R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41824532 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Michał Paluta wzmacnia
czerwony pociąg JBG2 CryoSpace

 

Pierwszy start w niedzielę w Gościęcinie


Michał Paluta wzmacnia zawodową grupę kolarską MTB - JBG2 CryoSpace.
Fot. archiwum Michała Paluty

Michał Paluta wystartuje w najbliższą niedzielę w Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym w Gościęcinie. Jako zawodnik elity pojedzie po raz pierwszy w barwach nowego teamu. Założy czerwony strój JBG2 CryoSpace - zawodowej grupy kolarskiej MTB. Pojedzie w miejscu, gdzie jedenaście lat temu zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski, był wówczas juniorem młodszym.

Ma 26 lata i już kilkanaście tytułów mistrza Polski w kolarstwie. Te pierwsze zdobywał w zawodach MTB, kolejne w wyścigach przełajowych, w minionych siedmiu koncentrował się w rywalizacji na szosie. Michał Paluta mieszka w Strzelcach Krajeńskich, był przez sześć lat zawodnikiem CCC (Sprandi, Development i World Touru). Jego najcenniejsze osiągnięcie to tytuł mistrza Polski elity mężczyzn w wyścigu ze startu wspólnego (Ostróda, czerwiec 2019).

Oficjalnie dołączył do kolarskiej braci z LKS POM Strzelce Krajeńskie w roku 2006. Miał wówczas jedenaście lat. Ale dwa lata wcześniej startował w lidze szkolnej, cyklu zawodów na rowerach dla uczniów szkół podstawowych. Organizował je Rafał Chmiel, jego nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 1 w Strzelcach Krajeńskich.

– On mnie zachęcił do kolarstwa, pokazał jak trenować, jak się ścigać. Mój nauczyciel z podstawówki jest teraz moim kolegą. Ma niesamowite zdrowie, uczy młodych strzelczan wychowania fizycznego, jest idealnym partnerem do treningów. Jako nastolatek (junior) reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w kolarskich przełajach - mówi Michał Paluta.

– Spotykamy się niekiedy na treningach, szczególnie w terenie, i Rafał potrafi pokazać i podpowiedzieć, jak technicznie pokonać na rowerze ten lub inny fragment leśnej trasy, podjechać pod górkę i szybko z niej zjechać.

Nauczyciel życia i kolarstwa jest starszy od swego ucznia o 19 lat.  Michał Paluta urodził się 4 października 1995 roku w Gorzowie Wielkopolskim, ale całe swe życie mieszkał i mieszka nadal w Strzelcach Krajeńskich. Tutaj zaczął edukację w podstawówce, skończył gimnazjum i zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Macieja Rataja.

– Rafał Chmiel, Józef Szymański, Kazimierz, Kacper i Paweł Szczepaniakowie - dzięki nim jestem w tym miejscu swej kolarskiej kariery, w którym jestem. Pierwszy swój tytuł mistrza Polski zdobyłem w kolarskich przełajach jako junior młodszy w Gościęcinie, Był to rok 2011. W następnych dwóch latach, 2012 i 2012, znów byłem najlepszy jako junior ma mistrzostwach Polski w Ełku i Koziegłowach - mówi zawodnik, od tego sezonu, teamu JBG2 CrySpace.  

Jeśli chodzi o krajowe championaty w przełajach, w kolejnych latach Michał Paluta stawał na podium: w 2014 jako brązowy młodzieżowiec, rok później w Bytowie wywalczył tytuł wicemistrza i w 2016 w Lublinie także zdobył po raz trzeci jako orlik medal - tym razem brązowy.

Michał Paluta w latach 2011-2016 sześć razy stawał na podium mistrzostw Polski w kolarskich przełajach: trzy razy jako mistrz kraju, jeden raz jako wicemistrz i dwa razy jako brązowy medalista.

W ostatnią niedzielę czerwca 2019, trzydziestego, nadarzyła się niepowtarzalna okazja, by powalczyć o kolejne podium, o kolejny medal mistrzostw Polski. Tym razem w Ostródzie w wyścigu elity mężczyzn ze startu wspólnego.  – Przy trasie nie zabrakło  rodziców i żony (wtedy narzeczonej) - wspomina.  

Przez siedem lat dumnie reprezentował barwy CCC (Sprandi, Development, World Tour).Na początku swej kariery więcej ścigał się w przełajach, ale w ekipie Pana Dariusza Miłka, koncentrował się na rywalizacji szosowej. Dla "Pomarańczowych" zdobył sześć tytułów mistrza Polski: w wyścigu ze startu wspólnego (2015 - Sobótka, 2016 - Świdnica), jeździe drużynowej na czas (2015, 2017), jeździe parami (z Patrykiem Stoszem - rok 2015) i jeździe indywidualnej na czas (2016).

W Ostródzie powiększył swą kolekcję mistrzowskich tytułów. – Ten jest dla mnie najcenniejszy, bo wywalczyłem go w wyścigu szosowym elity mężczyzn - podkreśla. – Nosić przez rok koszulkę kolarską z orłem na piersi to wielka sprawa. Ten championat potoczył się zgodnie z moimi oczekiwaniami: wszystko wydarzyło się tak, jak sobie obmyśliłem. Na szóstej rundzie odskoczyłem rywalom, dojechali do mnie Mateusz Taciak i Paweł Cieślik. Na dziewiątym okrążeniu, na trzy kilometry przed metą, znów zaatakowałem i został ze mną Paweł Cieślik, od którego byłem szybszy na finiszu.

Ma 174 centymetry wzrostu, 64 kilogramy wagi. W jedzeniu nie wybrzydza, wszystko mu smakuje. Lubi muzykę zespołu "The Killers", którą usłyszał po raz pierwszy, gdy poznał sympatię (teraz już żonę) Nikolinę. Trenuje solidnie na rowerze szosowym, ale nie lubi monotonii. Raz pedałuje ze Strzelec Krajeńskich w stronę Barlinka, innym razem w stronę Wałcza. Siada często na rower górski i lubi się zagłębić w okoliczne lasy. – Odkrywam coraz więcej pięknych tras i ścieżek i także jeziorek, nad którymi rzadko kto bywa, bo nie mają nawet swych plaż. Odkrywam naturalne piękno ziemi strzelecko-drezdeneckiej - raduje go ta konstatacja.

Kilkunastokrotny mistrz Polski, 26-letni kolarz ze Strzelec Krajeńskich jest przekonany o tym, że w dalszej swej karierze może liczyć  na wsparcie sąsiadów, kolegów z pierwszego swego klubu, władz miasta, w którym mieszka.  – Jeśli będę nadal wygrywał, uronię łezkę dla dziadka Mariana, który bardzo mi pomagał w pierwszych latach przygody z rowerem, a który przedwcześnie zmarł i nie doczekał się mych sukcesów i zwycięstw.

Znam Michała Palutę od lat, życzę mu wielu sukcesów w sympatycznej ekipie JBG-2 CrySpace, którą w sezonie 2022 solidnie wzmacnia. Dołączył do "czerwonego pociągu" rodziny Brzózków (Jacka - ojciec, Adriana i Piotra - synowie), którego barwy w tym roku reprezentować będą także: Paweł Bernas, Michał Glanz, Krzysztof Łukasik, Mariusz Michałek i Karol Ostaszewski. Kalendarz ich  startów obejmuje zarówno polskie imprezy kolarskie, jak i zagraniczne.

                                  Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL