Wielkopolska ma swój program
maratonów MTB i wyścigów XC
– Powiem krótko, dziękuję za mikrofon wpięty w rowerowy tryb, dziękuję za dar otrzymany od kolarzy podczas sobotniej Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie.
Fot. W DOBRYM KADRZE/ Izabella Wiśniewska-Owczarek, Piotr Owczarek
Od kwietnia do października tego roku ścigali się na rowerach górskich w coraz lepiej organizowanym i coraz bardziej głośnym medialnie cyklu Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB. Zaczynali wiosną w Dolsku, by zakończyć rywalizację jesienią w Łopuchowie. Odbyło się osiem imprez, w tym sześć w naszym regionie. Setki pasjonatów z całego kraju brały udział w wydarzeniach sportowo-rekreacyjnych, które mają swój niepowtarzalny klimat, w których startują znani zawodnicy i także amatorzy, i na które jedzie się z prawdziwą przyjemnością. Teraz nadszedł czas podsumowania. Także wyścigów XC.
To już tradycja. Gala Rowerowa w Murowanej Goślinie odbyła się w sobotę 18 października już po raz kolejny. Tak, jak zawsze poprzednio, w auli Gimnazjum nr 1 przy ulicy Mściszewskiej 10.
Co tu dużo mówić, sala była wypełniona do prawie ostatniego miejsca. Byli ci, którzy od lat w niej uczestniczą, ale i pojawili się debiutujący w imprezach kolarstwa górskiego w naszym regionie w tym roku, jak choćby Katarzyna Hendrzyk-Majewska z Poznania, która w końcu sezonu wygrała wiele maratonów MTB, w tym rywalizację w Kwidzynie (wielki finał cyklu Skandii i Czesława Langa) na najdłuższym dystansie wśród kobiet.
Trzy najlepsze drużyny w wielkopolskich maratonach 2014: Agrochest Team - 1. miejsce, Duda-Cars Rybczyński MTB Team - 2. miejsce, Euro Bike Kaczmarek Electric Team - 3. miejsce. Murowana Goślina, 18 października 2014.
Fot. Hanna Marczak
Przyjechali maratończycy MTB z całej Wielkopolski, Anna Krzyżalewska-Suś z Bydgoszczy a Marcin Gembicz i Marcin Hermanowski z Częstochowy. Trudno sobie byłoby wyobrazić Galę Rowerową bez Ryszarda Pawlaka - człowieka kolarstwa od zawsze, czyli kiedyś zawodnika, następnie trenera i człowieka biznesu.
Władze Murowanej Gośliny reprezentowali burmistrz Tomasz Łęcki (regularnie startuje w maratonach MTB na swej ziemi) oraz przewodniczący Rady Miasta i Gminy Murowana Goślina Konrad Strykowski.
Osiem maratonów w sezonie 2014. W sezonie tegorocznym Wojciech Gogolewski i jego team zorganizowali osiem maratonów MTB, korzystając ze wsparcia lokalnych animatorów kolarstwa górskiego. Imprezy odbyły się w Dolsku, Połczynie-Zdroju (Zachodniopomorskie), Krzywej Wsi, Wyrzysku, Mściszewie, Suchym Lesie, Wałczu (Zachodniopomorskie) i Łopuchowie.
Dane statystyczne odzwierciedlają stały wzrost liczby startujących w wielkopolskich maratonach MTB. Liczba 469 jest średnią dla ośmiu imprez, zaś warto przypomnieć, że w niedzielę 5 października w Łopuchowie, podczas finału cyklu 2014, zechciało się ścigać aż 556 osób. Liczba kobiet, które zechciały w tym roku się trudzić na niełatwych trasach od wiosny do jesieni przekroczyła granicę 150.
Stanęli na podium. W sobotę w Murowanej Goślinie zjawili się licznie, prawie wszyscy zwycięzcy klasyfikacji generalnej wielkopolskich maratonów MTB na dystansach Mini i Mega. Na krótszej trasie w całoroczym ujęciu triumfowali: K-0 - Patrycja Iwańska, K-1 - Klaudia Janik, K-2 - Kinga Styczyńska, K-3 - Joanna Wojtaszek, K-4+ - Karolina Dopierała, M-0 - Jan Nowaczewski, M-1 - Hubert Spławski, M-2 - Paweł Szczepaniak, M-3 - Wojciech Czajka, M-4 - Kazimierz Szczepaniak, M-5 - Jan Myszkowski, M-6+ - Kazimierz Gogolewski. Dystans Mega padł łupem: K-1 - Dominika Smyk, K-2 - Marta Gogolewska, K-3 - Dorota Kuleczka, K-4+ - Małgorzata Gogolewska, M-1 - Filip Jeleniewski, M-2 - Michał Putz, M-3 - Marcin Hermanowski, M-4 - Marcin Gembicz, M-5 - Marek Witkiewicz, M6+ - Jan Dymecki.
W tym roku odbył się także cykl zawodów XC o nazwie Thule Cup 2014, na który złożyły się zawody w Wągrowcu, Pniewach i Kleczewie. W klasyfikacji generalnej triumfowali: młodziczki - Martyna Szudra, juniorki - Klaudia Janik, kobiety elita - Zuzanna Madaj, kobiety masters - Patrycja Petroczko, żacy - Gracjan Kusza, młodzicy - Michał Kaźmierczak, junior młodszy - Piotr Chyła, junior - Hubert Pawlicki, elita mężczyzn - Michał Górniak, masters I - Filip Mańczak, masters II - Andrzej Jackowski, masters III - Janusz Przybysz, masters IV - Marek Witkiewicz.
Tradycją wielkopolskich zawodów XC jest honorowanie na każdej imprezie dziesięciu najlepszych mastersów (panów po trzydziestym roku życia) bez względu na kategorię wiekową. W tym roku w klasyfikacji generalnej pierwsza dziesiątką stanowią: 1. Marek Witkiewicz - 845 pkt., 2. Jan Zozuliński - 814 pkt., 3. Filip Mańczak - 804 pkt., 4. Artur Zarański - 762, 5. Marek Repliński - 753, 6. Andrzej Jackowski - 753, 7. Janusz Przybysz - 684, 8. Przemysław Zalewski - 677, 9. Jacek Kopański - 635, 10. Paweł Smyk - 633.
Kalendarz na rok 2015. W sobotę w Murowanej Goślinie Wojciech Gogolewski, główny animator kolarstwa górskiego w Wielkopolsce, przedstawił kalendarz imprez na sezon 2015. Imprez będzie dużo i praktycznie nie trzeba będzie wyjeżdżać poza granice naszego regionu, by się ścigać w maratonach MTB i zawodach XC.
Najlepsi maratończycy sezonu 2014 na dystansie Mini w kategorii M-2: 1. Paweł Szczepaniak, 2. Wojciech Czeterbok, 3. Hubert Semczuk, 4. Patryk Krajewski, z prawej - Jakub Kędziora (6. miejsce). Od lewej burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki i przewodniczący Rady Miasta i Gminy Murowana Goślina Konrad Strykowski.
Fot. Hanna Marczak
Wielkopolskie maratony MTB, pod organizacyjnym parasolem Pana Wojtka, rozpoczną się imprezą w Dolsku (tutaj w czerwcu 2009 podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym Michał Kwiatkowski sięgnął po tytuł championa kraju wśród orlików) 19 kwietnia 2015. 31 maja odbędzie się kolejny maraton w Wyrzysku, 14 czerwca zaś w Krzywej Wsi pod Złotowem.
Kolejne pięć maratonów to imprezy pod Poznaniem, nie dalej niż 30 kilometrów od Grodu Przemysła: 28 czerwca w Mosinie, 12 lipca w Mściszewie nad Wartą, 9 sierpnia w Suchym Lesie, 23 sierpnia w Stęszewie i 27 września w Łopuchowie.
Nie można jednak zapominać o tym, że w Wielkopolsce są również inni organizatorzy maratonów MTB. Wiadomo już dzisiaj, że 9 maja pasjonaci rowerów górskich z Obornik zapraszają do swego miasta na maraton MTB, zaś osiem dni później (17 maja) firma Agrochest organizuje maraton w Kostrzynie Wielkopolskim. Na 26 lipca planowany jest maraton MTB w Skokach. 19 września już po dwunasty odbędą się Michałki 2015 - najstarszy wielkopolski maraton MTB.
Jak łatwo policzyć, łącznie jest to dwanaście maratonów MTB w Wielkopolsce. Odbędą się także zawody XC (ale już nie pod patronatem firmy Thule), nocny eliminator w Wągrowcu oraz wyścig australijski w Kleczewie pod Koninem.
Wielkopolscy fani MTB wiedzą także dobrze o tym, że w sezonie 2015 szósty już rok z rzędu odbędzie się cykl Grand Prix Kaczmarek Electric MTB - maratony na rowerach górskich w Lubuskiem i Wielkopolsce.
Burmistrz dziękował. W czerwcu 2006 roku odbył się po raz pierwszy maraton MTB zorganizowany przez Grzegorza Golonko. W następnych latach także ten ogólnopolski cykl zawitał co roku do Murowanej Gośliny. – W tym roku już po raz ostatni - powiedział podczas Gali Rowerowej Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny. – Dziękuję Panu Grzegorzowi za te lata dobrej współpracy, za uczynienie naszego miasta znaczącym miejscem na maratonowej mapie Polski. Jak to w życiu bywa, coś się zaczyna, coś się kończy - w ten sposób odniósł się Tomasz Łęcki do nowych planów znanego organizatora imprez sportowo-rekreacyjnych.
– Myślę, że Murowana Goślina zasługuje, by mieć duży, ogólnopolski maraton MTB. Bike Maraton Macieja Grabka będzie przez nas mile powitany - podkreślił jeden z najbardziej znanych wielkopolskich samorządowców, który startuje z powodzeniem w maratonach MTB i uczynił z Murowanej Gośliny oraz okolic teren wielce przyjazny dla rowerzystów.
Piotr Kurek
|