R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888601 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Niesamowity spektakl podniebny

 

Cztery tysiące gęsi
rezyduje na Jeziorze Góreckim


Gęsi nie chcę odlatywać na zachód Europy.
Fot. Grażyna Kaźmierczak

Nadlatywały jak samoloty podczas II wojny światowej, eskadrami. Jedna za drugą, za trzecią. To były ptaki. Machały skrzydłami i wzajemnie się nawoływały, kierując się znad Jeziora Góreckiego w stronę Mosiny i dalej. To był podniebny spektakl w wykonaniu kilku tysięcy ptaków.


W niedzielę 10 stycznia 2021 byłem około godziny 16.00 świadkiem przelotu ptaków na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Był bardzo widowiskowy i trwał kilkanaście minut. Do pewnego stopnia przypominał sceny ze słynnego filmu mistrza grozy Alfreda Hitchcocka "Ptaki".

swiss replica watches


Gęsi polubiły okolice Jeziora Góreckiego.
Fot. Kamil Karaśkiewicz

– Miał pan szczęście to zobaczyć - mówi Andrzej Purcel, główny specjalista do spraw ochrony przyrody w Wielkopolskim Parku Narodowym. – To były gęsi tundrowe, gęsi białoczelne i gęgawy oraz kormorany. W sumie ponad cztery tysiące ptaków rezyduje teraz na Jeziorze Góreckim. Kiedyś tutaj regularnie się pojawiały, w ostatnich dziesięciu latach ich nie było i teraz znów są na naszym terenie.

– Dawniej te ptaki w okresie jesienno-zimowym odlatywały na południe i zachód Europy - tłumaczy Kamil Karaśkiewicz, główny ornitolog Wielkopolskiego Parku Narodowego. – Teraz, kiedy zimy są łagodne, kiedy wody jezior nie zamarzają, gęsi nie odlatują w stronę europejskiego ciepła. Klimat się zmienia, ptaki to czują, stąd ich obecność na Jeziorze Góreckim. Żerują na polach okalających Wielkopolski Park Narodowy, przed wieczorem wzbijają się w powietrze na kontrolny oblot okolicy, dla własnego bezpieczeństwa, i lądują na Jeziorze Góreckim. To ich miejsce noclegu - podkreśla Kamil Karaśkiewicz. I dodaje: – Zostaną tutaj najprawdopodobniej do końca stycznia tego roku.  


Ładny widok nad Jeziorem Góreckim.
Fot. Kamil Karaśkiewicz

– Nie udało mi się jeszcze ich uchwycić swym aparatem fotograficznym - objaśnia mi swe starania o ładne zdjęcia ptaków (czytaj gęsi) Jarosław Wyczyński, mistrz obiektywu w dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego. – Łatwiej wykonać je kiedy są w locie, ale marzy mi się, by uwiecznić je kiedy zrywają się do lotu. Kiedy tysiące ptaków wzbija się o poranku w powietrze! - mówi głośno autor przepięknych zdjęć lasów, jezior i zwierząt.

                                               Piotr Kurek  
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL