R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41878594 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Na cmentarz w Chojnicy
dojedziesz bez przepustki

 

Wojsko otwiera drogę na cztery dni


Cmentarz w Chojnicy - wsi, która przestała istnieć w 1945 roku, gdy wojsko powiększyło teren poligonu Biedrusko.

Nie każdy wie, że skracając sobie drogę między Biedruskiem a Złotnikami pod Poznaniem można natknąć się na stary cmentarz. To pozostałość po wsi Chojnica. Miejsce pochówku zmarłych znajduje się na środku poligonu.

W pobliżu cmentarza, w ruinach kościoła w Chojnicy nakręcono przed laty część scen filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. omega replica watches

Przez kilkadziesiąt ostatnich lat cmentarz w Chojnicy był zapomniany przez władze i ludzi. W tym roku, dzięki staraniom społeczników z gminy Suchy Las, został on uporządkowany. Usunięto z niego stare znicze i rosnące samosiejski. Naprawiano także zniszczony grobowiec księdza Bronisława Hertmanowskiego, który został tutaj pochowany, a który w latach 1896-1918 był w Chojnicy proboszczem.

Ten wielki patriota, długoletni członek Towarzystwa Pomocy Naukowej im. K. Marcinkowskiego, zbierał fundusze na prywatne nauczanie dzieci j. polskiego, aby ochronić je przed germanizacją a w latach 1906 - 1907 udzielił poparcia polskim strajkom szkolnym, za co został skazany na 3 miesiące twierdzy w Wisłoujściu. Wolnej i niepodległej Polski nie doczekał, zmarł 11 października 1918 w Chojnicy i tam został pochowany.

Wojsko umożliwia dojazd na chojnicki cmentarz (szosą Złotniki-Biedrusko) od dnia 31 października, godz.15.30 do końca 3 listopada. W tym okresie możliwy jest wjazd prywatnymi samochodami bez przepustek.
 

Rolex Replica Watches

 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL