R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41825664 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Atrakcji nie brakowało

 

200 uczestników XIV Rajdu Rowerowego
im. Wojciecha Bogusławskiego


Grażyna i Ryszard Głowaccy z Suchego Lasu, niestrudzeni organizatorzy imprez rekreacyjnych, zaprosili w minioną niedzielę, 16 maja, amatorów dwóch kółek na XIV Rajd Rowerowy imienia Wojciecha Bogusławskiego. Skorzystało z niego prawie 200 osób, zaś przejazdowi towarzyszyły występy artystyczne w Glinnie i wystawa zdjęć we wnętrzu kościoła w Chojnicy, zaś na mecie w Biedrusku czekała na utrudzonych turystów grochówka i konkursy.

Rowerzyści zbierali się w trzech miejscach: o godzinie 10 spotkali się mieszkańcy Poznania na parkingu przy końcowym przystanku Pestki - osiedle Jana III Sobieskiego, o 10.30 do pierwszej grupy amatorów rowerów dołączyli ci z Suchego Lasu i okolic (przy zbiorniku "Ryga"), zaś o 11.00 nastąpił wjazd wielobarwnego peletonu (Złotniki) na teren poligonu w Biedrusku.


Przedstawiciele powiatu poznańskiego składają kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Wojciecha Bogusławskiego.

200 uczestników rajdu po raz pierwszy zobaczyło przy wjeździe na tereny wojskowe tablicę informującą, jak rowerzyści mogą korzystać z drogi asfaltowej ze Złotnik do Biedruska w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

O 11.30 w Glinnie nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Wojciecha Bogusławskiego, twórcy naszego teatru narodowego. Uczynili to przedstawiciele powiatu poznańskiego, zaś artyści biorący udział w plenerowym performance (nawiązywał do dzieła stworzenia świata) zrobili to samo przy symbolicznym grobie W. Bogusławskiego.


Artystyczny performance bardzo spodobał się rowerzystom.

Kiedy rowerzyści zjawili się przy kościele w Chojnicy - czekała nań niespodzianka. W jego wnętrzu zawieszono fotografie sprzed kilkudziesięciu lat, przypominające historię Suchego Lasu, Glinna, Chludowa i Biedruska.


W ruinach kościoła w Chojnicy zawisło kilkadziesiąt bezcennych fotografii.

Z Chojnicy rowerzyści przejechali do Biedruska (Olszynka), gdzie można było zjeść smaczną grochówkę i otrzymać okolicznościową plakietkę. Odbył się tradycyjny konkurs wiedzy o patronie rajdu. Jego uczestnicy musieli wiedzieć, kiedy urodzil się twórca teatru narodowego, gdzie się uczył i kształcił, czy w którym roku wystawiono po raz pierwszy "Krakowiaków i Górali".


Te zdjęcia przypominają, że w 1936 roku we wsi Glinno (dziś teren poligonu) działała Ochotnicza Straż Pożarna.  

Na mecie rajdu kapitan Rafał Matera z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych poinformował, że od 16 maja 2010 roku rowerzyści mogą korzystać podczas weekendów i dni wolnych od pracy z drogi łączącej Złotniki z Biedruskiem. Prosił zarazem, by z tej możliwości korzystać zgodnie z opracowanym regulaminem i przypadkiem nie zbaczać z asfaltu na teren poligonu.


Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak był gościem XIV Rajdu Rowerowego im. Wojciecha Bogusławskiego. Na zdjęciu z Grażyną Głowacką, organizatorką tej imprezy od jej pierwszej edycji.

Gościem rajdu był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, sam entuzjasta rowerów. I choć tym razem nie jechał na dwóch kółkach, to jednak swą obecnością zaznaczył, że wspiera takie imprezy rekreacyjno-turystyczne z kulturalnym programem, który przygotowała Urszula Habrych - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suchym Lesie.

Organizatorami imprezy byli: Towarzystwo Przyjaciół Gminy Suchy Las i Ośrodek Kultury w Suchym Lesie. Rajd finansowany był ze środków powiatu poznańskiego i gminy Suchy Las. 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL