R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41322306 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Weronika Rybarczyk i Paweł Król
wygrali wyścigi elity

 

Finał cyklu Fortuna Thule Cup XC 2012
na autodromie 4x4 Włościejewki


Wyścig elity mężczyn wygrał Paweł Król z Warszawy (402) przed Michałem Górniakiem z Piły.

Finał cyklu Fortuna Thule Cup XC 2012 wypadł na medal. Impreza odbyła się dzisiaj, w niedzielę 7 października, na terenie autodromu 4x4 Włościejewki koło Książa Wielkopolskiego. Pogoda dopisała: świeciło słońce, deszcz nie padał, choć było chłodno. Sportowa rywalizacja w kilku wyścigach była na wysokim poziomie sportowym, ale nie mogło być inaczej, gdy wziął w niej udział, między innymi, tegoroczny triumfator Tour de Pologne Amatorów Radosław Lonka z Wrześni. Wyścigi elity kobiet i mężczyn wygrali Weronika Rybarczyk z Poznania i Paweł Król z Warszawy. Najlepszym mastersem okazał się właśnie Radosław Lonka.


32-latek z Wrześni (Corratec Team) zakończył bardzo udany sezon 2012 spektakularnym zwycięstwem w rywalizacji mastersów. Jechało ich ponad trzydziestu, był to najbardziej licznie obsadzony wyścig, i tegoroczny triumfator Tour de Pologne Amatorów (15 lipca, Bukowina Tatrzańska) nie dał rywalom najmniejszych szans na wygraną.


Mastersi nigdy nie zawodzą. Nie inaczej było i dziś na autodromie 4x4 Włościejewko. Wystartowali na ośmiu rundach (2 km każda, 47 metrów przewyższenia na każdym okrążeniu), było ich 34.

Włościejewki. Tym razem Wojciech Gogolewski, główny organizator imprez MTB w Wielkopolsce, znalazł nowe miejsce rowerowej rywalizacji. Ładne, nietypowe, idealnie nadające się do przeprowadzenia zawodów XC. Autodrom 4x4 w miejscowości Włościejewki przypadł do gustu wszystkim startującym z uwagi na swą urodę, jak i ten oto fakt, że w jesiennym słońcu 8 hektarów terenu, po którym zazwyczaj jeżdżą quady i auta terenowe, okazał się jednym ogromnym ogrodem. Można zatem w wielkim skrócie powiedzieć, że wielki finał Fortuna Thule Cup XC 2012 był ściganiem się w wielkim sadzie.

Mastersi. Jak zwykle, wyścig panów po trzydziestym roku życia był najliczniej obsadzony. Wystartowało 34 zawodników, którzy mieli do pokonania osiem rund po 2 km każda z 47 metrami przewyższenia na każdym okrążeniu. Po sygnale sędziego głównego Wojciecha Jankowskiego najszybciej ruszył Radosław Lonka z Wrześni (zawodnik poznańskiego Corratec Teamu).

Radek Lonka, tegoroczny triumfator Tour de Pologne Amatorów (15 lipca - Bukowina Tatrzańska) i zarazem uczestnik amatorskiej części szosowych Mistrzostw Świata w holenderskiej Limburgii, jechał jak natchniony i z każdą minutą powiększał przewagę nad rywalami. I zdecydowanie wygrał. Na drugim miejscu, non stop, jechał Dariusz Drelak z Bralina. O trzecie miejsce przez cały czas toczyła sie zacięta walka między Rafałem Łukawskim i Markiem Witkiewiczem (obaj z Poznania). Wygrał ją tegoroczny drugi wicemistrz Polski w maratonie MTB z Dąbrowy Górniczej 41-letni Rafał Łukawski.

Supermasters, 16 km - wyniki
1. Radek Lonka, Września - 0:47:15
2. Dariusz Drelak, Bralin - 0:48:59
3. Rafał Łukawski, Poznań - 0:49:31
4. Marek Witkiewicz, Poznań - 0:49:42
5. Michał Badowski, Września - 0:51:01
6. Marcin Wichłacz, Poznań - 0:51:26
7. Andrzej Ruminkiewicz, Konin - 0:51:52
8. Piotr Nowacki, Piła - 0:52:48
9. Radosław Hulewicz, Środa Wielkopolska - 0:52:56
10. Filip Mańczak, Kicin - 0:53:16

Masters I (30-39 lat)
1. Radosław Lonka
2. Dariusz Drelak
3. Michał Badowski
4. Marcin Wichłacz
5. Andrzej Ruminkiewicz
6. Filip Mańczak
W tej kategorii startowało 13 zawodników.

Masters II (40-49 lat)
1. Rafał Łukawski
2. Piotr Nowacki
3. Radosław Hulewicz
4. Andrzej Dondajewski, Poznań
5. Tomasz Urbanowicz, Miłosław
6. Andrzej Jackowski, Stara Łubianka
W tej kategorii startowało 10 zawodników.

Masters III (50-55 lat)
1. Marek Witkiewicz
2. Jan Zozuliński, Poznań
3. Janusz Przybysz, Koło
4. Marek Zaworski, Środa Wielkopolska
5. Ryszard Bróździński, Poznań
W tej kategorii startowało 5 zawodników.

Masters IV (56 lat i więcej)
1. Grzegorz Napierała, Bolechówko
2. Krzysztof Makowczyński, Gorzów Wielkopolski
3. Jerzy Neumann, Poznań
4. Aleksander Dehmel, Złotoryjsko
5. Jacek Wichłacz, Poznań
6. Adam Bernaciak, Piła
W tej kategorii startowało 6 zawodników.

Sensacyjnie wśród elity. Bracia Sebastian Swat i Sylwester Swat z podpoznańskiego Przeźmierowa przyzwyczaili już środowisko MTB w Wielkopolsce do seryjnego zwyciężania w wyścigach XC. W niedzielę jednak doszło do nieoczekiwanego rozstrzygnięcia.

I choć po starcie bracia Swatowie objęli prowadzenie, to jednak już w pierwszej fazie wyścigu na czoło wyszli Paweł Król z Warszawy i Michał Górniak z Piły. Ta dwójka zgodnie ze sobą współpracowała i na trzy rundy przed końcem (było ich jedenaście) miała prawie minutę przewagi nad braćmi z Przeźmierowa.

Na ostatnią rundę Paweł Król i Michał Górniak wjechali razem. Z ostatniego podjazdu z zakrętem też wyjechali razem. Absolwent Politechniki Warszawskiej zachował na finiszu więcej sił i wygrał. Student Politechniki Poznańskiej Michał Górniak zajął drugie miejsce. Trzeci był Sylwester Swat, czwarty Sebastian Swat.

– Od lat przyjeżdżam na zawody XC do Wielkopolski, które są dobrze zorganizowane - powiedział Paweł Król. – Przed rokiem wygrałem wyścig elity w Jarocinie, dziś na autodromie w miejscowości Włościejewki - dodał z zadowoleniem znany zawodnik z Warszawy.

Elita, 22 km - wyniki
1. Paweł Król, Warszawa - 1:02:56
2. Michał Górniak, Piła - 1:02:56
3. Sylwester Swat, Przeźmierowo - 1:03:59
4. Sebastian Swat, Przeźmierowo - 1:04:00
5. Jakub Błachowiak, Leszno - 1:08:28
6. Kacper Urbanowicz, Miłosław - 1:03:16

W innych kategoriach. Wyścig juniorów wygrał Jakub Zaworski ze Środy Wielkopolskiej przed Arturem Sobkowiakiem z Piły i Przemysławem Rozwalką z Lipna pod Lesznem.

W bardzo ciekawym wyścigu juniorów młodszych przez większą część dystansu prowadził Dawid Wieczorkiewicz z Piły, by w końcówce oddać inicjatywę rywalom. Wygrał Dawid Kukfisz z Jarocina, drugi był Jakub Skrzypczyński ze Złotowa, Dawid Wieczorkiewicz zajął trzecie miejsce.

W wyścigu elity samotnie jechała po zwycięstwo do mety Weronika Rybarczyk z Poznania. Rywalizację pań masters wygrała Patrycja Petroczko ze Śremu przed Moniką Cegłą z Raszkowa i Kingą Skrok-Zozulińską z Poznania. Aleksandra Konieczna z Jarocina okazała się najlepszą juniorką przed Dominiką Smyk z Wągrowca i Klaudią Janik z Piły.

W pozostałych kategoriach zwyciężali: młodziczki - Maja Drelak (Bralin), młodzik - Szymon Krawczyk (Jarocin), żaczki - Wiktoria Golińska (Antonin), żak - Szymon Bregier (Płock). W rowerowej zabawie wzięła udział piątka dzieci: Nicola Golińska (Antonin), Milena Drelak (Bralin), Przemysław Dworniakowski (Raszków), Michał Głowik (Bralin) i Krzysztof Krawczyk (Jarocin).

Puchary i nagrody. Najlepszych zawodników niedzielnej imprezy oraz całorocznej klasyfikacji Fortuna Thule Cup XC 2012 honorowali: właściciele autodromu 4x4 Włościejewki Roman Wasik i Mieczysław Wasik oraz Wojciech Gogolewski - główny organizator od dziesięciu lat imprez MTB w Wielkopolsce.

Najlepsza juniorka Aleksandra Konieczna z Jarocina oraz najlepszy junior Artur Sobkowiak z Piły otrzymali cenne bagażniki rowerowe marki Thule. W losowaniu nagród najwięcej szczęścia miał Aleksander Dehmel z podpoznańskiego Złotoryjska, który do domu wrócił z uchwytem na trzy rowery marki Thule.

W klasyfikacji generalnej Fortuna Thule Cup XC 2012
w poszczególnych kategoriach triumfowali:

elita kobiet - Weronika Rybarczyk, Poznań
elita mężczyn - Sebastian Swat, Przeźmierowo
juniorka - Aleksandra Konieczna, Jarocin
junior - Artur Sobkowiak, Piła
junior młodszy - Dawid Wieczorkiewicz, Piła
młodziczka - Maja Drelak, Bralin
młodzik - Kamil Cicharzewski, Raszków
żaczka - Dominika Dukarska, Środa Wielkopolska
żak - Szymon Bregier, Płock
panie masters - Patrycja Petroczko, Śrem
mężczyni masters I - Radosław Lonka, Września
mężczyni masters II - Rafał Łukawski, Poznań
mężczyni masters III - Marek Witkiewicz, Poznań
mężczyni masters IV - Grzegorz Napierała, Bolechówko

Z dziennikarskiego obowiązku podaję, że cykl Fortuna Thule Cup XC 2012 skladał się z pięciu imprez: Gnieźno (1 kwietnia), Oborniki (29 kwietnia), Wągrowiec (13 maja), Mosina (1 lipca) i Włościejewki (7 października).

W sobotę 27 października w Murowanej Goślinie odbędzie się Gala Rowerowa, podczas której uroczyście zostanie podsumowany rok imprez MTB w Wielkopolsce - zawodów XC i maratonów na rowerach górskich. Jej początek o godzinie 17.

                                                                        Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL