R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41646325 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Mistrz kitesurfingu
wygrał wyścig mastersów

 

Zawody przełajowe w Dolsku

Łucja Pietrzak, Rafał Stanisławski, Radosław Lonka i Marek Walendzik - triumfatorami lutowego cyklu zawodów w kolarstwie przełajowym Cyclocross Wielkopolska 2010. W niedziele 28 lutego odbyła się ostatnia edycja - w Dolsku, pięknym miasteczku, które od lat przytula pasjonatów rowerów i cyklizmu. Także najlepszych polskich szosowców.


Mateusz Mróz (DHL-Author) na przełajowej trasie w Dolsku.

Dariusz Ziomek z Poznania był w niedzielę w Dolsku sprawcą największej niespodzianki. Poznaniak, rocznik 1979, nigdy wcześniej nie pojawiał się na imprezach XC, które siedem lat z rzędu organizuje Wojciech Gogolewski - prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca. I choć w młodości trochę marzył i tęsknił za kolarską przygodą, to jednak nie odniósł jakiś większych sukcesów.

Skończył szkołę średnią we Wrocławiu, tamtejszą Akademię Wychowania Fizycznego i w ostatnich latach bardziej zajmują go inne dyscypliny sportowe: snowboard i kitesurfing. Jeśli chodzi o pływanie na wodzie i wznoszenie się w powietrze za pomocą kilku-kilkunastu metrów kwadratowych latawca, kilkanaście metrów nad poziom Zatoki Puckiej, to należy do czołowej dziesiątki w Polsce. Jakby tego było mało, od kilku lat prowadzi w Chałupach prywatną szkołę kitesurfingu.


Mistrz kitesurfingu Dariusz Ziomek wygrał w niedzielę w Dolsku przełajowe zawody mastersów.

Dariusz Ziomek stanął na starcie obok Dariusza Wojciechowskiego, byłego zawodnika Mroza, szosowego mistrza Polski w wyścigu ze startu wspólnego z 1996 roku i zarazem dyrektora ubiegłorocznych kolarskich mistrzostw Polski, które odbyły się w trójkącie miast: Borek Wielkopolski, Śrem i Dolsk właśnie.


Grzegorz Napierała (niebieski kask), za nim Dariusz Wojciechowski - szosowy mistrz Polski z 1996 roku.

– Byłem trochę stremowany ma starcie, wiedząc o tym, że przychodzi mi rywalizować ze starszym od siebie zawodnikiem, ale bardzo utytułowanym. I mającym jako mistrz kraju trwałe miejsce w historii polskiego kolarstwa - to słowa Dariusza Ziomka.

Dariusz Wojciechowski i Dariusz Ziomek. Obok nich siedmiu innych mastersów: Marek Walendzik, Ireneusz Lubiatowski, Radosław Hulewicz, Andrzej Zaworski, Grzegorz Napierała, Ryszard Bruździński i Piotr Chojnacki.


Najlepsi mastersi całego cyklu: zwycięzca Marek Walendzik na najwyższym miejscu podium. Przed zwycięzcą Kacper Szczepaniak z siostrą Wiktorią.

Starterami do tego wyścigu byli: wiceburmistrz Dolska Liliana Lenarczyk-Żurczak i aktualny wicemistrz świata w kolarstwie przełajowym w kategorii U23 Kacper Szczepaniak.

Mastersi mieli wyznaczony czas jazdy 40 minut plus jedna runda. Po starcie najszybciej ruszył Marek Walendzik (rocznik 1973) z Gorzowa Wielkopolskiego, Dariusz Ziomek na swym rowerze górskim marki "Cannondale" jechał na drugim miejscu, ale niebawem się okazało, że coraz bardziej przesuwa się w stronę gorzowianina. Wyprzedził go i na nic nie zważając wygrał wyścig w czasie 45 minut i 15 sekund. Drugi był Marek Walendzik - czas 00:47:34, trzeci - Ireneusz Lubiatowski z Gubina - 00:50:12 h.

Mastersi open - wyniki
1. Dariusz Ziomek
2. Marek Walendzik
3. Ireneusz Lubiatowski
4. Radosław Hulewicz
5. Andrzej Zaworski
6. Dariusz Wojciechowski
7. Grzegorz Napierała
8. Ryszard Bruzdziński
9. Piotr Chojnacki - DNF

Był to najciekawszy wyścig niedzielnych zawodów w pięknym słońcu, gdyż pogoda w wyjątkowy, jak na luty, sposób sprzyjała kolarzom i organizatorom.


Start wyścigu mastersów. Prowadzi Marek Walendzik (niebieski strój). Piotr Chojnacki z Dolska (drugi z lewej - czerwony strój) zasłużył na słowa pochwały.

Wyścig elity wygrał Radek Lonka (Corratec Team) przed Sebastianem Swatem i Piotrem Krysmanem (DHL-Author). W tej rywalizacji uczestniczył także Mateusz Mróz (DHL-Author), ale kłopoty techniczne z rowerem zmusiły go do rezygnacji z jazdy.

Wyścig open pań wygrała Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka Corratec Team), rywalizację juniorów - jej kolega klubowy Rafał Stanisławski.

Impreza w Dolsku była trzecią w cyklu Cyclocross Wielkopolska 2010, po zawodach w Poznaniu (7 lutego) i Gnieźnie (21 lutego). Zawodnicy zdobywali punkty i w poszczególnych kategoriach zdobyli ich najwięcej: kobiety open - Łucja Pietrzak (195 punktów - trzy zwycięstwa), juniorzy - Rafał Stanisławski (195 punktów - trzy zwycięstwa), elita - Radek Lonka (195 punktów - trzy zwycięstwa), mastersi open - Marek Walendzik (175 punktów - jedno zwycięstwo, jedno drugie miejsce, jedno trzecie).


Niebanalne nagrody dla najlepszych zawodniczek i zawodników.

Gospodarze Dolska: burmistrz miasta o 651-letniej historii Henryk Litka (jeden z tych samorządowców w Polsce, który cieszy się niezmiennym poparciem mieszkańców i sprawuje swój urząd już nieprzerwanie od 20 lat), jego zastępczyni Liliana Lenarczyk-Żurczak i dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Witold Opielewicz uczynili wszystko, by kolarze dobrze się czuli, by mieli zapewnione optymalne warunki rywalizacji. Puchary i statuetki podobały się nie tylko zwycięzcom.


Łucja Pietrzak wygrała w tym roku kilka wyścigów przełajowych, od maja rywalizować będzie w zawodach XC organizowanych przez Czesława Langa.

Gościem specjalnym imprezy był Kacper Szczepaniak (1990), który 30 stycznia w czeskim Taborze wywalczył tytuł mistrza wicemistrza świata w kolarskich przełajach w kategorii U23. Dwudziestolatek ze Strzelec Krajeńskich przyjechał do Dolska z rodzicami, ojciec Kazimierz był kolarzem - teraz rywalizuje w kategorii masters, także z młodszym rodzeństwem. No cóż, starszy od niego brat Paweł (rocznik 1989) w Taborze został mistrzem świata i jest teraz o nim głośno. Ale nie można zapominać, że utytułowani bracia mają sześcioletnią siostrę Wiktorię (wygrała przed rokiem wyścig dzieci w Kórniku), zaś niespełna czteroletni Antoś pedałuje już zawzięcie i bez podpórek i... chciałby bardzo, ale to bardzo naśladować starszych braci.

W Dolsku Kacper Szczepaniak nie startował, ale nie brakowało chętnych, którzy chcieli z nim stanąć do wspólnego zdjęcia lub obejrzeć medale wywalczone na śniegu i w mrozie w Taborze.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL