R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41572353 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Impreza z rocznicowym przytupem

 

Zbąszyneckie Kryterium Kolarskie


Piotr Przybył (z lewej) i burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski. 20 maja 2023.
Fot. archiwum Piotra Przybyła

W minioną sobotę w Zbąszynku odbyło się kryterium kolarskie, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób z całej Polski. Impreza zorganizowana została przez miejscowych fanów dwóch kółek, by uczcić zbliżające się stulecie miasta - w przyszłym roku.

Przez kilka godzin na ulicach ładnego miasta rywalizowali kolarze. Odbyły się trzy wyścigi na rundach o długości 1700 metrów. Oj działo się, było na co popatrzeć. Kibiców nie brakowało, pogoda dopisała nad wyraz.

W pierwszej odsłonie, wyścig dla kategorii M2 (16-29 lat) i M3 (30-39) na starcie stanęło 31 zawodników. Mieli do pokonania 15 rund i, jak w kryterium, zdobywali punkty co trzy rundy - 5, 3, 2 i 1. Oczy zgromadzonej publiczności skupione były na 33-letnim Adamie Adamkiewiczu (Strefasportu.pl MW Invest), który na starcie skromnie stanął w ostatnim rzędzie startujących...

Pierwszą rundę pokonał solo, z przewagą około stu metrów nad resztą stawki. Na kolejnych okrążeniach zwiększał przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Wygrał ten wyścig, zdobywając komplet punktów - 30. Jego sukces oklaskiwali z entuzjazmem kibice oraz najbliższa rodzina - żona Aneta oraz córki Aleksandra i Anna.

Co tu dużo mówić, były kolarz szosowy (jeździł przed laty jako młody zawodnik w Pacific Toruń razem z Michałem Kwiatkowskim) zrobił największe wrażenie na obserwujących zawody zwolennikach sportu i rowerów. Zgłosił się do zawodów w ostatniej chwili, przyjechał do Zbąszynka, wygrał wyścig z przytupem i usłyszał wiele razy od kibiców: – Chcemy tu Pana znowu zobaczyć w akcji!

Ładnie się także pokazali zwycięzcy dwóch pozostałych wyścigów: Andrzej Felisiak (Burza na rowerze) - M4 (40-49 lat) oraz Robert Maciąg (Bike System Krosno Odrzańskie) - M5 (50 lat i więcej). Wśród pań pewnie i z uśmiechem triuumfowała Sylwia Szpulewska-Larek (Rycerze Rolanda Maciejewski Team).

Zbąszyneckie Kryterium Uliczne - wyniki

M2, 15 rund
1. Mateusz Siejak, niezrzeszony - 24 pkt.
2. Patryk Matuszak, Profitbike Jaanbikes - 15
3. Jakub Golak, Werner Kenkel Sport Team - 11

M3, 15 rund 
1.Adam Adamkiewicz, Strefasportu.pl MW Invest - 30 pkt.
2. Damian Miela, Strefasportu.pl MW Invest - 6
3. Robert Janas, Alfapanel Team - 6

M4, 15 rund 
1. Andrzej Felisiak, Burza na rowerze - 30 pkt.
2. Dariusz Jamielucha, niestowarzyszony - 17
3. Radek Szczęsny, KKFP Wolsztyn - 11

M5, 12 rund 
1. Robert Maciąg, Bike System Krosno Odrzańskie - 25 pkt.
2. Artur Spławski, Merx Team - 13
3. Stanisław Biskup, Team Verge 96 - 10

Kobiety open, 12 rund 
1. Sylwia Szpulewska-Larek, Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team  - 25 pkt.
2. Marta Paluszak, Tandem-Ntonbike Team - 13
3. Aleksandra Minge, Odjechani - Team.pl - 10

Niezwykle udaną kolarską zorganizował Piotr Przybył, znany amator dwóch kółek, mając wsparcie władz Zbąszynka, miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji (dyrektor Marcin Minta), przyjaciół (Marka Boneckiego) i rodziny. Postanowił w ten sposób zaakcentować fakt, że w przyszłym roku mija sto lat miasta.

Jego historia jest krótka, niezwykle barwna. Powstało ono kilka lat po zakończeniu I wojny światowej. Kiedy w wyniku zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Zbąszyń znalazł się w granicach Polski, Niemcy postanowili zbudować po jej drugiej stronie miasto od podstaw. W 1923 roku wbito pierwsze łopaty w ziemię i zaczął powstać wielki węzeł komunikacyjny z domami dla pracujących tu kolejarzy. Ambitny niemiecki architekt Friedrich Veil zaprojektował miasto-ogród...

Dziś mieszkają tu Polacy. W czystym, schludnym mieście drogi są ładnie utrzymane, można zatem z przytupem organizować imprezę kolarską. Ta sobotnia była bardzo udana. Dla organizatora (Piotra Przybyła i wspomagających go Marcina Minty i Marka Boneckiego), dla kolarzy amatorów, jak i dla kibiców.

Tak sobie głośno myślę, że warto byłoby ją powtórzyć w tym samym miejscu za rok. Będzie wówczas sto lat od lokacji Zbąszynka (Nowego Zbąszynia - do roku 1945 Neu Bentschen).

                                        Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL