R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40955862 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Najpiękniejsze słońce
w tym roku w Poznaniu

 

Styczniowa trzydziestka na rowerze


Autor Wielkopolskiego Rowerowania na zachodniej Wartostradzie. Poznań, 30 stycznia 2019.
Fot. Ewa Kmieciak

Dziś w Poznaniu słońce świeciło wielce zachwycająco, bodaj najpiękniej w tym roku. Takie okoliczności przyrody sprawiły, że siadłem na rower i objechałem miasto. Byłem tu, byłem tam, przejechałem przez dwa mosty, zajrzałem w okolice jeziora Rusałka, odwiedziłem też Cytadelę.

Od wczesnych godzin porannych czuło się, że słoneczko dziś pokaże swą styczniową moc. Ruszyłem w drogę punktualnie w samo południe. Z osiedla Kosmonautów, gdzie mieszkam, popedałowałem w stronę mostu Lecha. Jego północna część od kilku miesięcy jest w remoncie, na południowej ruch samochodowy jest wielce ożywiony.

Przejechałem przez most Lecha, skręciłem w lewo i zastanawiam się, czy Wartostrada jest przejezdna dla rowerzystów. Jestem pozytywnie zaskoczony, gdyż śnieg jest odgarnięty na jedną i na drugą stronę. Można sunąć bezpiecznie po asfalcie w stronę katedry i mostu biskupa Jordana.

Replica Watches


Wartostrada w stronę katedry poznańskiej wolna od śniegu i lodu.
Fot. Piotr Kurek

Nie jestem sam na Wartostradzie. Poznaniacy pokochali to miejsce. Jedni chodzą z kijkami nordic walking, inni spacerują powoli, nie brakuje mam z wózkami dziecięcymi. Jak na styczeń, ruch rowerowy w tym miejscu jest spory.

W okolicach mostu Rocha ptaki urządziły sobie swój sejmik: jest głośno, tłoczno i radośnie. Kaczki nie biorą w nim udziału, tylko nurkują pod wodę, by za chwilę kontynuować swe rzeczne zabawy.

Dojeżdżam do Trasy Hetmańskiej (8 km) i skręcam w prawo, by zatrzymać się na moście i zrobić zdjęcie Warty. Jadę dalej i trafiam na zachodnią Wartostradę. Tutaj też śnieg jest odgarnięty i tutaj też nie brakuje ludzi aktywnie zażywających ruchu. Łazienki Rzeczne, perełka architektury, są w remoncie. Miasto dało na to pieniądze i dziś fachowcy uwijali się tutaj energicznie, Widać, że lada chwila obiekt pokryją nowe dachówki (przydałyby się czerwone).


Trwa remont Łazienek Rzecznych w Poznaniu.
Fot. Piotr Kurek

Widać także pracujących ludzi w innym miejscu zachodniej Wartostrady (przy gazowani, okolice starego koryta Warty). Władza miasta Poznania w ostatnich czterech latach zyskała przychylność nie tylko rowerzystów, tworząc Wartostradę. Dziś było widać jak na dłoni, że w styczniowy czas tu i tam nad Wartą dba się o zabytki i poprawia to, co zostało ostatnio zrobione (Kontenerart).

Znad Warty jadę w stronę Sołacza, Golęcina i Rusałki. Ta ostatnia (jezioro) jest zamarznięta, zaś droga w stronę głównej plaży jest ciut zalodzona i trzeba uważać, by przypadkiem nie stracić równowagi. Docieram w miejsce, gdzie od 1 stycznia 2001 odbywają się noworoczne spotkania rowerzystów. I odczuwam bolesną nostalgię za Jerzym i Haliną Woźniakami, których w tym miejscu już nie ma. Pan Jurek zmarł w kwietniu 2018, pani Halina zakończyła działalność gastronomiczną w końcu roku ubiegłego.


Rusałka zachwyca o każdej porze roku.
Fot. Piotr Kurek

Zamknięte jest też bistro "Bumerang", które 1 stycznia 2019 gościło fanów dwóch kółek nie tylko z Poznaniu. Żadnych znaków życia nie ma także w murowanym budynku (kiedyś "Harnasiowa Rusałka"), gdzie od końca września 2018 restauracja jest zamknięta, a minionych czterech latach ją prowadzący byli odwoływani przez zarządcę tego terenu. Gdybym był prezydentem miasta Poznania, przyjrzałbym się temu miejscu i ludziom, którzy otrzymali prawo do zarządzania tym zielonym zakątkiem miasta.

Sołacz emanuje ciszą, spokojem i dziś słońcem. Dziecięcy plac zabaw w parku Wodziczki, o którym poznańskie media pisały niedawno, nie jest już zalany wodą. I ostatni fragment mej styczniowej przejażdżki rowerowej: Cytadela. Spacerujących dużo, także między czołgami. Bar "Umberto" (całoroczna działalność gastronomiczna) uprzejmie informuje swych wiernych klientów: "W trosce o Was pojechaliśmy naładować swe życiowe akumulatory. Lokal jest nieczynny od 26 stycznia do 3 lutego 2019. Zapraszamy 4 lutego".


Cytadela w zimowej scenerii stycznia 2019. |
Fot. Piotr Kurek

Przejechałem dziś 30 kilometrów w słońcu, które najpiękniej świeciło w tym roku w Poznaniu i podkreślało naturalne walory Wartostrady, Sołacza, Golęcina i mojej ukochanej Rusałki.

                                  Piotr Kurek 

 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL