R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41832262 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Muzeum nabiera kształtów

 

Jak najlepiej uczcić pamięć
mistrza Ryszarda Szurkowskiego?


Krzysztof Kozanecki i Andrzej Biały - wójt gminy Krośnice. Baranowo, 19 listopada 2002.
Fot. Piotr Kurek


W sobotę 19 listopada 2022 w podpoznańskim Baranowie odbyła się prezentacja projektu Muzeum Ryszarda Szurkowskiego. Trwała kilka godzin i wzięli w niej udział byli znakomici szosowcy, ludzie kolarstwa i samorządów oraz dziennikarze. Było czego posłuchać i poznać kształty przyszłego miejsca pamięci o najlepszym polskim kolarzu wszech czasów.


Powstanie ono w miejscowości Krośnice, niedaleko Milicza i niedaleko Świebodowa, gdzie 12 stycznia 1946 roku urodził się Ryszard Szurkowski - najlepszy polski kolarz.. Będzie to miejsce, gdzie poznamy historię życia i sportowych sukcesów niezwykłego Polaka, który swym talentem, uporem i siłą charakteru stał się Niezwykłą Postacią, idolem rodaków. W latach 70-tych dwudziestego wieku osiągnął prawie status półboga narodowej wyobraźni.


Krzysztof Kozanecki (od lewej), Ryszard Pawlak, Wacław Skraul, Wojciech Michalski, Jan Brzeźny, Piotr Kurek i Henryk Surma.
Fot. archiwum Piotra Kurka


Był kolarzem. Wygrywał w imponującym stylu. W Polsce i na świecie. Robił to po mistrzowsku i zgodnie z regułami fair play. Zapracował swym życiem na muzeum. Będą w nim pamiątki po wielkim sportowcu (koszulki, medale, zdjęcia, rozmaite artefakty oddające rzeczywistość i klimat dawnych lat).

Ideę Muzeum Ryszarda Szurkowskiego przybliżali w sobotnie popołudnie i wieczór zaproszonym gościom Krzysztof Kozanecki i Dominik Rukat, którzy do współpracy zaprosili władze Krośnic, rodzinę mistrza świata z 1973 roku oraz Lions Club Poznań 1990.


Podczas sobotniej prezentacji projektu Muzeum Ryszarda Szurkowskiego.
Fot. Piotr Kurek


Muzeum w Krośnicach będzie opowiadać o Wielkim Sportowcu, ale i także promować Krośnice, Świebodów i przepiękną krainę, jaką jest dolina Baryczy.

Z kronikarskiego obowiązku podam tylko, że w sobotnim spotkaniu uczestniczyły żony Ryszarda Szurkowskiego (Iwona Arkuszewska-Szurkowska) i Zenona Czechowskiego (Jolanta Czechowska), obecni byli znakomici kolarze - Lech Piasecki, Zenon Jaskuła, Jan Brzeźny, Andrzej Kaczmarek, także Wacław Skarul - trener i były prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Nie zabrakło przedstawicieli władz Krośnic z wójtem Andrzejem Białym i Beatą Iwanicką.

                                         Piotr Kurek


Fot. (2) archiwum Piotra Kurka

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL