Tour de France (Wyścig Dookoła Francji) - znany też jako Le Grand Boucle (Wielka Pętla) lub Le Tour (Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji - a nierzadko również krajów ościennych - najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca).
W tym roku rozpoczął się 7 lipca prologiem w Londynie, by dwa dni później zawitać do Belgii. Od wtorku 10 lipca kolarze ścigają się we Francji. Finiszować będą 29 lipca, tradycyjnie już, na Polach Elizejskich w Paryżu. Niestety, w tym roku nie bierze w nim udziału żaden polski kolarz.
Tour de France przeprowadzany jest corocznie od 1903 roku - za wyjątkiem dwóch przerw, mających miejsce w latach 1915-1918 (działania militarne I wojny światowej) i 1940-1946 (działania militarne II wojny światowej).
Wraz z Giro d'Italia oraz Vueltą a Espana tworzy najściślejszą elitę światowego kolarstwa. Jego ogromny prestiż wiąże się przede wszystkim z długą historią (najstarszy wśród wszystkich obecnie rozgrywanych wyścigów kolarskich na świecie, z którego swój początek brały pozostałe toury), wielką tradycją (zawsze startowali w nim wszyscy najlepsi kolarze danego okresu), skalą trudności (niezwykle trudne technicznie etapy w Alpach i Pirenejach), a przede wszystkim niesłychaną siłą medialną. Dlatego występ w nim stanowi marzenie każdego zawodnika uprawiającego tę dyscyplinę sportu.
Od 2005 Tour de France należy do elitarnego cyklu ProTour.
Jego przebieg w tym roku możemy śledzić w Polsce dzięki relacjom stacji telewizyjnej Eurosport i komentarzom pary dziennikarzy Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński. Co tu dużo mówić, obaj znają się na kolarstwie wyśmienicie, mają poczucie humoru i potrafią przez wiele godzin przeplatać opowieści o 94. Tour de France anegdotami, dykteryjkami, kulinarnymi dywagacjami.
Tego się słucha bardzo dobrze, czas biegnie szybko - nawet w tych dniach, gdy kolarze mają do przejechania ponad 250 kilometrów. Mówiąc krótko, Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński znaleźli optymalną formułę relacjonowania Tour de France.
Gdy mówi tylko jeden z nich jest dobrze, ale gdy komentują wspólnie są rewelacyjni. Mają dużą wiedzę, są fachowcami. Do tego uświetniają swe opowieści ciekawostkami o miejscowościach czy okolicach, przez które przejeżdżają kolarze, historiami z przeszłości i ... przekomarzaniem się. Naprawdę z przyjemnością się ich słucha
94. Tour de France to jest ich miesiąc pracy, nas - telewidzów zaś lipcowy czas smakowania - dzięki nim - kolarstwa.
Sylwetka Krzysztofa Wyrzykowskiego na stronie Ludzie kolarstwa
Sylwetka Tomasza Jarońskiego na stronie Ludzie kolarstwa |