R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40955755 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Wjechaliśmmy w Nowy Rok

 

Spotkanie rowerzystów nad Rusałką


Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak (z lewej) wiódł dzisiaj peleton rowerzystów wokół jeziora Rusałka. Z prawej Grażyna Głowacka (radna powiatu poznańskiego). W środku Romuald Szaj - prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów.

Fot. Piotr KurekHalina i Jerzy Woźniakowie oraz prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Fot. Piotr Kurek


Elita poznańskiego (czytaj polskiego) MTB oraz prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Fot. Piotr Kurek


Kazimierz Marchewka ściska dłoń prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. W środku Andrzej Kaleniewicz z synem Michałem, z lewej Piotr Kurek - pomysłodawca noworocznych spotkań rowerzystów.
Fot. Ryszard Głowacki


Dotknąć Pana Prezydenta
Kto nie był - niech żałuje!


Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i zawodnicy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Rusałka, 1 stycznia 2015.
Fot. Maciej Zabłocki

– Jedziemy, jedziemy, jedziemy! - zakrzyczałem na cały głos dziś kilka minut po godzinie trzynastej do rowerzystów miasta Poznania i okolic, którzy zjawili się nad Rusałką, by uczestniczyć w noworocznym spotkaniu fanów bicykli i pedałowania. Piętnastym w tym miejscu, zatem jubileuszowym.

W pierwszym szeregu wielce licznego peletonu, było chyba ponad dwieście osób, Pan Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Obok niego Grażyna Głowacka, radna powiatu poznańskiego, ale przede wszystkim wielka entuzjastka jazdy na rowerze, i Romuald Szaj - prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów.

Za nimi ustawili się pasjonaci MTB, kolarze szosowi, uczestnicy rajdów turystycznych po Polsce i świecie.

Pasjonaci MTB - Marek Witkiewicz (ośmiokrotny mistrz Polski), Maciej Zabłocki, Jacek Zabłocki z 9-letnią córką Hanią, Zbigniew Wiktor i jego młodszy brat Wojciech Wiktor, Damian Pertek, Szymon Matuszak, Tomasz Jakubowski, Jerzy Kaźmierczak (wszyscy z teamu Volkswagen Samochody Użytkowe); Małgorzata Zellner (aktualna mistrzyni Polski amatorów w maratonie MTB), Ryszard Pawlak, Piotr Pawlak, Kazimierz Gogolewski, Paweł Borkowski - czyli ekipa "Eurobajków"; wreszcie Mateusz Rybczyński, Katarzyna Hendrzyk-Majewska, Ryszard Bróździński - to Duda-Cars Rybczyński MTB Team. Wymieniłem tylko znane nazwiska środowiska kolarzy górskich, którzy dziś zjawili się nad Rusałką.

Kolarze szosowi - to Robert Płotowiak, mistrz świata mastersów z 2002 roku, Romuald Szaj, Tadeusz Kubiak.

Najwięcej było tych, którzy rower traktują turystycznie, jak Grażyna Głowacka i jej mąż Ryszard Głowacki z Suchego Lasu, Irena i Jacek Baraniakowie z Poznania, czy też Maria i Tadeusz Matuszkowie z Kiekrza.

Jacek Jaśkowiak - to pierwszy prezydent miasta Poznania, który siadł na rower i objechał z nami, rowerzystami, jezioro Rusałka podczas tych piętnastu noworocznych spotkań. Nie może zatem dziwić, że każdy chciał z nim zamienić kilka słów, stanąć do pamiątkowej fotografii, czy też podarować mu coś (to nie lokowanie produktu) - koszulkę kolarską lub aktualny numer miesięcznika ludzi aktywnych "Rowertour".

Rowerzyści miasta Poznania, a organizuję te spotkania od prawie dwudziestu lat, czekali na prezydenta, który nie stroni od bicykla, potrafi nacisnąć na pedały i rozumie bardzo dobrze potrzeby naszej społeczności.

– Pchamy, pchamy, pchamy - głosili w ubiegłym roku Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński (komentatorzy Eurosportu) podczas transmisji telewizyjnych Tour de France, gdy Rafał Majka jechał dwa etapy górskie po zwycięstwo. Ja dziś dałem głos: - Jedziemy, jedziemy, jedziemy!

Wjechaliśmy w nowy rok na rowerach jako poznańsko-wielkopolska społeczność. Objechaliśmy jezioro Rusałka, to niecałe 4 km, składaliśmy sobie życzenia noworoczne oraz była znakomita okazja, by sprawdzić swą wiedzę na temat kolarstwa w konkursie z nagrodami. Były czterdzieści cztery pytania i tyleż dobrych nagród.

Co tu dużo mówić, sponsorzy dopisali. Czesław Lang dołożył do puli nagród dwie koszulki kolarskie. Jedną z nich, za prawidłową odpowiedź, otrzymał Marek Kluj - przedstawiciel rodziny o ponad 80-letnich tradycjach ścigania się na szosie.

Organizuję te spotkania od prawie dwudziestu lat, od 15. lat nad Rusałką. Dziś widziałem jedno: lud rowerowy miasta Poznania i okolic nabiera nowego ducha, gdy jedzie z nim prezydent Grodu Przemysła. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii tych noworocznych spotkań.

– Jedziemy, jedziemy, jedziemy! - kilkanaście minut po godzinie trzynastej uruchamiałem dziś poznańską aktywność na rowerze. Z Panem Prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem na czele, z którym wiążę spore nadzieje, by Poznań był bardziej prorowerowy, jak wzorcowa w tym względzie Kopenhaga.

Jako fan rowerów i znawca kolarstwa napiszę coś banalnie prostego na zakończenie relacji z noworocznego spotkania rowerzystów nad Rusałką. Jesienią 2014 podczas wyborów samorządowych w Polsce prezydentami miast zostali ponownie ci, którzy przytulili do swej piersi Tour de Pologne: Paweł Adamowicz w Gdańsku, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Tadeusz Ferenc w Rzeszowie czy też Jacek Majchrowski w Krakowie.

Poznań Ryszarda Grobelnego nie chciał przytulić Tour de Pologne 2014, które gościło u nas po raz ostatni w roku 2007 (wygrał Napolitano z włoskiej grupy Lampre). Nowemu prezydentowi naszego miasta dziękuję za dzisiejszą jazdę, życzę mu dużo zdrowia i widzę - oczami swej dziennikarskiej wyobraźni - mistrza świata Michała Kwiatkowskiego na pyrlandzkich ulicach podczas Tour de Pologne.

I jeszcze jedno: Rusałka 2015 - to piętnaste spotkanie rowerzystów w pierwszy dzień nowego roku. Dziękuję w tym miejscu Halinie i Jerzemu Woźniakom, którzy są rowerową przystanią tego urokliwego miejsca w mieście, za 15-letni trud współpracy, za ich zaangażowanie, które nie da się przeliczyć na pieniądze. Są oni prawdziwymi gospodarzami Rusałki, którym dziś społeczność rowerowa biła brawo. Za życzliwość, za obecność, za bycie o każdej porze roku. Nawet dla spóźnionego rowerzysty zimową porą (przy minusowych temperaturach), jakim niekiedy jestem.

                                                                              Piotr Kurek 
 
Relację z noworocznego spotkania rowerzystów pokazała w czwartek o godzinie 18.00  telewizyjna "Panorama", także poznański "Teleskop". To również relacja red. Magdy Koniecznej w Radiu "Merkury".
Warto obejrzeć zdjęcia Andrzeja Przybylskiego na Interii:
http://interia360.pl/…/fot…/rowerowym-kolem-w-2015-rok,71245

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL