Prezentacja książki w Warszawie
Czesław Lang miał bardzo pracowity poniedziałek.
Fot. Piotr Kurek
Czesław Lang - wicemistrz olimpijski, pierwszy zawodowiec w historii polskiego kolarstwa, triumfator niezliczonych etapów i wyścigów jednodniowych, torowiec i szosowiec, biznesmen i propagator zdrowego trybu życia, człowieka, który z Tour de Pologne uczynił jedną z najważniejszych imprez kolarskich na świecie... a równocześnie jedna z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych postaci polskiego sportu.
Wczoraj w Warszawie, w gościnnych progach hotelu "Marriott", odbyła się uroczysta prezentacja książki "Zawodowiec. Czesław Lang". Liczy ona 444 strony i jest arcyciekawą historią życia chłopaka z kaszubskiej wsi, który dzięki talentowi, uporowi i tytanicznej pracy zajechał na swym wymarzonym rowerze dalej niż ktokolwiek z jego rówieśników.
Herosi polskiej szosy z jednego rocznika (1955): Czesław Lang, Krzysztof Sujka i Janusz Pożak. Warszawa, 17 października 2016.
Fot. Piotr Kurek
To opowieść o tym, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych, a marzenia są po to, by je realizować. Napisana ze swadą, emanująca optymizmem historia człowieka, którego wielkie sportowe sukcesy dały początek działalności biznesowej i organizacyjnej, od lat budzącej podziw zarówno w Polsce, jak i daleko poza jej granicami.
W poniedziałek wieczorem na trzecim piętrze hotelu "Marriott" Czesław Lang miał bardzo pracowity czas: przez ponad godzinę opowiadał o sobie, a wcześniej i także później składał autografy z dedykacją w książce o sobie, powstałej we współpracy ze znanym dziennikarzem Grzegorzem Kalinowskim.
Składał je kolegom z szosy - Krzysztofowi Sujce, Januszowi Pożakowi, Lechosławowi Michalakowi, Zbyszkowi Szczepkowskiemu i innym osobom. Było wielu przyjaciół Czesława Langa z różnych dziedzin życia: sportu, biznesu, mediów i polityki. Niektórzy, jak dr Wolfgang Pailer, były dyplomata niemiecki i wielki przyjaciel Polski, przyjechali aż z Berlina.
Piękne oblicze Lang Teamu: Anna Winogrońska (od lewej), Katarzyna Komorowska i Izabela Zawadzka.
Fot. Piotr Kurek
"Zawodowiec. Czesław Lang". To jest nie tylko książka o jednym człowieku, ale szeroka panorama polskiego kolarstwa na przestrzeni dziesięcioleci. Wielu ludzi tego pięknego sportu odnajdzie się na kartach dzieła przygotowanego przez Wydawnictwo Akurat.
To także panorama polskiego losu: o rodzinie, która z Kresów Wschodnich znalazła po powojennej zawierusze swe miejsce na Kaszubach, zaś jej syn dojechał tam, gdzie większość nie odważyłaby się nawet sięgać marzeniami.
Grzegorz Kalinowski (drugi z lewej) - współtwórca książki o Czesławie Langu, dr Wolfgang Pailer (drugi z prawej) - byly dyplomata niemiecki i przyjaciel Polski oraz dziennikarze: Stefan Szczepłek i Piotr Kurek - koledzy ze studiów, absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego.
Fot. archiwum Piotra Kurka
Polecam to dzieło, to powinna być lektura nie tylko dla każdego młodego chłopaka, który chciałby być kolarzem, sportowcem, znaną osobą.
Piotr Kurek
|