R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41602749 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Cytadela została znów zdobyta

 

Widowisko historyczne "Bitwa o Poznań"
obejrzały dzisiaj tysiące ludzi

 

Atakiem Rosjan dowodził lejtnant (porucznik) Maciej Myczka (pierwszy z lewej).

Rosjanie szli od wschodu, Niemcy bronili Cytadeli, ale nie zdołali jej utrzymać. 23 lutego 1945 roku zakończyła się bitwa o Poznań.

Dzisiaj tysiące poznaniaków przyszło na Cytadelę, by obejrzeć widowisko historyczne "Bitwa o Poznań". Przygotowało je Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.

Widowisko przypomniało wydarzenia sprzed 66 lat, kiedy to od końca stycznia 1945 roku wojska radzieckie toczyły ciężkie walki o Festung Posen. Zakończyły się one 23 lutego, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu jakim była poznańska Cytadela.
 

Franck Muller Replica Watches


Widowisko na Cytadeli podziwiały tysiące ludzi.

Inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 13.00 na polanie w pobliżu Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Zaprezentowana została potyczka zwiadu rosyjskiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim broniącym umocnionych pozycji. Wzięło w niej udział około 150 inscenizatorów z 16 grup nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Armię Czerwoną do zwycięskiego szturmu prowadził dziś Maciej Myczka - prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie.

Jednak wcześniej, bo już od godziny 10.00 można było oglądać wystawę sprzętu i uzbrojenia grup biorących udział w imprezie, a także posilić się wojskową grochówką. Natomiast w samo południe przy Pomniku Bohaterów przybyli oddali hołd poległym w walkach.


Poznańscy dziennikarze (Sebastian Śliwieński z żoną, Paweł Kuroczycki) oglądali widowisko razem z synami.
Fot. Krzysztof Karolczak

Po zakończeniu inscenizacji około godziny 13.45 odbył się spacer, w trakcie którego można było zapoznać się z najlepiej zachowanym, południowo-zachodnim frontem umocnień Fortu Winiary (Cytadeli). Zrealizowany w latach 1828-1842 był modelowym dziełem szkoły nowopruskiej.

Patronat honorowy nad imprezą objął wojewoda wielkopolski oraz prezydent miasta Poznania.

Audemars Piguet Replica Watches

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL