R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900448 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Aleksander Dorożała jechał jak natchniony

 

Niezwykle udana inauguracja
cyklu wyścigów XC Thule Cup 2014


Aleksander Dorożała wygrał dziś w spektakularny sposób silnie obsadzony wyścig XC elity w Wągrowcu.
Fot. Hanna Marczak

Dzisiaj w Wągrowcu odbyły się zawody XC z cyklu Thule Cup 2014. W pełnym słońcu rywalizowaly zawodniczki i zawodnicy w jedenastu kategoriach wiekowych - łącznie ponad 150 osób. W najciekawszym wyścigu, elity mężczyn, triumfował Aleksander Dorożała z Poznania, startujący w barwach teamu Merx Polska Air Bike z Wągrowca.

– Przegrali ci, co zostali w domach - powiedział na zakończenie niezwykle udanej inauguracji cyklu wyścigów XC Thule Cup 2014 Janusz Przybysz z Koła, masters - niezwykle aktywny kolarz górski, także uczestnik Tour de Pologne Amatorów.

Z tym stwierdzeniem wypada się tylko zgodzić. Pogoda dopisała: świeciło przez cały dzień słońce, było stosunkowo ciepło i warunki do sportowej walki od początku do końca dnia były prawie optymalne.

Jako ostatni, o godzinie 15.30, rozpoczęli rywalizację w łączonym wyścigu zawodnicy elity i juniorzy. W sumie 51 zawodników. Przyjechali najlepsi z najlepszych w Wielkopolsce: Michał Górniak, Paweł Górniak (obaj z Piły), Sebastian Swat, Sylwester Swat (obaj z Przeźmierowa), Michał Kowalczyk (Swarzędz), Bartosz Mikler (Jarocin), Aleksander Dorożała (Poznań).


To nie inscenizacja. Tak kończyl swoją jazdę jeden z mastersów. Refleksem godnym najlepszych mistrzów fotografii popisała się pani Tatiana Graczew z Piły.
Fot. Tatiana Graczew

Jeszcze przed startem można było przypuszczać, że o pierwsze miejsce powalczą ci właśnie zawodnicy. Mieli oni do pokonania rundę rozjazdową (450 metrów) i siedem okrążeń o długości 3400 każde.

Bohaterem imprezy był Aleksander Dorożała z Poznania (rocznik 1985), który prawie od początku jechał na czele stawki zawodników i z każdą rundą zwiększał przewagę nad rywalami. Tylko pech mógł odebrać mu zwycięstwo. Tak się jednak nie stało i zwycięzca ubiegłorocznego maratonu Skandii i Czesława Langa w Warszawie na dystansie Grand Fondo, czyli najdłuższym (kwiecień 2013), dopisał dziś w Wągrowcu kolejne pierwsze miejsce do listy swych sukcesów.


Fani MTB z Piły.
Fot. Piotr Kurek

– Byłem przez tydzień we Włoszech, gdzie trenowałem intensywnie nad jeziorem Garda. Warto było się pocić w Dolomitach, by dziś być zwycięzcą i by 26 kwietnia zmierzyć się z czołówką polskiego MTB na inaguracyjnym maratonie Skandii i Czesława Langa w Warszawie. Nie ukrywam, że marzy mi się w stolicy powtórka sukcesu sprzed roku - mówi 27-latek z Poznania, który w tym sezonie ścigać się będzie w barwach teamu MTB o nazwie Merx Polska Air Bike z Wągrowca.


Oni stworzyli dziś piękne kolarskie widowisko: Aleksander Dorożała (od lewej), Michał Górniak, Sebastian Swat.
Fot. Piotr Kurek

Aleksander Dorożała uzyskał czas 1:04:53, drugi na mecie Paweł Górniak - 1:06:02, trzeci Michał Górniak - 1:06:35. Czwarty był Sebastian Swat - 1:06:44, piąty Michał Kowalczyk - 1:06:51, szósty Sylwester Swat - 1:07:54, siódmy Tomasz Zozuliński - 1:08:55.

Pecha miał Michał Kowalczyk, który cały czas jechał na drugim miejscu, za Aleksandrem Dorożałą, ale złapał "gumę" i stracił dystans do czołówki, by po desperackim pościgu zameldować się na piątym miejscu. Brawo Michał!


Michał Kowalczyk miał dziś pecha: zamiast drugiego miejsca zajął dopiero piąte, ale pokazał charakter w kolarskiej walce.

Fot. Piotr Kurek

Publiczność nie mogła się nudzić, był to niezwykle pajonujący wyścig, szczególnie dla tych, którzy obserwowali kolarzy na zjazdach nad Jeziorem Durowskim. Myślę, a widziałem wiele zawodów XC w Wielkopolsce, że był to jeden z najciekawszych wyścigów XC w ostatnich kilku latach w naszym regionie. Miarą sportowego poziomu niech będzie oto taki fakt, że Bartosz Mikler z Jarocina, reprezentant Polski na tegoroczne Mistrzostwa Świata w kolarskich przełajach w Holandii, uplasował się dziś na miejscu ósmym. Jego czas - 1:09:58. Startowało 41 kolarzy elity.

Wyścig juniorów wygrał Konrad Kasprzak z Jarocina przed Jackiem Madajem z Murowanej Gośliny i Filipem Jeleniewskim z Chodzieży. Ścigało się 10 juniorów.


W Wągrowcu wystartowało dziś prawie 60 mastersów.
Fot. Piotr Kurek

Najliczniej obsadzony byl wyścig mastersów - prawie 60 zawodników (MI - 30, MII - 13, MIII - 6, MIV - 6).

Po starcie, jak z katapulty, wyskoczył Filip Mańczak z Kicina pod Poznaniem, ale zaraz za nim jechali Robert Syc z Leszna, Michał Badowski z Wrześni, Marcin Wichłacz z Poznania, Piotr Nowacki z Piły i Paweł Bober z Poznania.

W pierwszej połowie dystansu Paweł Bober (7 marca ukończył 45 lat) wyszedł na prowadzenie i nie oddał go do końca. Drugi był Robert Syc, trzeci Marcin Wichłacz.

Supermasters - pierwsza dziesiątka
1. Paweł Bober, Poznań
2. Robert Syc, Leszno
3. Marcin Wichłacz, Poznań
4. Michał Badowski, Września
5. Marek Witkiewicz, Poznań
6. Piotr Nowacki, Piła
7. Jan Zozuliński, Poznań
8. Filip Mańczak, Kicin
9. Artur Zarański, Piła
10. Marek Repliński, Chodzież

Masters I
1. Robert Syc, Leszno
2. Marcin Wichłacz, Poznań
3. Michał Badowski, Września
4. Filip Mańczak, Kicin
5. Artur Zarański, Piła
6. Marek Repliński, Chodzież

Masters II
1. Paweł Bober, Poznań
2. Piotr Nowacki, Piła
3. Hubert Kwiatkowski, Poznań
4. Andrzej Jackowski, Stara Łubianka
5. Jarosław Prościński, Bydgoszcz
6. Jarosław Dopytała, Poznań

Masters III
1. Janusz Przybysz, Koło
2. Tomasz Kaczmarek, Wieleń
3. Andrzej Marciniak, Poznań
4. Janusz Majchrzak, Poznań
5. Jacek Głowacki, Poznań
6. Ryszard Bróździński, Poznań

Masters IV
1. Marek Witkiewicz, Poznań
2. Jan Zozuliński, Poznań
3. Jan Dymecki, Czaplinek
4. Jacek Wichłacz, Poznań
5. Jacek Ratajczak, Jarocin
6. Adam Bernaciak, Piła

Wyścig elity kobiet wygrała Marta Gogolewska z Wągrowca, juniorek - Klaudia Janik z Piły, kobiet masters - Patrycja Petroczko z Kórnika, juniorów młodszych - Piotr Chyła ze Złotowa, młodziczek - Dominika Dukarska ze Środy Wielkopolskiej, młodzików - Miłosz Kasprzak z Jarocina, żaków - Gracjan Kusza ze Środy Wielkopolskiej.


Najmłodsi uczestnicy rowerowej zabawy w Wągrowcu.
Fot. Piotr Kurek

W wyścigu dzieci do lat dziesięciu bawiło się sportowo na rowerach dziewiętnaścioro dziewcząt i chłopców. Wszyscy najmłodsi zostali nagrodzeni.


Nie mają jeszcze dziesięciu lat i zaczynają przygodę z rowerem. Wągrowiec, 6 kwietnia 2014.
Fot. Piotr Kurek

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom puchary wręczali wicebumistrz Wągrowca Grzegorz Kamiński i Wojciech Gogolewski - od dwunastu lat animujący przestrzeń MTB dla pasjonatów rowerów górskich w Wielkopolsce.

To były niezwykle udane zawody XC, słoneczna inauguracja sezonu MTB 2014 w Wielkopolsce. Za tydzień, 13 kwietnia, pasjonaci kolarstwa górskiego z naszego regionu spotykają się w Dolsku.

                                                                         Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL