R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888623 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Polskie ostatki przelajowe

 

Koźminek gościł kolarzy z całego kraju


Aleksandra Trzebińska (UKS Koźminianka Koźminek) mistrzynią Polski LZS w kolarstwie przełajowym. Z lewej Marta Jaskulska (LKK Warmia Biskupiec), z prawej Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek). Koźminek, 17 stycznia 2015.
Fot. Piotr Kurek

Tydzień po Mistrzostwach Polski w Bytowie kolarze przełajowi w miniony weekend wyznaczyli sobie spotkanie w Koźminku. W sobotę rywalizowali w championacie Krajowego Zrzeszenia LZS, w niedzielę natomiast w ostatnich zawodach o Puchar Polski.

W sobotę i w niedzielę pod Kaliszem (Koźminek oddalony jest od tego miasta o około 20 km) nie było mrozu, temperatura była dodatnia, choć momentami trochę siąpiło podczas pierwszego dnia zawodów.

Trasa została starannie przygotowana. Liczyła 2900 metrow i była niby łatwa, ale zarazem wymagająca. Był piasek, asfalt, podjazdy. Najtrudniejszą przeszkodą dla startujących był wiatr. Najlepsi zawodnicy pokonywali ją w 6-7 minut. Do nich należeli podopieczni Marka Cieślaka - szefa kolarzy UKS Koźminianka Koźminek. Co tu dużo mówić i rozprawiać, w Bytowie podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym jego ośmioro zawodniczek i zawodników zdobyło tyle punktów, że wystarczyło, by zająć w klasyfikacji drużynowej trzecie miejsce - za poznańskim Euro Bike Kaczmarek Electric Teamem i Cartusią Kartuzy. I wyprzedzić zasłużoną dla polskiego kolarstwa Basztę Bytow.


W Koźminku wszyscy wiedzą kim jest Aleksandra Dawidowicz.
Fot. Piotr Kurek

Dawid Pluta był najlepszy z młodzików, Anna Tomczyńska została pierwszą wicemistrzynią wśród juniorek, Aleksandra Trzebińska - drugą wicemistrzynią w kategorii juniorki młodsze. Wiktor Richter był szósty (juniorzy młodsi), Damian Papierski - siódmy (też juniorzy młodsi), Klaudia Bielawska - ośma (juniorki młodsze), Dawid Łączkiewicz - czternasty (juniorzy) i Mateusz Jakubasz - 42. (juniorzy) - przypomina o postawie swych podopiecznych w Bytowie Marek Cieślak.

W sobotę młodzi mieszkańcy Koźminka przeszli samych siebie i wygrywali raz za razem, ku uciesze rodziców, dziadków, nauczycieli i mieszkańców tej sporej wsi. Igor Richter triumfował w żakach, jego koleżanka Natalia Nawrocka w żaczkach. Młodzik Dawid Pluta (rocznik 2001) powtórzył sukces z Bytowa i był najlepszy w tej kategorii wiekowej. Juniorka młodsza Aleksandra Trzebińska też była pierwsza, jej koleżanka Klaudia Bielawska - trzecia. W juniorach młodszych triumfował Damian Papierski.


Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek) mistrzem Polski LZS w kolarskich przełajach w kategorii junior młodszy. Koźminek, 17 stycznia 2015.
Fot. Piotr Kurek

W sobotnich zawodach rywalizowali przedstawiciele 23 klubów. UKS Koźminianka Koźminek zajął drużynowo pierwsze miejsce, gromadząc 140 punktów. Na drugim uplasowała się Baszta Bytów (79 punktów), na trzecim - LKK Warmia Biskupiec (78 punktów).

Indywidualne zwycięstwa i zbiorowy sukces UKS Koźminianki Koźminek w miniony weekend to najlepszy z możliwych prezentów na jubileusz 20-lecia klubu (wypada 4 maja). Sekcja kolarska UKS Koźminianka Koźminek istnieje od 1995 roku. Jej założycielami, dobrymi duchami na początku i teraz są Marianna Chenczke (dyrektor Szkoły Podstawowej - około 400 uczniów) oraz Marek Cieślak. Przez dziewięć lat, do końca sezonu 2004, barwy znanego młodzieżowego klubu reprezentowała Aleksandra Dawidowicz, olimpijka z Pekinu i Londynu, mistrzyni świata MTB 2009 w kategorii U23 w australijskiej Canberze .


Łucja Pietrzak (druga z prawej) marzy o medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016. Zawodniczka z Koźminka na zdjęciu z mamą, siostrą, szwagrem i siostrzeńcem.
Fot. Piotr Kurek

Byłem w Koźminku i rozmawiałem z miejsowymi o swoistym fenomenie, by we wsi liczącej około dwóch tysięcy ludzi i najbliższej okolicy było aż tyle talentów kolarskich. Ola Dawidowicz wyznaczyła przed laty kurs po medale mistrzostw Polski, Europy i świata. Tą drogą podąża Łucja Pietrzak - ma w swym dorobku tytuł mistrzyni Europy na torze. Igor Richter, Natalia Nawrocka, Dawid Pluta, Aleksandra Trzebińska, Klaudia Bielawska, Anna Tomczyńska, Damian Papierski i Dawid Łączkiewicz są wielce obiecującymi talentami.

Ci młodzi ludzie mają wsparcie miejscowej władzy, tutejszych firm, nauczycieli i rodziców. Robert Bielawski (rocznik 1975, ojciec Klaudii Bielawskiej) w sobotę wystartował w wyścigu mastersów i zajął w nim trzecie miejsce. W roku ubiegłym brał udział w Tour de Pologne Amatorów i trasę wokół Bukowiny Tatrzańskiej pokonał szybciej od Ryszarda Szurkwoskiego - poniżej 1 godziny i 20 minut. Startuje także w maratonach MTB i kibicował z rodziną przed dwoma laty we Włoszech podczas dwóch pierwszych etapów 70. Tour de Pologne.


Zawodniczki i zawodnicy UKS Koźminianka Koźminek wraz z miejscową władzą, rodzicami oraz Marianną Chenczke (piąta z prawej) i Markiem Cieślakiem (z lewej).
Fot. Piotr Kurek

Sukcesy UKS Koźminianki Koźminek nie byłyby możliwe bez poświęcenia Marka Cieślaka, który jest opiekunem, trenerem, wychowawcą, kucharzem i człowiekiem o dobrym sercu. W sobotę miał swój czas satysfakcji, gdyż zawody odbywały się na jego terenie (o czym marzył od dawna) i mógł usłyszeć gromkie "Sto lat"! podziękowania od swoich za to co dotąd zrobił.

                                                         Piotr Kurek

W sobotę triumfowali również: młodziczka - Brygida Piersiak (Smak-Górno Poltino Azalia Brzoza Królewska), junior - Tomasz Rzeszutek (MLKS Baszta Bytów), juniorka - Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia Kartuzy), elita kobiet - Marta Turoboś (Integral Collections LKK LUKS Sławno), mężczyni U23 - Bartosz Mikler (Victoria Jarocin), elita mężczyzn - Kacper Szczepaniak (Agrochest Team), masters M40 - Sławomir Frejowski (MGLKS "Olimpijczyk" Szczekociny), masters M50 - Waldemar Banasiński (Fortuna Hydrogeotechnika Kielce). Ścigały się także dzieci ze szkół podstawowych - od klas pierwszych do szóstych.


W sobotę Kacper Szczepaniak wygrał wyścig elity (na zdjęciu), w niedzielę uległ tylko zwycięzcy Markowi Konwie o dwie sekundy.
Fot. Piotr Kurek

Marek Konwa (elita mężczyzn) i Patrycja Lorkowska (elita kobiet) wygrali w niedzielę w Koźminku, w ostatnim polskim wyścigu przełajowym w sezonie 2014/2015 i ostatniej edycji Pucharu Polski. W pozostałych kategoriach triumfowali: żak - Igor Richter (UKS Koźminianka Koźminek), żaczka - Natalia Nawrocka (UKS Koźminianka Koźminek), młodzik - Dawid Pluta (UKS Koźminianka Koźminek), młodziczka - Brygida Piersiak (Smak-Górno Poltino Azalia Brzoza Królewska), juniorka młodsza - Marta Jaskulska (LKK Warmia Biskupiec), junior młodszy - Stanisław Nowak (LKS Iskra Głogoczów), junior - Tomasz Rzeszutek (MLKS Baszta Bytów), juniorka - Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia Kartuzy), mężczyzni U23 - Bartosz Mikler (Victoria Jarocin), masters M30 - Rafał Szmytka (Podia Racing), masters M40 - Sławomir Frejowski (MGLKS "Olimpijczyk" Szczekociny), masters M50 - Waldemar Banasiński (Fortuna Hydrogeotechnika Kielce). Ścigały się także dzieci ze szkół podstawowych - od klas pierwszych do szóstych.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL