R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41873098 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Runda wokół Rusałki

 

Lud Poznania i okolic radował się 1 stycznia 2021
świeżym powietrzem i rekreacyjną przestrzenią  


Jezioro Rusałka skuta lodem. 1 stycznia 2021.
Fot. Piotr Kurek


Obszedłem dziś (1 stycznia 2021) po południu Rusałkę. Pokonałem w ten sposób ponad 4 kilometry, bo tyle liczy ścieżka prowadząca wokół poznańskiego jeziora. Był to mój pierwszy krok w stronę tegorocznej aktywności sportowo-rekreacyjnej, na którą składają się spacery, pływanie i jazda na rowerze.


Nie mogło mnie dziś zabraknąć w tym miejscu Poznania. Od 1 stycznia 2001 odbywały się tutaj co roku, początek zawsze o godzinie 13.00, noworoczne spotkania rowerzystów. Dwadzieścia takich już przeszło do historii.


Zdzisława Kycler (od lewej), Piotr Kurek, Maria Matuszek i Tadeusz Matuszek. Sympatyczne spotkanie noworoczne nad Rusałką fanów rowerów i rekreacji. 1 stycznia 2021.
Fot. Wiesław Siedziński

Łza się w oku kręci, gdy rok po roku przewracać będziemy kartki z kalendarza tych spotkań. Większość z nich odbywała się w wielce sprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy termometr wskazywał dodatnie temperatury. Rzadko sypnął śnieg i zimno nigdy nie było poniżej minus 4 stopni Celsjusza.

Warunki epidemiologiczne i obostrzenia podjęte ostatnio przez rząd sprawiły, że dzisiaj do takiego spotkania nie doszło. Oficjalnego, z udziałem przedstawicieli władz miasta i organizatorów imprez kolarskich, tych na rowerach górskich i tych szosowych na torze samochodowym "Poznań".

Szedłem wokół jeziora, zatopiony nostalgicznie we wspomnieniach i spotykałem na swej drodze wiele znajomych twarzy. Ścieżka wokół Rusałki tętniła aktywnym życiem. Większość spacerowała, nie brakowało biegaczy, rowerów było zatrzęsienie. Niektórzy brawurowo morsowali. Po formule zamkniętego Sylwestra (nie wolno wychodzić z domów od godziny 19 w czwartek do 6 rano w piątek), lud miasta Poznania i okolic radował się dziś, 1 stycznia 2021, świeżym powietrzem i rekreacyjną przestrzenią.


Uwielbiają jazdę na rowerach i są fanami piłki nożnej. To kibice Lecha Poznań. 1 stycznia 2021.
Fot. Piotr Kurek

Tak czynili kibice Lecha Poznań, znani turyści rowerowi, także fani MTB i szosy. Ścieżka wokół Rusałki to ponad 4 kilometry, a ja dziś zrobiłem 9194 kroki (6,34 km). Warto było wybrać się na taki spacer, zobaczyć jak wielce sobie cenią ludzie kontakt z przyrodą.

Dziś Rusałkę miejscami pokrywał cieniutki lód, drzewa wokół jeziora były oszronione, temperatura wynosiła minus 2 stopnie Celsjusza. Sceneria niezła do robienia zdjęć. W minionych dwudziestu latach witałem Nowy Rok nad Rusałką rowerowo, dziś pieszo. Za rok, jak wszystko dobrze się ułoży, znów z rowerem.


                                         Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL