R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40508982 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Szosowe mistrzostwa Polski
na jubileusz Dolska

 

To będzie wielkie kolarskie święto
Z Wojciechem Mrozem, o szosowych mistrzostwach Polski, rozmawia Piotr Kurek

– W dniach 25-28 czerwca odbędą się kolejne mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Tym razem w Wielkopolsce.

- Tak. Impreza potrwa cztery dni. Jazda indywidualna na czas, we wszystkich kategoriach wiekowych, zostanie rozegrana w Śremie, natomiast wyścigi szosowe ze startu wspólnego odbędą się w Dolsku i okolicy.

– Okolice Dolska są piękne krajobrazowo, drogi mają swe niezłe nachylenia, zatem najlepsi polscy kolarze pomęczą się na szosach wokół tego miasta. Czy wstępny zarys trasy jest już znany?

– Wyścigi szosowe ze startu wspólnego odbędą się na terenie gminy Dolsk. Nie brakuje tu górek i wzniesień, teren jest urozmaicony. Trasa dokładnie nie została jeszcze ustalona, ale jej zarys już jest. Kolarze wystartują w Dolsku, tu też będzie meta, pojadą zaś przez miejscowości Lubiatówko, Trąbinek, Ostrowieczno, Ostrowieczko. Jedna runda liczyć będzie około 20-22 kilometrów.

– W przeszłości w Borku odbywały się wyścigi kolarskie, ale nigdy o randze mistrzostw Polski.

– Tak, to prawda. Człowiekiem, który będzie ostatecznie decydował o trasie mistrzostw jest Dariusz Wojciechowski. Ma w tym względzie niezbędne doświadczenie, gdyż w przeszłości on decydował o trasie wyścigów organizowanych w okolicach dwóch miast - Dolska i Borka Wielkopolskiego.

– W tym roku Dolsk obchodzi swe 650-lecie. Czy ten fakt zostanie w jakiś sposób wykorzystany przy organizacji szosowych mistrzostw Polski?

– Te cztery dni, od 25 do 28 czerwca, mają być wielkim świętem miasta. Sportowym i rekreacyjnym również. W sobotę 27 czerwca wieczorem nad Jeziorem Dolskim puszczane będą w letniej już scenerii wianki. Do miasta przyjedzie liczna grupa Holendrów z zaprzyjaźnionego z Dolskiem miasta Noordenveld. Będzie to kulminacja obchodów 650-lecia miasta, w której w roli głównej wystąpią najlepsi polscy kolarze. Także i ci jeżdżący w grupach zagranicznych.

– Organizacja szosowych mistrzostw Polski w 20009 roku w Wielkopolsce jest dużym wyzwaniem.

– Chcemy przeprowadzić krajowy kolarski championat najlepiej jak tylko można. Będzie to bardzo mocne zaangażowanie mojej firmy Mróz S.A., obecnej w kolarstwie od lat, to silne wsparcie władz Dolska z jego burmistrzem Henrykiem Litką na czele, także pomoc władz Śremu i Starostwa Powiatowego w tym mieście. Oczywiście, także Polskiemu Związkowi Kolarskiemu zależy, by czerwcowa impreza wypadła wspaniale.

– Ilu kolarzy przyjedzie do Dolska?

– Licząc wszystkie kategorie, także kobiety, oczekiwać będziemy około trzystu kolarzy. W przyszłym tygodniu organizujemy pierwsze spotkanie, na którym zostaną rodzielone zadania. Mamy cztery i pół miesiąca na zorganizowanie niepowtarzalnej imprezy kolarskiej w Wielkopolsce.

– Firma Mróz S.A. i pan wystąpią w czerwcu w roli organizatora, zaś kolarze grupy Mróz Action Uniqa ścigać się będą o tytuł mistrzowski.

– Grupa Mróz Action Uniqa liczyć będzie w tym roku ośmiu kolarzy. Są to: Jacek Morajko, Piotr Osiński (mistrz Polski 2008 w kategorii młodzieżowiec), Marcin Witecki, Mateusz Taciak (najlepszy kolarz Wielkopolski), Błażej Janiaczyk, Paweł Cieślik, Wojciech Dybel i Mateusz Mróz. Marzy mi się, by któryś z nich sięgnął po mistrzowski tytuł, i by ta grupa mogła wystartować w tegorocznym Tour de Pologne.

– Jakie plany w tym roku ma grupa kolarska Mróz Action Uniqa?

– 15 lutego kolarze lecą do Barcelony, gdzie w miejscowości Lloret de Mar przez dwa tygodnie będą przygotowywać się do sezonu 2009. Następnie w marcu będą szlifować swą formę w Chorwacji - wezmą tam udział w wyścigu klasycznym. Od 25 marca do 6 kwietnia pedałować będą na Majorce. Tam też w dniach 1-5 kwietnia wezmą udział w 5-etapowym wyścigu. W tegorocznych planach są starty, między innymi, w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, Małopolskim Wyścigu Górskim. Ekipa nasza startowała w listopadzie 2008 w największym wyścigu wieloetapowym w Chinach - Tour of Hainan. Wygraliśmy ten wyścig drużynowo i mamy zaproszenie do edycji tej imprezy w 2009 roku. 

Rozmowa z Wojciechem Mrozem ukazała się 5 lutego 2009 roku na sportowych stronach dziennika "Polska Głos Wielkopolski". 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL