R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41867304 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Dla kogo złoto olimpijskie w MTB?

 

W sobotę rywalizują kobiety, w niedzielę
pięćdziesięciu najlepszych mężczyn


Paula Gorycka (najwyższe miejsce na podium) debiutuje na Igrzyskach Olimpijskich. Ustroń, 14 lipca 2012, zawody XC Pucharu Polski.

Ostatni weekend Igrzysk Olimpijskich i ostatnie rozstrzygnięcia medalowe w kolarstwie. Na zakończenie Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012 - w sobotę i niedzielę - poznamy mistrzów olimpijskich w wyścigach MTB! Głównymi faworytami do złotych medali są Kanadyjka Catharine Pendrel i Francuz Julien Absalon.

Olimpijska trasa MTB położona jest w hrabstwie Essex w regionie East of England na północny wschód od Londynu. Zawodniczki oraz zawodnicy rywalizować będą na trasie Hadleigh Farm składającej się z 4,7-kilometrowej pętli. Na każdym z okrążeń suma wzniesień wynosiła będzie 172 metry.

Zaraz po starcie - na 441-metrowym okrążeniu wprowadzającym - usytuowane będzie pierwsze wzniesienie, które będzie miało na celu rozciągnięcie stawki rywalizujących. To zmiana w stosunku do trasy z olimpijskiej próby, po której organizatorzy - głównie ze względu bezpieczeństwa - zdecydowali się po uwagach kolarzy na modyfikację okrążenia w kilku miejscach.

Pętla zawierać będzie sporą liczbę szerokich odcinków, tak aby ułatwić wyprzedzanie i zminimalizować ryzyko upadku (to również modyfikacja po olimpijskiej próbie). Oczywiście nie zabraknie elementów technicznych, których ilość także została zwiększona. Zobaczymy więc, między innymi, kamienne przeszkody, bardzo strome podjazdy oraz ciężkie zjazdy. Wszystko rozegra się na otwartym terenie.

W sobotę w Hadleigh Farm spotkają się kobiety. W stawce 30 zawodniczek obejrzymy dwie Polki, Aleksandrę Dawidowicz oraz Paulę Gorycką. Wyścig kobiet MTB był naszą olimpijską nadzieją na medal - i to nawet na złoty. Nasza faworytka Maja Włoszczowska musiała jednak zrezygnować z rywalizacji o medale przez kontuzję, którą doznała podczas treningu technicznego na zgrupowaniu w Livigno we Włószech. Marzenia o podium olimpijskim musimy zostawić do kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W tej sytuacji miejsce w pierwszej dziesiątce którejś z naszych kolarek będzie bardzo dobrym wynikiem. Początek zawodów o godzinie 13.30 naszego czasu. Tytułu olimpijskiego wywalczonego w Pekinie bronić będzie Niemka Sabine Spitz.

Na pewno wielką faworytką do złota jest mistrzyni świata Kanadyjka Catharine Pendrel (wygrała przed rokiem zawody przedolimpijskie i w tym roku triumfowała w Pucharze Świata), ale o tytule marzą także Norweżka Gunn-Rita Dahle Flesjaa, po raz kolejny Spitz, Rosjanka Irina Kalentiewa czy Francuzka Julie Bresset.

W sobotę w pierwszej linii startu staną: Sabine Spitz (nr startowy 1), Catharine Pendrel (2), Gunn-Rita Dahle Flesjaa (3), Julie Bresset (4), Brytyjka Annie Last (5), Irina Kalentiewa (6), Kanadyjka Emily Batty (7), Szwajcarka Esther Suss (8).

Aleksandra Dawidowicz ruszy na trasę z numerem 24 (trzecia linia startujących), natomiast Paula Gorycka (27) z ostatniego rzędu (czwartego) zawodniczek.

W niedzielę druga odsłona rywalizacji kolarzy górskich i wyścig mężczyzn. Polskę reprezentować będą Marek Konwa oraz Piotr Brzózka. Ich rywalami będzie 48 kolarzy, w tym mistrz olimpijski z Pekinu Francuz Julien Absalon, który z pewnością ma szansę na powtórkę wyniku sprzed 4 lat.

Francuz 16 sierpnia ukończy 32 lata. W swej karierze zdobył dwa złote medale olimpijskie: w Atenach (2004) i w Pekinie (2008). Cztery razy zdobywał tytuł mistrza świata: w latach 2004, 2005, 2006 i 2007. Osiem razy wygrywał zawody XC Pucharu Świata. Zapowiedział już wcześniej, że za dwa lata chce zakończyć swą bogatą w sukcesy karierę sportową, ale bardzo mu zależy na tym, by trzeci raz z rzędu sięgnąć po olimpijskie złoto.

Jego głównymi rywalami będą Szwajcarzy Nino Schurter, Florian Vogel i Ralph Naef, Czech Jaroslav Kuhlavy oraz reprezentant RPA Burry Stander. Do głosu mogą dojść także Hiszpan Jose Hermida, Niemiec Manuel Fumic czy Włoch Marco Fontana. Start o godzinie 14.30.

W niedzielę w pierwszej linii startu staną: Julien Absalon (nr startowy 1), Nino Schurter (2), Jaroslav Kuhlavy (3), Burry Stander (4), Florian Vogel (5), Jose Hermida (6), Manuel Fumic (7) i Marco Fontana (8).

Marek Konwa ruszy na trasę z numerem 13 (druga linia startujących), natomiast Piotr Brzózka (31) z czwartego rzędu zawodników.

Wyścig olimpijski w kolarstwie górskim rozegrany zostanie po raz piąty. Pierwszy raz ta odmiana kolarstwa pojawiła się podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL