R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41827085 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Kolarze rozpoczęli w Stuttgarcie mistrzostwa świata

 

 

W środę w Stuttgarcie (stolica Badenii-Wirtembergii) rozpoczęły się 74. mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. W Niemczech wystartuje 19 reprezentantów Polski, ale trudno przypuszczać, by odnieśli sukcesy.

W najważniejszym, niedzielnym wyścigu elity wystąpi sześciu polskich kolarzy. Dla mistrza kraju Tomasza Marczyńskiego, Przemysława Niemca i Krzysztofa Szczawińskiego będzie to kolejny wyścig o tęczową koszulkę. Jacek Morajko, Piotr Zieliński i jedyny reprezentant grupy krajowej - Marcin Sapa zadebiutują w gronie najlepszych kolarzy świata.

W niedzielę nie wystartują Marek Rutkiewicz i Sylwester Szmyd, których do ekipy narodowej nie powołał jej selekcjoner Piotr Wadecki.

Tytułu mistrzowskiego będzie bronić Włoch Paolo Bettini, ale eksperci za faworyta numer 1 uważają Hiszpana Oscara Freire, który błysnął formą podczas sprinterskich etapów Vuelta a Espana. Freire będzie walczył w Stuttgarcie o czwartą tęczową koszulkę. Mistrzem świata był już w 1999, 2001 i 2004 roku.

W drużynie hiszpańskiej pojedzie brązowy medalista sprzed roku Alejandro Valverde. Od kilku tygodni UCI, która podejrzewała Valverde o stosowanie dopingu, i federacja hiszpańska toczyły bój w tej sprawie. Decyzję o starcie Valverde w Stuttgarcie podjął w środę Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie.

W ekipie Belgii pojedzie Johan van Summeren, tegoroczny zwycięzca 64. Tour de Pologne.

W środę odbyły się dwa pierwsze wyścigi tegorocznych mistrzostw: jazda indywidualna na czas kobiet i młodzieżowców.

Niemka Hanka Kupfernagel zdobyła złoty medal kolarskich mistrzostw świata w jeździe na czas na dystansie 25,1 km. Kupfernagel wyprzedziła o 23,4 s. Amerykankę Kristin Armstrong oraz o 41,5 Austriaczkę Christiane Soeder. Siódma była Francuzka Jeannie Longo-Ciprelli, która straciła do Kupfernagel 1.21,8. Polki nie startowały. 33-letnia triumfatorka, srebrna medalistka olimpijska z Sydney 2000 w wyścigu indywidualnym uzyskała średnią prędkość 43,432 km na godzinę.

Holender Lars Boom został kolarskim mistrzem świata w jeździe na czas młodzieżowców (do lat 23). Na 38,1-kilometrowej trasie uzyskał czas 48.57 min. i o dziewięć sekund wyprzedził Rosjanina Michaiła Ignatiewa oraz o 46 sekund Francuza Jerome'a Coppela. Na starcie stanął jeden Polak - Jarosław Marycz. Kolarz Team Fidibc.com stracił do zwycięzcy trzy minuty i zajął 33. miejsce

 

 

 

 

 

W czwartek w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn weźmie udział dwóch Polaków: Łukasz Bodnar (Action-Uniqa) i Maciej Bodnar (Liquigas).

 

 

 

 

 

 

Program mistrzostw

 

 

26 września - jazda indywidualna na czas młodzieżowców, jazda indywidualna na czas kobiet
27 września - jazda indywidualna na czas elity
28 września - dzień przerwy
29 września - wyścig młodzieżowców, wyścig kobiet
30 września - wyścig elity
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL