R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40501151 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Kilka dni z życia kolarza (amatora)

 

Michał Górniak startuje i wygrywa


Michał Górniak wygrywa wyścig szosowy na torze "Poznań", 28 września 2017. Fot. Piotr Fankidejski

Michał Górniak wygrał przedwczoraj wyścig kolarski na torze samochodowym "Poznań". Uczynił to po raz pierwszy, w ładnym stylu. Mówiąc w wielkim skrócie, kolarz górski poradził sobie z kolegami z ucieczki - wielce utytułowanymi szosowcami.

Ma 26 lat, urodził się - jak polski kolarz wszech czasów Ryszard Szurkowski - w styczniu, tylko czterdzieści pięć lat później niż Nasz Mistrz (1946,1991).

Pochodzi z Piły, gdzie jako nastolatek zaczynał przygodę z rowerem. Kwiecień roku 2004 to byl taki oficjalny początek, gdy związał się z UKS Sportowiec Piła i trenerem kolarstwa Piotrem Nowackim.


Michał Górniak wygrywa "Michałki" na dystansie Mega (57 km), za nim Rafał Chmiel. Wieleń, 23 września 2017.
Fot. Piotr Kurek

Lata 2004, 2005 i kilka następnych to ten czas, gdy w Wielkopolsce Wojciech Gogolewski organizował zawody XC Thule Cup. Nastolatkowie z Piły chętnie na nie przyjeżdżali i pokazywali swe sportowe możliwości. Biegły lata a oni nabierali umiejętności, doświadczenia i coraz częściej stawali na podium.

Młoda kolarska wiara z Piły, albo "nasze dziecioki" - jak zwykł o nich mawiać niezastąpiony Wojciech Gogolewski, to Michał Górniak, jego młodszy o rok brat Paweł (1992), Borys Góral, Filip Jeleniewski, Bartosz Dąbrowa, Miłosz Czechowicz, Artur Sobkowiak i inni.

Jako uczeń szkoły średniej i student startuje w zawodach XC i maratonach MTB. Z coraz lepszymi wynikami.

 
Ryszard Żurowski i Michał Górniak z córką Marysią. Wieleń, 23 września 2017.
Fot. Piotr Kurek

Jest rok 2015 i Michał Górniak kończy trwające pięć lat studia na Politechnice Poznańskiej. Jako magister inżynier transportu szybko znalazł zatrudnienie w firmie Euro-Solution w Suchym Lesie i pracuje w niej do dziś (w tym roku dołączyła ona do grona sponsorów teamu Rybczyński-Bikes Remmers TP-Link).

W roku ubiegłym zdobywa tytuł mistrza Polski w kolarstwie górskim w kategorii cyklosport, zawody odbywają się w Gielniowie - niedaleko Mroczkowa Gościnnego, gdzie żył i trenował niezapomniany Marek Galiński, czterokrotny olimpijczyk.

Michał Górniak ma 26 lat, jest żonaty (Pani Magdalena), ma dwie córki - Marysię (4 lata) i Maję (2 lata). Do pracy dojeżdża rowerem, gdyż ma rodzinę i nie może sobie pozwolić na dodatkowe treningi po zakończeniu obowiązków zawodowych. W swych amatorskich startach bazuje na tym, co wykona na rowerze przed pracą i w drodze do niej.


Filip Jeleniewski i Michał Górniak kończą zwycięsko maraton MTB. Suchy Las, 24 września 2017.
Fot. Piotr Kurek

Lubi starty na torze samochodowym "Poznań". Pojawia się w tym miejscu po pracy, krótko przed rozpoczęciem wyścigu. Jak przyznaje, to idealna forma treningu i sprawdzenia formy przed weekendem startowym.

W minioną sobotę startował w "Michałkach" w Wieleniu, najstarszym wielkopolskim maratonie MTB. Wybrał rywalizację na trasie Mega - 57 kilometrów. Na Stadion Miejski im. Józefa Noijego wjechał jako pierwszy, ale podążał za nim jak cień Rafał Chmiel ze Strzelec Krajeńskich. Poznaniak odparł atak byłego reprezentanta Polski i wygrał.

Dzień później bierze udział w wielce błotnym maratonie MTB (Bike Cross Maraton Gogol MTB) w Suchym Lesie. Też jedzie na trasie Mega (50 km) i razem z kolegami Filipem Jeleniewskim (1. miejsce) i Hubertem Semczukiem (3. miejsce) meldują się na mecie jako pierwsi.


Michał Górniak z córką Mają oraz koledzy z teamu Rybczyński-Bikes Remmers TP-Link: Ryszard Żurowski, Łukasz Wróblewski i Radek Ostrowski. Tor "Poznań", 28 września 2017.
Fot. Piotr Kurek

Zwycięstwo w sobotę w Wieleniu, drugie miejsce w niedzielę w Suchym Lesie i ...

Start w czwartek na torze samochodowym "Poznań". Ściga się 70 osób, w tym kilka pań. Dziesięć rund, czyli prawie 41 km, kolarze pokonują ze średnią prędkością prawie 45 kilometrów na godzinę. Michał Górniak jest aktywny w tym wyścigu od samego początku, jest w grupie odjazdowej i na ostatnim kilometrze ucieka rywalom. I wygrywa.

Wygrywa na oczach żony Magdy i młodszej z córek Mai. – Nie ukrywam, że to widok czekającej na mecie rodziny wyzwolił we mnie dodatkowe pokłady energii, co w konsekwencji dało wygraną - mówi. I dodaje: – Niby lokalny wyścig, jednak jestem mocno zaskoczony echem, jakie po sobie pozostawił. Cieszą mnie też pochlebne słowa rywali...


Michał Górniak jedzie po tytuł mistrza Polski w kolarstwie górskim w kategorii cyklosport. Gielniów, lipiec 2016.
Fot. Piotr Kurek

O sobie mówi, że kilkanaście lat nieprzerwanych startów ukształtowało go jako zawodnika. Mimo to nadal się uczy, chętnie podpatruje innych - bardziej doświadczonych. Ten czwartkowy odjazd Michała Górniaka był niemal kopią tego, co zrobił kilka tygodni temu na torze "Poznań" Piotr Lis z Korytnicy pod Ostrowem, gdy na dwudziestu rundach odbył się niesamowity wyścig z udziałem torowców z reprezentacji Polski i mistrza świata Adriana Teklińskiego.

Dzisiaj sobota i kolejny start Michała Górniaka. Tym razem w Kwidzynie w wielkim finale cyklu Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe na dystansie Medio (średnim). Poznaniak prowadzi w klasyfikacji generalnej w swej kategorii (M2) i sobotni start będzie przyklepaniem końcowego sukcesu.

A w niedzielę Wolsztyn - też wielki finał innego cyklu, Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. I Michał też tam będzie startował, tyle tylko, że na dystansie Giga. I też pojedzie dołożyć dodatkowych punktów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.


Michał Górniak mistrzem Polski, miejsce drugie Paweł Górniak (brat), trzecie Bartłomiej Oleszczuk - wszyscy z teamu Rybczyński-Bikes. Gielniów, lipiec 2016.
Fot. Piotr Kurek

– Forma jest przyzwoita, więc mam nadzieję, że podtrzymam zwycięską passę do końca sezonu. Oczywiście to wszystko możliwe dzięki sponsorom: Rowery Rybczyński (Mateusz i Witold Rybczyńscy), Remmers (Michał Reck), TP-Link, Auto Watin, Euro-Solution oraz Force Components, którym serdecznie dziękuję za możliwość realizacji pasji, jaką jest kolarstwo - podkreśla z całej mocy.

W minioną sobotę, gdy wygrywał w Wieleniu, jego 4-letni córka Marysia z entuzjazmem brała udział w wyścigu dzieci na Stadionie Miejskim. Dzisiaj Michał startuje w Kwidzynie, jego Marysia powalczy z dziećmi w Wiórku pod Poznaniem w Mistrzostwach Gminy Mosina w Kolarstwie Górskim i Przełajowym.

                                             Piotr Kurek 
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL