Dolny Śląsk daje przykład innym regionom,
jak zachęcać młodych ludzi do kolarstwa
Aurela Nerlo (od lewej) – wychowanka szkółek MTB Obiszów Team, Wacław Skarul – prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Natalia Czerwonka – wicemistrzyni olimpijska z Soczi, zawodniczka MTB Obiszów Team, Artur Chodor – prezes MTB Obiszów Team.
Fot. MTB Obiszów Team
Natalia Czerwonka – łyżwiarka szybka, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich z Soczi w drużynie, dwukrotna drużynowa wicemistrzyni świata z roku 2012 i 2013, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Vancouver od najbliższego sezonu reprezentować będzie MTB Obiszów Team. Nasza olimpijka będzie twarzą szkółek MTB Obiszów Team, a także zawodniczką jeżdżącą w barwach stowarzyszenia.
- Mam zaszczyt oficjalnie poinformować, że Natalia Czerwonka jest z nami – mówił na dzisiejszej konferencji Artur Chodor – prezes MTB Obiszów Team.
- Zdecydowałam się wspierać szkółki MTB Obiszów, ponieważ chcę jak najwięcej dzieciaków zachęcić do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu. Mam świadomość, że dziś na dzieci i młodzież czeka wiele innych pokus poza sportem, ale mam nadzieję, że stanę się dla nich jakąś inspiracją, tak jak ja kiedyś inspirowałam się sportowcami, którzy już mieli na swoim koncie wyniki sportowe – stwierdziła Natalia Czerwonka.
Zachęcanie do treningu najmłodszych to jednak nie jedyne zadanie Natalii Czerwonki w MTB Obiszów Team. – Będę się ścigać na rowerze – powiedziała z uśmiechem wicemistrzyni olimpijska. – Jestem już zdrowa, ale przeszłam badania wydolnościowe i okazało się, że wypadek pozostawił spore piętno na moim organizmie i starty są mi bardzo potrzebne. Zdecydowałam się, więc na profesjonalny trening kolarski i udział w wyścigach – dodaje Czerwonka. Po raz pierwszy Natalię na polskich szosach będziemy mogli zobaczyć podczas rozpoczęcia sezonu w Sobótce 12 kwietnia. Już jutro łyżwiarka szybka wyrusza na zgrupowanie do hiszpańskiej miejscowości Lloret de Mar.
- Bardzo cieszymy się, że Natalia zdecydowała się na taki krok, ale otwarcie powiem, że nie jesteśmy prekursorami w łączeniu łyżwiarstwa szybkiego z kolarstwem. Na świecie są już zawodnicy, którzy zdobywali medale w obu konkurencjach. Poważnie myślimy o tych planach Natalii – mówił Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.
Natalia wierzy, że wyjazd na igrzyska zimowe i letnie jest możliwy, zaznacza jednak, że cały czas na pierwszym miejscu są łyżwy, a kolarstwo jest jednym ze sposobów dochodzenia do najwyższej formy w jej koronnej dyscyplinie.
Pomarańczowa inwazja na Dolnym Śląsku
Innym tematem poruszanym na konferencji prasowej były szkółki kolarskie MTB Obiszów Team. Od najbliższego sezonu szkółki staną się oficjalnymi szkółkami CCC Sprandi. Wszystko to dzięki umowie podpisanej z najlepszą polską grupą kolarską. Z czym to się wiąże?
- Między innymi wychowankowie szkółek od tego sezonu będą trenować w profesjonalnych strojach CCC Sprandi. Oprócz nazwy sponsorów na każdej koszulce będzie nadrukowana nazwa miejscowości, z której jest dany zawodnik – opowiada Artur Chodor, prezes MTB Obiszów Team. To duża sprawa, bo sprzęt w jakim trenować będą młodzi adepci kolarstwa będzie naprawdę z wysokiej półki.
Przypomnijmy, że pierwsze szkółki MTB Obiszów Team powstały w roku 2013 na początku w trzech gminach Grębocice, Jerzmanowa i gminie wiejskiej Głogów. Obecnie są już w większości gmin północy Dolnego Śląska. Szkółki MTB Obiszów Team stały się także pierwowzorem dla Narodowego Projektu Rozwoju Kolarstwa. A ich tworzenie stało się pierwszym etapem tego projektu. NPRK rozpoczął się we wrześniu minionego roku od Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich zorganizowanych w Obiszowie. W inauguracji projektu udział wzięli: Andrzej Biernat – minister sportu i turystyki, Wacław Skarul – prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Dariusz Miłek – prezes firmy CCC i wielki mecenas polskiego sportu.
Ruszają Sprandiady – cykl imprez sportowych dla dzieci
MTB Obiszów Team nie tylko szkoli młodzież, ale stwarza także możliwość rywalizacji. - W tym roku planujemy organizację cyklicznych imprez dla dzieci i młodzieży – Sprandiad. W sezonie 2015 będzie ich 10. Młodzi adepci kolarstwa rywalizować będą w ramach Challengu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. W zawodach jednorazowo wystartować może nawet około 200 młodych kolarzy – opowiada Artur Chodor. Ich głównym organizatorem jest Stowarzyszenie MTB Obiszów Team. Na potrzeby organizacji Sprandiad przy każdej edycji powstaje specjalnie nowe miasteczko zawodów Sprandii. Ważne jest też to, że każdy z uczestników dostawać będzie swój dzienniczek postępów w treningu. Poza rywalizacją dzieci i młodzieży podczas Sprandiad organizowane będą zajęcia ruchowe dla dorosłych i liczne imprezy towarzyszące.
|