysu Jana Brzeźnego (znakomicie jeździł w górach) przypomnę w tym miejscu Wyścig Pokoju roku 1977. Był on wówczas zawodnikiem reprezentacji Polski (pedałowali razem z nim Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Adam Jagła, Wiesław Bielski, Jan Raczkowski), trasa zaś WP wiodła przez Poznań. Pan Jan jechał z numerem startowym 2 i zajął w tej edycji wielkiej imprezy majowej 16. miejsce. Tadeusz Mytnik był trzeci w klasyfikacji generalnej, Czesław Lang zaś dziewiąty.


Tak będzie wyglądało Muzeum Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

To było 45 lat temu. 11 maja 1977 kolarze finiszowali na poznańskim Stadionie im. 22 Lipca. Dzień później szosowcy mieli dzień przerwy. Towarzyszący im dziennikarze rozegrali w Błażejewku (niedaleko Kórnika) mecz piłkarski. Z jednej strony ekipa żurnalistów ze świata, po przeciwnej stronie Polacy - Stanisław Garczarczyk, Lech Cergowski, Dariusz Szpakowski, Krzysztof Wyrzykowski, Janusz Cieśliński, Marek Madej, Andrzej Karczewski, Jacek Nachyła, Wojciech Michalski, Zbigniew Kubiak, Krzysztof Jaślar, Andrzej Wituski (gościnnie ówczesny wiceprezydent Poznania) i Piotr Kurek. Wynik 5:3 dla gospodarzy.


Mecz piłki nożnej dziennikarzy: Polska - reszta świata z okazji Wyścigu Pokoju. Błażejewko pod Kórnikiem, 12 maja 1977.
Fot. Tomasz Koebsch

Część z tego zacnego dziennikarskiego grona nie żyje, niektórzy - jak choćby Dariusz Szpakowski i autor tych słów - nadal tkwią po uszy w swym pięknym i trudnym zawodzie.

                             Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL