Triumfował żak Marcin Karbowy
W sobotę 16 czerwca w Tarnowie Podgórnym odbyła się trzecia edycja zawodów w kolarstwie górskim dla dziewcząt i chłopców o nazwie ESTELLA CUP 2007. Tym razem wystartowało 39 zawodniczek i zawodników. W klasyfikacji generalnej zwyciężył żak Marcin Karbowy, reprezentant UKS "Borant" z Poznania.
Na pomysł zorganizowania takiej imprezy wpadli Marcin Olejniczak, Paweł Machyna i Janusz Nowak. Opracowali regulamin cyklu trzech zawodów, zadbali o wydrukowanie ładnego plakatu, określili pulę nagród. I ustalili, że młodzi ludzie (od 11 do 14 lat) ścigać się będą 12 maja w Lusowie, 9 czerwca w Naramowicach i 16 czerwca w Tarnowie Podgórnym.
Co tu dużo mówić, w sobotę było wietrznie nie tylko w Tarnowie Podgórnym, gdzie w miejscowym parku olbrzymie topole złowrogo szumiały. Deszcz nie padał, przez chwilę pojawiło się nawet słońce.
Warunki pogodowe nie miały jednak specjalnego znaczenia dla młodych ludzi, którzy chcieli rywalizować z sobą - w obecności przedstawicieli władz, nauczycieli i opiekunów UKS, rodziców i dziennikarzy.
Za chwilę wystartują żacy. Z numerem dwa Marcin Karbowy.
Najliczniej obsadzoną kategorią był wyścig żaków (11-12 lat). Wystartowały dwie dziewczyny (Zofia Machyna i Ewelina Szczechowiak) oraz 20 chłopców. Od pierwszych metrów na prowadzenie wyszedł Marcin Karbowy(1995) , UKS "Borant" z Poznania, który na trzech rundach stale powiększał swą przewagę. I ten wyścig, jak i poprzednie - w Lusowie i w Naramowicach, zdecydowanie wygrał. Z jego sukcesu cieszyli się rodzice - Beata i Józef Karbowy, jak również jego trener i opiekun UKS "Borant" przy Szkole Podstawowej nr 60 w Poznaniu Robert Sudoł.
Drugie miejsce wśród żaków zajął Patryk Sawicki (1995), trzeci był Kacper Geltz (1996). Miejsca od czwartego do szóstego zajęli: 4. Damian Walony (1995), 5. Marcin Skrzypczak (1995), 6. Adam Głowacki
(1995).
Na starcie stanęło 13 młodzików, którzy mieli do pokonania 8 rund o długości prawie 1 km każda. Był stromy podjazd niedaleko kościoła, pedałowanie obok dwóch stawów i między owymi olbrzymimi, złowrogo szumiącymi topolami. Od początku ton jeździe nadawali młodzicy z UKS "Borant" - Andrzej Marciniak (1993) i Maciej Moczyński (1993). W Lusowie wygrał Marciniak, w Naramowicach triumfował Moczyński. W sobotę w Tarnowie Podgórnym minimalnie lepszy był Marciniak przed Moczyńskim. Trzecie miejsce wywalczył Wojciech Sykała. Czwarty był Dariusz Kurkowiak, piąty - Jakub Wojtasz, szósty - Dominik Szagżdowicz.
Andrzej Marciniak przed Maciejem Moczyńskim na mecie.
Odbył się także wyścig rocznika 1998. Wygrał go Maksymilian Rońda przed Aleksandrem Pilskim, Aleksandra Machyna była trzecia, czwart zaś - Rafał Paluch.
Zawody obserwowali i puchary oraz dyplomy wręczali: przewodniczący Rady Powiatu Poznańskiego Piotr Burdajewicz, wicewójt gminy Tarnowo Podgórny Tadeusz Zimny, przewodniczący wielkopolskiego oddziału Szkolnego Związku Sportowego Zdzisław Urbańczyk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym Maria Stachowiak.
Rafał Paluch (nr 84) kończy swój pierwszy wyścig w życiu.
W cyklu trzech imprez najlepszym zawodnikiem okazał się Marcin Karbowy, drugie miejsce zajął Andrzej Marciniak, trzecie - Maciej Moczyński. Specjalnie przez organizatorów został wyróżniony Piotr Literski (1994), dla którego cykl tych zawodów był pierwszym kontaktem w życiu z kolarstwem.
Marcin Karbowy na najwyższym miejscu podium.
Marcin Olejniczak, architekt z wykształcenia i zarazem właściciel firmy FERMA KRESEK - główny sponsor tego sportowego przedsięwzięcia dla nastolatków, może być zadowolony. Impreza była udana sportowo, organizacyjnie czuwali nad całością Janusz Nowak, współwłaściciel "Estelli", jak również opiekunowie UKS-ów: Robert Sudoł ("Borant"), Paweł Machyna ("Błyskawica" Tarnowo Podgórne), Grzegorz Kotlarczyk ("Orkan" Przeźmierowo) i Borys Monastyrski (UKS Lusowo).
We wszystkich trzech edycjach sekretariatem zawodów kierowały panie - Anna Kotlarczyk i Barbara Machyna.
Nie zawiedli sponsorzy. Ci dwaj główni - to FERMA KRESEK i "Estella", jak również PZU, Lotto, Coca Cola. To także wsparcie firmy Puste Macieja Dolaty oraz Lidii Dolaty z tarnowskiego oddziału PZU.
Finał zawodów filmowała ekipa poznańskiej telewizji z kochającym rowery i kolarstwo redaktorem Zenonem Milczewskim oraz operatorem Krzysztofem Szyszką i dźwiękowcem Grzegorzem Chwastkiem.
Radość przed letnimi wakacjami 2007: mamy karty rowerowe.
ESTELLA CUP 2007 przechodzi do historii. Przechodzi jako inicjatywa ludzi biznesu, rodziców, szkół sportowo przygotowujących młodych ludzi do życia. Należy wierzyć, że za rok ten dobry pomysł będzie powtórzony, i że dyrektor SP w Tarnowie Podgórnym Maria Stachowiak znów będzie miała okazję wręczyć uroczyście i publicznie karty rowerowe. Tym, którzy zdali egzaminy i poznali nie tylko znaki drogowe.
|