R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40930344 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-21
Bluesowa Wielka Łódź zagra
w najbliższy piątek w Poznaniu

 

Koncert rozpocznie się w klubie Lizard King
na Starym Rynku o godzinie 21.30


Krzysztof Rybarczyk zaprasza w najbliższy piątek nie tylko fanów kolarstwa na koncert bluesowej "Wielkiej Łodzi".

Zagrali wspólnie ponad 500 koncertów. Przez ponad dwadzieścia lat wydali kilka płyt i kaset, objechali kawał Europy. Grają od 1984 roku radosnego bluesa. Byli laureatami wielu festiwali i przeglądów muzycznych. Poznańska formacja muzyczna "Wielka Łódź" w najbliższy piątek zagra dla przyjaciół, swych fanów, także dla pasjonatów kolarstwa górskiego i szosowego. Koncert rozpocznie o godzinie 21.30 w klubie Lizard King na Starym Rynku grupa Blues & Funky Fun.


Zespół "Wielka Łódź" powstał w kwietniu 1984 roku w składzie: Krzysztof Rybarczyk (g. voc); Janusz Siemienas (g) i Przemysław Ślużyński (bg.), do których dołączyli Jerzy Wróblewski (hca) i Andrzej Kubiak (dr). Stylistykę grupy określili Krzysztof Rybarczyk i Przemysław Ślużyński, grający bluesa wspólnie już w końcu lat 70-tych.

W listopadzie 1984 roku zespół poprzedził swoim występem koncert Tadeusza Nalepy w poznańskim klubie Eskulap. Początkowo repertuar formacji był dość zróżnicowany stylistycznie: od utworów Johna Mayalla i Erica Claptona po interpretacji standardów Williego Dixona i Muddy Watersa. W tym okresie zespół tworzył swój wizerunek oparty na koncepcji zbliżonej do The Blues Brothers - dwójka wokalistów frontmenów i dynamiczna gra zespołu, połączona ze wspólną zabawą z publicznością.

W 1985 roku "Wielka Łódź" została laureatem festiwalu "Rawa Blues 85". W tym samym roku koncertowała też na sopockim "Blues Topie", świnoujskiej "FAMIE", "Olsztyńskich Nocach Bluesowych", "Muzycznym Campingu" w Brodnicy, Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz odbyła tournee po Finlandii.

"Wielka Łódź" odniosła również zwycięstwo w ankiecie magazynu Jazz Forum w kategorii nowa nadzieja - zespół rockowy / bluesowy.

Po kilkumiesięcznym okresie poszukiwań stylu brzmieniowego zespół powrócił na początku 1987 roku do klasycznego brzmienia chicagowskiego w stylu Howlin' Wolfa, Muddy Watersa i Williego Dixona, stając się najbardziej cenionym przedstawicielem tego gatunku w Polsce.

W drugiej połowie lat 80-tych "Wielka Łódź" była stałym gościem najważniejszych przeglądów bluesowych w Polsce takich jak: "Rawa Blues" i "Jesień z Bluesem", koncertowała na " Jazzie nad Odrą" we Wrocławiu oraz na "Zaczarowanym Świecie Harmonijki" w Poznaniu.

W czerwcu 1987 i w maju 1989 formacja występowała w ZSRR, zaś w lipcu 1990 roku w Holandii.

W październiku 1991 roku zagrali na festiwalu bluesowym w Lisieux we Francji otwierając koncerty Luthera Alisona i R.L.Burnsidea. W 1993 roku zespół opuścił Andrzej Kubiak zastąpiony przez Jacka Chrzuszcza. W nowym składzie "Wielka Łódź" grała na festiwalach "Blues Express" w Zakrzewie i na Rawie Blues w Katowicach - wspólnie z wokalistką Lorą Szafran. W 1993 roku z zespołem zaśpiewała Małgorzata Ostrowska (Lombard).

Lata 1993-1995 to lata, kiedy działalność estradowa zespołu została mocno ograniczona. W 1995 roku do zespołu powrócił Andrzej Kubiak.

W 1996 muzycy zaprosili do wspólpracy znakomitego pianistę Piotra Kałużnego. W nowym pięcioosobowym składzie grupa przygotowała całkiem nowy repertuar i wystąpiła w poznańskiej Arenie otwierając koncert B.B. Kinga.

Muzycy zagrali wspólnie ponad 500 koncertów. W swoim dorobku "Wielka Łódź" ma kilka wydanych płyt i kaset.

Grupa wznowiła swoją działalność latem 2011, zagrała kilka koncertów.

Obecny skład grupy:
Krzysztof Rybarczyk - voc g
Leszek Paech - h-ca
Janusz Siemienas - g
Piotr Kałużny lub Bartek Cholewiński - p
Przemysław Ślużyński - bg
Andrzej Kubiak - dr

xxx

Krzysztof Rybarczyk, lider grupy "Wielka Łódź", jest także wielkim pasjonatem kolarstwa. Startował w zawodach XC i maratonach MTB, również w wyścigach szosowych. Jego córka Weronika Rybarczyk dwa lata temu, w 2009, wywalczyła jako juniorka tytuł mistrzyni Polski w kolarstwie górskim i reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie sportu. Jakby tego wszystkiego było mało, Krzysztof Rybarczyk jako szef MM Studio jest sponsorem wyborów Miss Polonia 2011 oraz autorem przeciekawych filmów z zawodów XC i maratonów MTB. Po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku w poznańskiej przestrzeni przez kilka dni fotografował srebrną medalistkę w kolarstwie górskim Maję Włoszczowską.

Krzysztof Rybarczyk zaprasza w piątek nie tylko kolarskich mastersów, szosowych i MTB, na koncert bluesowej "Wielkiej Łodzi". Wstęp wolny. 
  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL